Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kandydaci do RPP: Bez pośpiechu z podwyżkami stóp procentowych

0
Podziel się:

Money.pl przepytał kandydatów klubów sejmowych o to, kiedy spodziewają się pierwszej podwyżki stóp procentowych w Polsce co będzie wyraźnym sygnałem wyjścia z recesji, oraz o to kiedy nasz kraj wejdzie do strefy euro.

Kandydaci do RPP: Bez pośpiechu z podwyżkami stóp procentowych
Znamy już wszystkich kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej wysuniętych przez partie zasiadające w Sejmie. Wczoraj minął termin ich zgłaszania.

Money.pl pyta kandydatów o to, kiedy spodziewają się pierwszej podwyżki stóp procentowych w Polsce co będzie wyraźnym sygnałem wyjścia z recesji oraz o to kiedy nasz kraj wejdzie do strefy euro.

*Anna Zielińska-Głębocka *kandydatka Platformy Obywatelskiej
profesor nauk ekonomicznych, posłanka PO

Nad ewentualnymi podwyżkami stóp będzie się trzeba zastanowić dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, by nie przegapić najlepszego momentu. Nie widzę konieczności podejmowania takiej decyzji w pierwszej połowie 2010 roku.

Realny termin przyjęcia euro to 2014-2015 roku. Najważniejsze i najtrudniejsze będzie spełnienie kryterium deficytu finansów publicznych.

* **Elżbieta Chojna-Duch *kandydatka Polskiego Stronnictwa Ludowego
specjalistka z dziedziny prawa finansowego, wiceminister finansów

W obecnej sytuacji gospodarczej Polski i istniejących ryzyk nie widzę pola do podwyżek stóp procentowych._ _

Do strefy euro powinniśmy wejść jak najszybciej - biorąc pod uwagę wynikające z tego koszty i korzyści. Ale biorąc pod uwagę kryteria konwergencji, konieczną zgodę organów europejskich oraz zmianę konstytucji formalnie będzie to możliwe w 2014 roku, a realnie w 2015 roku.

* Andrzej Bratkowski *kandydat Platformy Obywatelskiej
doradca ekonomiczny Polkomtela, były wiceprezes NBP i główny ekonomista Pekao SA

Jest duża szansa, że stopy procentowe będzie trzeba podnieść już w połowie przyszłego roku. Ale pod warunkiem, że zaobserwujemy wzrost gospodarczy na świecie. W przeciwnym razie stopy w przyszłym roku pozostaną niezmienione.

Do strefy euro wejdziemy najwcześniej w 2014 roku. Wszystko zależy od tego, jak długo potrwa kryzys na świecie. Żeby spełnić kryteria potrzebujemy wzrostu gospodarczego. Same reformy do tego nie wystarczą, bo ich efekty będą widoczne dopiero w dłuższym terminie.

* **Andrzej Kaźmierczak *kandydat Prawa i Sprawiedliwości
profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej

Podwyżka stóp procentowych będzie konieczna, gdy zaobserwujemy wzrost inflacji, a jej wskaźnik przekroczy cel inflacyjny. Nie przewiduję, by taka potrzeba miała nastąpić w przyszłym roku._ _

Jeżeli chodzi o euro najwcześniejszym realnym terminem jest 2015 rok. Największym problemem będzie spełnienie kryterium deficytu. Dlatego wszystko zależy od tego, jak szybko Polsce uda się uporać z katastrofalną sytuacją finansów publicznych i deficytem przekraczającym już 100 mld zł.

* **Krzysztof Jajuga *kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej
profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Podwyżka stóp powinna nastąpić tylko przy realnej groźbie wzrostu inflacji i długotrwałego odejścia od celu inflacyjnego.

Podawanie daty naszego wejścia do strefy euro to w tej chwili wróżenie z fusów. Do strefy euro trzeba wejść najszybciej jak to możliwe. Od momentu, w którym Polska spełni wszystkie kryteria, będziemy potrzebować jeszcze 2,5-3 lat. Najtrudniejsze do spełnienia będzie kryterium deficytu.

Rada Polityki Pieniężnej jest organem Narodowego Banku Polskiego. W skład Rady wchodzi prezes NBP jako przewodniczący i dziewięciu członków, powoływanych po trzech przez prezydenta, Sejm i Senat na okres 6 lat. Kandydatów Sejmu już znamy, kandydatów Senatu powinniśmy poznać w połowie stycznia, a prezydenta w lutym.

Zadaniem RPP jest ustalanie założeń i realizacja polityki pieniężnej państwa. Rada ustala wysokość podstawowych stóp procentowych, określa zasady operacji otwartego rynku oraz ustala zasady i tryb naliczania i utrzymywania rezerwy obowiązkowej. Zatwierdza plan finansowy banku centralnego oraz sprawozdanie z działalności NBP.

|

| *Kto zasiądzie w nowej Radzie Polityki Pieniężnej? * Kadencje członków obecnej RPP wygasają w styczniu i lutym 2010 roku. Z obecnego składu na pewno zostanie Sławomir Skrzypek. Kadencja prezesa NBP kończy się za cztery lata. Czytaj w Money.pl |

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)