Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Na opodatkowaniu rolników stracimy 6 miliardów

0
Podziel się:

Poseł PSL mówi ile będzie kosztował kompromis w sprawie rolniczych ubezpieczeń.

Na opodatkowaniu rolników stracimy 6 miliardów

Money.pl: Udało się osiągnąć kompromis w sprawie składek zdrowotnych dla rolników. PSL jest zadowolone?

*Stanisław Żelichowski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego: *Jako poseł w koalicji jestem zadowolony, że nie ma różnic stanowisk rządu, tylko wychodzi jedno uzgodnione po partnersku stanowisko.

W moim przekonaniu czas nas naglił, więc każde rozwiązanie, które ubezpiecza rolników jest dobre, więc nie ma już problemu.

Gdyby czas nie poganiał, walczylibyście ostrzej o swoje stanowisko?

Nie ma co gdybać. Stało się, co się stało, rozwiązany został problem, nie widzę potrzeby zastanawiania się, co by było, gdybyśmy mieli więcej czasu.

Przez cały ten rok nowe rozwiązanie * *ma przyzwyczajać * *rolników do systemu. Później, jak zapowiedział premier, nastąpi włączanie rolników do powszechnego systemu ubezpieczeń?

My ciągle pracujemy nad rozwiązaniami. Eksperci opracowują różne założenia. Na przykład system innego płacenia podatków przez rolników.

Czyli?

Czytaj rozmowę z posłem PSL

Taki, który wyróżniał tych, co są już płatnikami podatku VAT. 6 hektarów pod szkłem ma zupełnie inną wartość, niż 6 hektarów klasy piątej. Chcemy to doprecyzować.

Pokażemy politykom granicę, w której mogą się poruszać i decyzja będzie podjęta. To potrwa do końca pierwszego kwartału, zanim powstanie ustawa.

Zmiany w składkach zdrowotnych, to dopiero pierwszy krok w reformowaniu KRUS-u?

Dzisiaj jest taki dylemat, że z grupy w półtora miliona rolników ubezpieczonych w KRUS-ie, tylko około 250 tysięcy miało w zeszłym roku dochód. Wszyscy płacili podatek rolny, jako zryczałtowaną formę podatku dochodowego.

Teraz jak przejdą na podatek dochodowy, to te 250 tysięcy zapłaci ten podatek, bo będzie miało dochód, a reszta nie będzie płaciła podatku rolnego.

Trzeba będzie więc samorządom te różnice wyrównać. Na razie jest tak, że minister finansów określa w rozporządzeniu, jaka jest dochodowość z jednego hektara i w zależności od tego dzieci mają na przykład zwracane koszty dojazdów do szkoły.

Po zmianach cała pomoc społeczna będzie na ogólnych zasadach. Do interesu trzeba będzie z grubsza dorzucić w tej sytuacji 6 miliardów złotych. Zostaje pytanie, skąd je wziąć.

To jeżeli te pieniądze się znajdą na pomoc rolnikom, PSL odpuści KRUS?

Składka zdrowotna dla rolników:

Oczywiście, jeśli są na to w kryzysie pieniądze, to nie będziemy się upierać.

Jak nie w jedną stronę, to w drugą, ale PSL rolników skrzywdzić nie da?

Dziennikarze rozpatrują wszystko w kategoriach, co się da, a czego nie da się uzyskać. Politycy tak nie myślą, tylko jeśli są sporne kwestie, trzeba usiąść i rozmawiać. My pokazujemy granice, w których możemy się poruszać. Mówię to jako przewodniczący zespołu ekspertów w PSL.

Kompromis pokazał, że koalicja ma się dobrze?

Oczywiście, nigdy nie było inaczej. W czasach, kiedy media żyją z reklam, to żeby się one dobrze sprzedawały trzeba pokazać, że jest bunt w koalicji, że coś się rozsypuje.

Żyjemy w świecie newsów. Koalicja pracuje tak spokojnie, że to aż nudne jest. To wszystkich wkurza i ja to rozumiem, bo mnie też to wkurza, wolałbym żeby się coś działo, ale nic z tego.

Czyli bez newsów w koalicji?

Wszystko w porządku i do przodu. W Polsce przy kryzysie najmniej potrzebne są koalicyjne wojenki, ale do nich nie dochodziło i nie dojdzie.

Więcej o ubezpieczeniu rolników znajdziesz w Money.pl
Rząd zdecydował. Składka rolników... Przyjęte rozwiązania mają charakter przejściowy i będą obowiązywać tylko do końca roku.
Zmiany tylko symboliczne. Oszczędności z tego nie będzie Decyzja rządu to krok w dobrym kierunku, ale nie przyniesie wymiernych efektów dla budżetu - mówią ekonomiści.
PSL może poprzeć zmiany w KRUS Nie wykluczył tego Stanisław Żelichowski z PSL. Zaznacza jednak, że wszystko będzie zależało od szczegółowych rozwiązań.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)