Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Coraz mniej Polaków chce eurokonstytucji

0
Podziel się:

Gdyby referendum w sprawie Traktatu Konstytucyjnego UE odbywało się w pierwszej połowie czerwca, 57 proc. głosujących opowiedziałoby się za jego przyjęciem.. Oznacza to, że poparcie dla konstytucji UE spadło w stosunku do maja o 6 proc.

Gdyby referendum w sprawie Traktatu Konstytucyjnego UE odbywało się w pierwszej połowie czerwca, 57 proc. głosujących opowiedziałoby się za jego przyjęciem - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Oznacza to, że poparcie dla konstytucji UE spadło w stosunku do maja o 6 proc.

Przeciwnych Traktatowi jest 19 proc. potencjalnych uczestników referendum (wzrost o 5 proc.), a 24 proc. nie wie jeszcze w jaki sposób zagłosować (spadek o 1 proc.)

Udział w referendum w sposób zdecydowany deklaruje 27 proc. Polaków, a z pewnym wahaniem - 31 proc. 33 proc. badanych zapowiada, że nie weźmie udziału w głosowaniu, a 9 proc. nie podjęło jeszcze decyzji.

OBOP zauważa, że spadek poparcia dla Traktatu nie oznacza jednak mniejszego poparcia dla członkostwa Polski w UE. Od grudnia 2004 roku poziom społecznej akceptacji dla akcesji kształtuje się na stałym poziomie. 57 proc. Polaków twierdzi, że członkostwo w Unii jest czymś dobrym, 11 proc. jest przeciwnego zdania, a 28 proc. nie ma jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

W ocenie 74 proc. ankietowanych wejście Polski do UE nie miało istotnego wpływu na ich życie, a 24 proc. twierdzi, że zmieniło ich życie (2/3, że na gorsze, 1/3, że na lepsze).

46 proc. społeczeństwa uznaje, że wejście do UE nie przyniosło zmian w sytuacji naszego kraju; 27 proc. - że przyniosło zmiany na lepsze, a 19 proc. - że na gorsze.

Na pytanie, czy dzięki unijnemu członkostwu poprawiła się pozycja Polski na arenie międzynarodowej, 47 proc. badanych odpowiedziało, że tak, a 8 proc. - że nie. Według 36 proc. nie nastąpiły w tej sprawie żadne zmiany.

Sondaż przeprowadzono w dniach 2-6 czerwca na reprezentatywnej losowej próbie 1004 Polaków powyżej 15 roku życia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)