Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Składkami na ZUS chcą tylko poprawić budżet

0
Podziel się:

Projekt podwyższenia składki na ubezpieczenie społeczne podraża koszty pracy i działa przeciwrozwojowo. Uderza najsilniej w grupę przedsiębiorców o średnich dochodach, w tych, którzy zwykle są motorem rozwoju i przemian.

Składkami na ZUS chcą tylko poprawić budżet

Business Centre Club - Związek Pracodawców, Konfederacja Pracodawców Polskich, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych oraz Związek Rzemiosła Polskiego - ustawowo reprezentatywne organizacje pracodawców - członkowie Trójstronnej Komisji ds. Społeczno - Gospodarczych - wyrażają swoje zaniepokojenie i sprzeciw wobec próby jednostronnego podwyższenia składek na ubezpieczenie społeczne, jakie mieliby od przyszłego roku płacić przedsiębiorcy.

Projekt zmian kłóci się z dotychczasową polityką gospodarczą rządu. W toku wielomiesięcznych debat i wzajemnego przedstawiania argumentów wypracowano podstawy porozumienia, które skutkować ma ożywieniem gospodarki. Projekt podwyższenia składki na ubezpieczenie społeczne jest zaprzeczeniem tego kruchego, żmudnie wypracowanego porozumienia - podraża koszty pracy i działa przeciwrozwojowo. Uderza najsilniej w grupę przedsiębiorców o średnich dochodach, w tych, którzy zwykle są motorem rozwoju i przemian. Pośrednio uderzyć może także w grupę pracowników - gdy część spośród przedsiębiorców, zniechęcona wyższymi składkami ZUS - zrezygnuje z działalności gospodarczej i podejmie pracę najemną, stając się trudną konkurencją dla dotychczas zatrudnionych - wypychając ich z rynku pracy. Może to wręcz prowadzić do wzrostu bezrobocia - gdyż pracownicy, którzy w ten sposób utracą pracę raczej nie podejmą własnej działalności gospodarczej.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że próba podniesienia składek na ubezpieczenie społeczne od przedsiębiorców jest powodowana doraźną potrzebą "domknięcia" budżetu. Skutki mogą być jednak odwrotne od zamierzonych a straty trudne do oszacowania. Budżet, jak wielokrotnie podkreślaliśmy, należy "domykać" poprzez szukanie oszczędności tam, gdzie marnotrawione są pieniądze podatników. Na przykład poprzez dogłębną reformę administracji, szeregu agend rządowych czy funduszy.

Racjonalizowanie bilansu państwa powinno polegać przede wszystkim na optymalizacji wydatków a nie poszukiwaniu za wszelką cenę dodatkowych wpływów.
Wnosimy o pilną dyskusję z udziałem naszego środowiska na temat omawianych wyżej propozycji zmian oraz o wstrzymanie (do czasu zakończenia tej dyskusji) dalszych prac nad ustawą.

Wyrażamy jednocześnie żal i sprzeciw wobec formy działań rządowych w tej sprawie. Jako członkowie Trójstronnej Komisji i równoprawni partnerzy - o takich inicjatywach powinniśmy dowiadywać się na bieżąco od ich autorów - a nie z informacji w massmediach. Rodzi to uzasadnione podejrzenie, że istotne zmiany chce się wprowadzić "tylnymi drzwiami", stawiając przedsiębiorców wobec faktów dokonanych. Takie działanie sprzeczne jest z duchem dialogu, jaki prowadzimy w Trójstronnej Komisji.

Autor jest prezydentem Konfederacji Pracodawców Polskich

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)