Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jarosław Jakimczyk
|

Jakimczyk: Senat, czyli biuro bezpłatnych podróży

0
Podziel się:

Co kilka lat odżywa dyskusja nad celowością istnienia Senatu. Spróbujmy zastanowić się, jakie są przyczyny kontrowersji wokół izby wyższej parlamentu.

Jakimczyk: Senat, czyli biuro bezpłatnych podróży

Co kilka lat odżywa dyskusja nad celowością istnienia Senatu. Spróbujmy zastanowić się, jakie są przyczyny kontrowersji wokół izby wyższej parlamentu, która została reaktywowana po półwiecznej przerwie w 1989 r. i liczy 100 senatorów.

Obecny Senat VII kadencji składa się z czternastu komisji, które rozpatrują i przygotowują sprawy stanowiące przedmiot obrad izby. Wyrażają też opinie w kwestiach przekazanych pod ich obrady przez Senat, Marszałka Senatu lub Prezydium Senatu.

Głównym celem działalności Senatu jest poprawianie prawa stanowionego przez Sejm. Szczególnie ważną rolę w realizacji tego zadania odgrywa komisja ustawodawcza. Przedmiotem jej działania są ogólna problematyka legislacyjna i jednolitości prawa, koordynacja prac ustawodawczych Senatu, rozpatrywanie regulacji kodeksowych i inicjatyw ustawodawczych izby wyższej parlamentu, analiza orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i podejmowanie działań ustawodawczych mających na celu wykonanie jego wyroków.

Tym wszystkim zajmuje się sześciu senatorów, bo tylu członków liczy komisja ustawodawcza. Zgodnie z tradycją II RP Senat jest organem władzy odpowiedzialnym za kontakty z Polakami i osobami polskiego pochodzenia zamieszkałymi za granicą. Ciałem powołanym do utrzymywania więzi z nimi jest komisja spraw emigracji i łączności Opiekuje się ona Polonią i chroni zagraniczne dziedzictwo polskiej kultury.

Komisja, potocznie zwana polonijną, liczy dwudziestu siedmiu senatorów, o czterech mniej niż komisja gospodarki narodowej. Oba gremia łączy to, że ich przedstawiciele mają możliwość podróżowania na koszt Kancelarii Senatu do odległych i egzotycznych krajów jak np. Nowa Zelandia, Australia, Brazylia czy Kuwejt. Takich atrakcji nie oferuje żmudna i mało efektowna praca w komisji ustawodawczej.

Wycieczek zagranicznych nie organizuje się też dla senatorów pracujących w komisach praw człowieka i praworządności oraz rodziny i polityki społecznej. Pewnie dlatego ich skład jest siedmioosobowy. Liczebność pozostałych komisji wygląda następująco: spraw Unii Europejskiej - trzynastu członków, spraw zagranicznych - czternastu, kultury i środków przekazu - dziesięciu, zdrowia - dwunastu, nauki, edukacji i sportu - czternastu, obrony narodowej - jedenastu, regulaminowa, etyki spraw senatorskich - ośmiu, samorządu terytorialnego i administracji państwowej - dwunastu.

W skład komisji rolnictwa i ochrony środowiska wchodzi aż dziewiętnastu senatorów, co można wytłumaczyć m.in. tym, że gremium odpowiadając za współpracę z zagranicą w zakresie ekologii także bywa traktowane jako przepustka do biura bezpłatnych podróży.

Autor jest dziennikarzem i od wielu lat specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa narodowego.

wiadomości
felieton
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)