Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BPH polemizuje z Money.pl - kto straci na fuzji?

0
Podziel się:

Materiał Money.pl o połączeniu Pekao z BPH wywołał sporo kontrowersji. Stąd zapewne reakcja rzeczniczki prasowej BPH, która polemizuje z naszym raportem.

Materiał Money.pl o połączeniu Pekao z BPH wywołał sporo kontrowersji - według naszych źródeł również w zarządach obu banków. Stąd zapewne reakcja rzeczniczki prasowej BPH, Pani Małgorzaty Dłubak, która polemizuje z naszym raportem.

Przypomnijmy, że analizowaliśmy skutki fuzji (kliknij tutaj, aby przeczytać raport)
, które mogą odczuć klienci banków i które bedą miały wpływ na sytuację w sektorze bankowym. Nadal na wiele z postawionych tam pytań nie znamy odpowiedzi (jak choćby kto przejmie tzw. mały BPH). Poniższe wyjaśnienia BPH niewiele do tej dyskusji wnoszą, choć na pewno są cenną informacją dla klientów tych instytucji.

Daniel Gąsiorowski, Money.pl

| POLEMIKA BANKU BPH: |
| --- |

Szanowny Panie,

w nawiązaniu do Pana tekstu pt. "Kto najwięcej straci na fuzji Pekao z BPH?" opublikowanego w portalu Money.pl 21 listopada br., przesyłamy poniżej szczegółowe informacje dotyczące poruszonych przez Pana kwestii.

W nawiązaniu do niektórych przytoczonych przez Pana w tekście tez, uprzejmie wyjaśniam, że:

- w sprawie dwuletniej gwarancji dla pracowników:

Zgodnie z Porozumieniem zawartym między Grupą UniCredit a Ministerstwem Skarbu Państwa, inwestor zobowiązał się, że do końca marca 2008 roku nie przeprowadzi zwolnień pracowników. Informowanie o tym fakcie stanowi więc element otwartej komunikacji z pracownikami, podobnie jak zasady podziału Banku BPH przyjęte w Planie Podziału, czy też lokalizacje oddziałów włączanych do Pekao SA oraz harmonogram procesu integracji.

- w sprawie kredytów walutowych:

Klienci Banku BPH posiadający kredyty w walutach obcych będą mogli w nowym Banku obsługiwać je na dotychczasowych zasadach. Ewentualne przewalutowanie będzie wyłącznie kwestią niezależnej decyzji Klienta. Wszystkie produkty i usługi dostępne obecnie w Banku BPH będą po zakończeniu procesu integracji dostępne zarówno w Nowym Banku BPH jak i Nowym Banku Pekao po włączeniu do niego większej części Banku BPH. Tym samym Nowy Bank Pekao połączy usługi obu banków. Oferta Nowego Banku Pekao zostanie przedstawiona po zakończeniu integracji planowanym pod koniec 2007 roku. Niezależnie od procesu podziału i integracji Bank BPH gwarantuje ciągłość obecnej oferty produktów i usług. Wszystkie umowy i zobowiązania wobec Klientów pozostają w mocy.

- w sprawie parytetu akcji:

Wskaźnik przydziału akcji jest rezultatem negocjacji pomiędzy zarządami obu Banków.
W celu zapewnienia, że Banki będą działały z zachowaniem właściwej ostrożności i uczciwości, zatrudnione zostały spółki Merrill Lynch i JP Morgan jako niezależni doradcy. Od obu otrzymaliśmy „fairness opinion", co dodatkowo potwierdza, że proponowany wskaźnik przydziału akcji jest uczciwy dla obu stron.

Udziałowcy Banku BPH otrzymają 3,3 akcji Banku Pekao SA za każdą akcję Banku BPH SA znajdującą się w ich posiadaniu, co nie wpłynie na stan posiadanych przez nich udziałów w Banku BPH SA. Pozostaną oni akcjonariuszami pozostałej części - Nowego Bank BPH, która po wydzieleniu będzie składać się z 200 placówek i powiązanych usług bankowych.

- w sprawie pozycji Banku BPH po zakończeniu procesu jego podziału:

„Nowy Bank BPH" posiada potencjał stania się konkurencyjnym graczem na polskim rynku bankowym i gwarantuje ciągłość obecnej oferty produktów i usług. Bank będzie dysponować ogólnopolską siecią, składającą się z 200 oddziałów, co gwarantuje mu pod względem zasięgu miejsce w pierwszej dziesiątce banków w Polsce, 204 bankomatami w całym kraju. Bank zachowa wszystkie obecne produkty dla Klientów detalicznych i korporacyjnych, wszystkie funkcje Centrali i systemy IT potrzebne do prowadzenia działalności oraz piąte pod względem wielkości Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI)
w Polsce, z ponad 7% udziałem w rynku.

- w sprawie rzekomego przejścia do Banku Pekao SA prezesa zarządu Banku BPH Józefa Wancera:

Do dnia formalnego wydzielenia części Banku BPH i przeniesienia jej do Banku Pekao SA, zarządzanie zarówno częścią przeznaczoną do sprzedaży, jak i przeznaczoną do włączenia do Pekao pozostanie w gestii Zarządu Banku BPH. Funkcję Prezesa Zarządu Banku BPH pełni niezmiennie Józef Wancer. Warto dodać, że Grupa UniCredit przedłużyła umowę z Józefem Wancerem.

Z poważaniem,

Małgorzata Dłubak Rzecznik prasowy Banku BPH

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)