Szczyt NATO potwierdził znaczenie zasady wspólnej sojuszniczej obrony, termin zakończenia misji w Afganistanie i wolę budowy systemu przeciwrakietowego, o co zabiegała Polska - podsumował w Chicago prezydent Bronisław Komorowski.
_ - Udało się osiągnąć pełne potwierdzenie wagi artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego, który jest fundamentem Sojuszu, mówiąc wprost o potrzebie organizowania, wyposażenia i szkolenia Sojuszu, głównie pod kątem obrony terytorium krajów członkowskich. To jest rzecz, o którą Polska konsekwentnie zabiega i będziemy zabiegali w dalszym ciągu _ - powiedział Komorowski dziennikarzom. Ocenił, że stwierdzenia deklaracji szczytu w sprawach zdolności obronnych _ są dla nas w pełni satysfakcjonujące _.
Dodał, że wprawdzie nikt w Sojuszu nie kwestionuje art. 5, ale _ diabeł tkwi w szczegółach _. _ Dla nas te szczegóły to to, co w wymiarze praktycznym, funkcjonowania sojuszu jest priorytetem - czy działania i przygotowania do misji zewnętrznych, czy przygotowania do obrony terytoriów krajów członkowskich _ - wyjaśnił.
_ - Również została potwierdzona w pełni - o co zabiegałem - decyzja o zakończeniu misji NATO w Afganistanie w roku 2014, a wszelkie rozmowy na temat dalszych perspektyw aktywności Sojuszu Północnoatlantyckiego na rzecz umocnienia i wsparcia państwa afgańskiego będą oznaczały konieczność rozpoczęcia rozmów i ustaleń związanych z nową misją, która na pewno już nie będzie miała charakteru misji bojowej _ - powiedział.
Zaznaczył, że _ Polska jest otwarta, ale nie deklaruje się w pełni co do zakresu naszego zaangażowania w tę nową misję _. Wybór, czy bardziej wspierać afgańską armię czy projekty rozwojowe, będzie jeszcze tematem dyskusji.
Podkreślił, że zakończenie misji w 2014 r. _ wcale w takim pełnym wymiarze nie było oczywistością _. Według Komorowskiego potwierdzenie końca operacji ISAF oznacza, że NATO, w tym Polska, musi postarać się o zapewnienie szlaków komunikacyjnych przez Pakistan lub Uzbekistan, by przy wycofywaniu wojsk nie pojawiły się przeszkody.
_ - Udało sie uzyskać - zgodnie z polskimi oczekiwaniami - zapisy dotyczące przyszłości obrony przeciwrakietowej. Jest to dla nas wyjątkowo ważna kwestia, gdyż do tej pory zmienne decyzje powodowały, że nie następował przyrost bezpieczeństwa w naszym kraju, a raczej miały miejsce zjawiska, które pomniejszały, przynajmniej subiektywne, poczucie bezpieczeństwa _ - oświadczył Komorowski.
Wyraził też satysfakcję, że szczyt nie tylko podtrzymał decyzję z Lizbony _ o budowie ogólnonatowskiego systemu tarczy antyrakietowej, obejmującej terytoria wszystkich krajów członkowskich, na czym Polsce szczególnie zależało _, ale też ogłoszono gotowość pierwszej części systemu, zapewniającej na razie ochronę części państw na południu Europy.
Zaznaczył, że Polska będzie miała swój wkład w system przeciwrakietowy i będzie to nie tylko radiolokacja, ale _ także nasz polski komponent pozwalający na zestrzelenie realnych ewentualnych zagrożeń rakietowych skierowanych w nasze terytorium _.
Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/235/m26859.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/barack;obama;z;niezapowiedziana;wizyta;w;afganistanie,191,0,1078207.html) *Afganistan będzie głównym sojusznikiem USA * Prezydent USA Barack Obama przybył z niezapowiedzianą wizytą do Afganistanu, w czasie której podpisana będzie umowa o partnerstwie strategicznym. Zwrócił uwagę, że dzięki staraniom Polski dokumenty szczytu podtrzymują politykę otwartych drzwi, co pozwala Gruzji na _ posuwanie się po jej niełatwej drodze ku strukturom paktu _.
Komorowski, który podczas szczytu spotkał się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel, powiedział, że rozmowy dotyczyły głównie szans i zagrożeń dla zbliżenia Ukrainy do Zachodu, w tym podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską i o wolnym handlu.
_ - To był główny element naszej rozmowy, gdzie wiele innych kwestii związanych z wewnętrzną polityką ukraińską jawi się jako poważne zagrożenia dla realizacji tego strategicznego zamysłu, od lat wspieranego przez Polskę _ - dodał.
Pytany o rozmowę z nowym prezydentem Francji Francois Hollande'em Komorowski powiedział, że _ Polsce zależy na tym, aby dokonało się coś, co można by nazwać nowym, dobrym początkiem w relacjach polsko-francuskich _, ponieważ dotychczasowe możliwości nie były w pełni wykorzystywane. Dodał, że dotyczy to m. in ożywienia współpracy w Trójkącie Weimarskim, na którego spotkanie Hollande zaprosił go do Francji.
Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Chicago z przedstawicielami Polonii. Wręczył odznaczenia za zasługi dla niepodległości Polski i polskiej kultury w USA i zaapelował o wsparcie w staraniach na rzecz zniesienia wiz dla Polaków.
_ - Myślę, że tak jak swego czasu Polonia amerykańska mobilizowała się wokół kwestii polskiego członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, na którego szczycie jestem tutaj w Chicago, tak warto zmobilizować polskie siły wokół zabiegów o ruch bezwizowy, o wsparcie w Kongresie _ - powiedział prezydent w poniedziałek wieczorem lokalnego czasu.
Wyraził przekonanie, jest to wyzwanie, które wspólnym wysiłkiem uda się zrealizować. Przypomniał, że obietnicę rozwiązania problemu ruchu bezwizowego uzyskał przed dwoma laty od prezydenta Baracka Obamy i że jest to tematem jego spotkań z amerykańskimi kongresmenami w czasie wizyty w Chicago.
Prezydent dziękował za pielęgnowanie wśród emigracji polskich tradycji, kiedy Polska miała ograniczoną suwerenność. _ - Ale myślę, że jeśli jestem tutaj dzisiaj jako prezydent państwa polskiego, reprezentujący wolną, niepodległą, demokratyczną, normalną Polskę na szczycie NATO, to też jest dobra okazja, żeby pomyśleć o tym, co dalej zrobić z tym potencjałem tak licznych Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia; aby lepiej funkcjonowała Polska i Polonia amerykańska _ - dodał.
Wyraził przekonanie, że _ tak liczne skupisko musi mieć ambicję zdobycia pozycji także w wyborach municypalnych _.
Prezydent wręczył odznaczenia. Uczestnika walk o Tobruk Zygmunta Biernata za zasługi dla niepodległości odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wśród odznaczonych znalazł się też prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula.
Czytaj więcej o szczycie NATO w Money.pl | |
---|---|
Było pokojowo. Aż doszli do kordonu policji Do przepychanek z policją doszło w niedzielę w Chicago podczas protestu w związku z rozpoczętym tego dnia szczytem NATO. | |
NATO to przykrywka imperialnej polityki USA Amerykanie proponują, aby Polska płaciła 20 mln dolarów na afgańskie wojsko i policję. To dwa razy więcej niż Chiny, czy Rosja. | |
Będziemy płacić więcej niż Rosja i Chiny Amerykanie zaproponowali, aby po 2014 roku Polska płaciła 20 milionów dolarów na utrzymanie afgańskiego wojska i policji. |