Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Ustawa o akcyzie. Jedna poprawka Senatu do nowelizacji

1
Podziel się:

Wyeliminowanie nadużyć związanych z obrotem całkowicie skażonym alkoholem etylowym - zakłada nowelizacja ustawy o akcyzie, do której Senat zaproponował w czwartek jedną poprawkę.

Ustawa o akcyzie. Jedna poprawka Senatu do nowelizacji
(Bartosz Wawryszuk)

Za ustawą, wraz z poprawką, głosowało 55 senatorów, przeciw było 32. Teraz nowe przepisy wrócą do Sejmu, który zdecyduje, czy przyjąć poprawkę Senatu.

Jedyna poprawka przyjęta przez senatorów, to propozycja zgłoszona przez senatora Marka Martynowskiego (PiS), ale zdecydowanie poparta przez rząd.

Wprowadza ona dodatkowy obowiązek rejestracji osób, które w kraju będą kupować skażony alkohol w ilości większej niż 20 litrów i stężeniu większym niż 50 proc. Jak przekonywał senatorów wiceminister finansów Wiesław Janczyk, "występuje zapotrzebowanie na taką zmianę, z uwagi na większy obrót takimi płynami w szarej strefie". - Tymczasem dzięki poprawce służby celne będą miały informacje o tych, którzy w większych ilościach będą nabywali skażony alkohol - tłumaczył.

Senatorowie przyjęli tę poprawkę, choć podczas posiedzenia komisji budżetu i finansów przedstawiciel biura legislacyjnego zwracał uwagę, że może ona być uznana za niekonstytucyjną, bo wykracza poza zmianę w ustawie dokonaną przez Sejm.

Wiceminister Janczyk przekonywał jednak, by poprawkę przyjąć, argumentując, że pomoże ona w walce z szarą strefą. Tymczasem ewentualne przeprowadzanie w tej sprawie całkiem nowej inicjatywy ustawodawczej, wskazywał, zajmie dodatkowy czas, co negatywnie wpłynie na dochody budżetu.

Ustawa, którą przygotował rząd, przewiduje, że podmiot, który będzie chciał nabyć całkowicie skażony alkohol etylowy wewnątrz Unii Europejskiej, będzie musiał zarejestrować się jako podatnik podatku akcyzowego oraz zgłosić jego planowane nabycie do naczelnika urzędu celnego. Ma to pozwolić na bieżące pozyskiwanie informacji o ilości alkoholu etylowego całkowicie skażonego, który będzie przedmiotem nabycia wewnątrzwspólnotowego.

W myśl obecnych przepisów ustawy o podatku akcyzowym, alkohol etylowy całkowicie skażony, według procedur z państw UE jest zwolniony z akcyzy.

W uzasadnieniu do dokumentu wyjaśniono, że po wejściu w życie rozporządzenia Komisji Europejskiej z 2013 r., dotyczącego wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z akcyzy, polscy przedsiębiorcy zaczęli wykorzystywać alkohol etylowy, skażany środkami stosowanymi w krajach UE (np. służącymi do produkcji rozpuszczalników). W efekcie na terytorium kraju alkohol etylowy skażany bywa np. środkami dopuszczonymi przez Węgry, zgodnie z tzw. procedurą węgierską.

Kontrole Ministerstwa Finansów ujawniły jednak nieprawidłowości związane z odkażaniem alkoholu etylowego zgodnie z tzw. procedurą węgierską. "Środki te są stosunkowo łatwe do wytrącenia i nie zapewniają dostatecznego zabezpieczenia przed odkażaniem" - argumentował rząd w uzasadnieniu.

Jak tłumaczył w toku prac parlamentarnych wiceminister Janczyk, "węgierska metoda skażania ulega z czasem samodegradacji i alkohol trafia do spożycia". Powoduje to m.in., że "ten produkt może być zagrożeniem dla zdrowia". Stąd, jak dodał, po wejściu nowych przepisów alkohol skażany np. metodą węgierską nie byłby zwolniony z akcyzy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
Arek++
7 lat temu
Czy wyście powariowali.T już w Polsce nie będzie można kupić Denaturatu i dolać w zimie do benzyny w zbiorniku.Dobra Zmiana no no no....
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
Arek++
7 lat temu
Czy wyście powariowali.T już w Polsce nie będzie można kupić Denaturatu i dolać w zimie do benzyny w zbiorniku.Dobra Zmiana no no no....
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.