Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Banki prognozują gorszy rok. Wyniki słabsze o kilkanaście proc.

11
Podziel się:

Z opracowania KNF wynika, że banki komercyjne planują stabilny rozwój akcji kredytowej w 2017 r. Motorem wzrostu mają pozostać kredyty sektora niefinansowego, które w ciągu roku mają zwiększyć się o 5,9 proc.

Banki prognozują gorszy rok. Wyniki słabsze o kilkanaście proc.
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Banki zakładają istotne pogorszenie wyników finansowych w stosunku do 2016 r., spadek wyniesie łącznie 12,3 proc. - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego w opracowaniu poświęconym planom finansowym krajowych banków komercyjnych na 2017 rok.

"Niemniej w 2017 r. zaplanowano wzrost wyniku odsetkowego o 6,3 proc., a wyniku z tytułu opłat i prowizji o 6,5 proc. Koszty działania mają zwiększyć się o 4,1 proc." - poinformowała KNF i dodała, że na zmniejszenie wyników w porównaniu z 2016 r. wpływ ma również ubiegłoroczny jednorazowy zysk ze sprzedaży udziałów w Visa Europe.

Z opracowania KNF wynika, że banki komercyjne planują stabilny rozwój akcji kredytowej w 2017 r. Motorem wzrostu mają pozostać kredyty sektora niefinansowego, które w ciągu roku mają zwiększyć się o 5,9 proc.

Banki na ten rok optymistycznie prognozują wzrost portfela kredytów dla przedsiębiorstw, który ma urosnąć o 10,2 proc. Zwiększyć ma się zarówno poziom kredytów dla małych i średnich firm, jak i dla dużych przedsiębiorstw. Wzrosty te mają wynieść odpowiednio o 9,1 proc. i 11,6 proc.

Jak podała KNF, istotną informacją jest zaplanowany przez banki wzrost portfela kredytów konsumpcyjnych o 12,6 proc., co jest związane z poszukiwaniem rentownych produktów w otoczeniu niskich stóp procentowych.

Według banków w tym roku w zakresie kredytów dla nieruchomości mieszkaniowych nastąpi niewielkie zwiększenie wartości portfela, bo o 0,8 proc. "Jednocześnie można zauważyć dalsze wygaszanie portfela kredytów na nieruchomości mieszkaniowe w szwajcarskich frankach. Banki w 2017 r. zaplanowały zmniejszenie tego portfela o 9,7" - napisano w opracowaniu KNF.

Banki planują przyrost depozytów sektora niefinansowego w wysokości 5 proc. w tym roku, przy czym depozyty osób prywatnych mają wzrosnąć o 5,2 proc., a depozyty przedsiębiorstw o 4,6 proc. KNF za pozytywny uznała fakt, że depozyty od osób prywatnych oraz przedsiębiorstw zwiększą się, podczas gdy depozyty sektora finansowego mają się zmniejszyć (o 8,0 proc.). "Takie kroki będą wpływały korzystnie na stabilność bazy depozytowej" - czytamy w opracowaniu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
leonek_king
7 lat temu
a jak jest różnica między zarobkiem 2,2 mld a 2 mld.....?
powes
7 lat temu
Ile by nie było getin soboe poradzi. Od lat są na rynku i to w czole.
Paweł
7 lat temu
Czy to nie oczywiste, banki zarabiały w dużej mierze na szybkich drogich i stosunkowo niewielkich pożyczkach dla rodzin z mniej zasobnym portfelem (wyprawki, szkoły, wycieczki dla dzieci i cała nić związane z rodziną). Weszło 500+ i nagle zamykają się największe HIENY ( LOMBARDY, CHWILÓWKI i na końcu będą ŚWIĘTE KROWY - BANKI). Czy to zmiana na lepsze? Myślę, że każde działanie które powoduje, że Polacy są mniej grabieni jest działaniem dobrym i słusznym ( mimo, iż uważam, że wszelkiego rodzaju SPONSORING przez jakiekolwiek "instytucje" jest dewastujący dla samorozwoju i doskonalenia).
ze
7 lat temu
bandyckie banki mogą sobie planować ale nie maja pojęcia co zrobia klienci posiadający u nich kase
KSDS
7 lat temu
Udany eksperyment cypryjski Unia Europejska i Bank światowy, pozwoliły na kradzież pieniędzy kont bankowych z cypryjskich banków. Był to eksperyment, który miał za zadanie sprawdzić reakcje rynku na grabież prywatnych oszczędności. Kto na tym ucierpiał ? Głównie rodziny cypryjskie. Spory majątek na eksperymencie cypryjskim, stracili również oligarchowie rosyjscy. Wiemy, że amerykanie transferują pieniądze na Kajmany, europejczycy do Szwajcarii, a Rosjanie na Cypr. Oficjalne źródła podają kwotę 20 miliardów dolarów, natomiast ekonomiści tacy jak Jim Sinclar, Paul Craig Roberts, mówią o kwocie kilku bilionów dolarów rosyjskich pieniędzy. Czy był to zamach na Rosję ? I tak i nie. Wiemy, że biznesmeni rosyjscy, to byli i obecni agenci rosyjskich służb specjalnych. Być może był to atak na Rosję albo Putin zgodził się na taką akcję, aby zmusić niepokornych do trzymania pieniędzy w rosyjskich bankach. Zresztą najwięksi gracze rosyjscy, wyciągnęli pieniądze przed akcją zagrabiania. Dlaczego Cypr to eksperyment, a nie przypadek ? Cypr potrzebował pieniędzy, aby nie zbankrutować. Europejski Bank Centralny mógł dodrukować pieniądze i wykupić obligacje Cypru. Dokładnie w taki sposób dotuje Francję czy Wielką Brytanie. Zamiast tego, nakazali opodatkować pieniądze na kontach bankowych na Cyprze. Eksperyment cypryjski powinien uzmysłowić nam bezczelność Unii Europejskiej i Banku światowego. Do tej pory depozyty do 100 tysięcy euro były gwarantowane. Po bezprawnym opodatkowaniu ich na Cyprze, możemy spodziewać się dalszego zagrabiana naszych oszczędności. W jaki sposób ? Gdy Polska będzie potrzebowała kolejnych kredytów, powiedzą "opodatkujcie konta bankowe". W ten sposób zabiorą na przykład 10% oszczędności z każdego konta bankowego. Ball in kradzież pieniędzy z kont bankowych Coraz więcej dużych banków jest bankrutami. Jest nim niemiecki Deutsche Bank, jak i amerykański J.P. Morgan. Są oni powiązani z całym systemem bankowym. Jaki mają pomysł bankowcy na uratowanie banków, gdy potwornie zadłużone kraje, nie będą miały możliwości sponsorować kolejnych pakietów stabilizacyjnych ? Finansjera opracowała procedurę "ball-in". Aby zapobiec nagłym samoistnym bankructwom banków, wprowadzili procedurę "ball-in" czyli przejmowanie pieniędzy z rachunków bankowych. Cypr był udanym eksperymentem, w którym bankowcy przejęli miliardy dolarów. Jak to będzie odbywać się w praktyce ? Pierwszy pomysł dotyczy tylko depozytów powyżej 100 tysięcy euro. Bankrutujący bank będzie mógł przejąć część lub całość depozytów najbogatszych klientów. Drugi pomysł dotyczy wszystkich depozytów bankowych. W momencie możliwości bankructwa, banki będą zamieniać depozyty na akcje. Oczywiście są to nic nie warte akcje, bankrutujących banków. Zresztą kogo obchodzą akcje, kiedy każdy klient banku będzie chciał odzyskać swoje ciężko zarobione pieniądze. Nie ważne tutaj będzie Twoje zdanie, ponieważ proces przejmowania depozytów, będzie zgodny z prawem bankowym.