Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iran odpala rakiety. Coraz potężniejsze

0
Podziel się:

Testowane pociski mogą dosięgnąć Izraela i Europy. Świat się bezradnie przygląda.

Iran odpala rakiety. Coraz potężniejsze
(PAP/EPA)

_ aktualizacja:15:10 _

Iran przeprowadził próby dwóch rakiet dalekiego zasięgu, zdolnych do rażenia celów w Izraelu, Zatoce Perskiej, a nawet Europie. Po niedzielnych próbach była to trzecia seria testów rakietowych przeprowadzonych w ciągu ostatniej doby przez Iran.

W poniedziałek wystrzelono najnowocześniejsze rakiety, znajdujące się w irańskim arsenale: Szahab 3 o zasięgu, w zależności od typu, 1300-2500 km (nie ujawniono typu testowanego pocisku) oraz rakietę Sedżdżil 1 (ang. Sajjil) o zasięgu 2000 kilometrów.

Kilka godzin wcześniej irańska telewizja informowała także o wystrzeleniu przed świtem w poniedziałek dwóch rakiet średniego zasięgu. W niedzielę testowano rakiety o krótkim zasięgu.

ZOBACZ TAKŻE:USA nie podejmą akcji wobec Iranu
O przeprowadzonych próbach pocisków rakietowych informował telewizję teherańską bezpośrednio z poligonu przedstawiciel irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Husajn Salami. Jak powiedział, dwie rakiety dalekiego zasięgu zostały wystrzelone niemal jednocześnie. Dodał, że wszystkie testy _ zakończyły się sukcesem _. Testowane rakiety są zdolne do przenoszenia _ wszelkiego rodzaju głowic _.

Celem ćwiczeń - zaznaczył Salami - jest pokazanie, że Iran jest w stanie przeciwstawić się każdemu zagrożeniu z innego kraju.

Próby odbywają się w ramach ćwiczeń Gwardii Rewolucyjnej - elitarnych jednostek wojskowych. Gwardia, będąca ideologiczną armią reżimu w Iranie, informowała wcześniej, że począwszy od niedzieli przeprowadza manewry, włącznie z wystrzeleniem rakiet w celu - jak to określiła - _ zwiększenia zdolności odstraszania irańskich sił zbrojnych _.

W niedzielę testowano rakiety krótkiego zasięgu (150-170 km) Tondar-69 i Fateh-110; rano w poniedziałek natomiast Szahab 1 i Szahab 2, mające zasięg 300-700 km. Serię testów zakończyło wystrzelenie pocisków o największym zasięgu.

ZOBACZ REAKCJE ŚWIATA NA IRAŃSKIE PRÓBY (AP,ang):

*Amerykanie zaniepokojeni, ale już nie grożą *

_ - Oczywiście jest to tylko test, no i jeszcze Iran ma wiele do zrobienia, zanim będzie mógł rozmieścić i wykorzystać rakiety. Ale to znaczący krok naprzód w zakresie zdolności Iranu do produkcji ofensywnej broni _ - powiedział Gary Samore, specjalny asystent Baracka Obamy.

Republikanie biją na alarm

USA muszą wziąć pod uwagę, że Iran zbrojny w broń nuklearną może udzielić schronienia Al-Kaidzie lub innym terrorystom. Jeszcze bardziej katastrofalna byłaby sytuacja, w której w sposób tajny wyposażyłby ich w broń nuklearną. Z takim ostrzeżeniem wystąpił w poniedziałkowym numerze dziennika _ Financial Times _ były zastępca sekretarza obrony USA Paul Wolfowitz.

Wolfowitz to architekt polityki Waszyngtonu wobec Iraku, obecnie związany z Amerykańskim Instytutem Przedsiębiorczości (American Enterprise Institute), konserwatywnym ośrodkiem analitycznym, którego pracownicy odgrywali ważną rolę w kształtowaniu polityki zagranicznej George'a W. Busha.

Według Wolfowitza Iran nie potrzebuje energii nuklearnej, ponieważ ma drugie największe w świecie złoża gazu, z czego eksploatuje zaledwie jedną trzecią. Kosztowny program rozwoju energii nuklearnej nazywa _ marnotrawstwem środków _.

_ - Dlaczego Iran pracuje nad rozwojem pocisków balistycznych, jeśli ma pokojowe intencje? Dlaczego wzbogaca uran, skoro zakup gotowego reaktora byłby opcją o wiele tańszą? _ - pyta Wolfowitz.

Wolfowitz przestrzega przed popełnieniem wobec Iranu tego samego błędu, którego Waszyngton dopuścił się wobec Korei Płn. Za taki błąd uznałby _ każde porozumienie, które zezwala Iranowi na dalsze wzbogacanie uranu _.

Nasze MSZ zaniepokojone testami

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że z najwyższą uwagą i niepokojem śledzi napływające informacje, dotyczące istnienia nieznanych wcześniej irańskich instalacji nuklearnych.

MSZ po raz kolejny wezwał Teheran, by stosował się do postulatów społeczności międzynarodowej, wyrażonych w rezolucjach ONZ i pilnego wyjaśnienia wszelkich istniejących wątpliwości, dotyczących programu nuklearnego.

Profesor Władysław Bartoszewski uważa, że irańskie próby rakietowe powinny obudzić wyjątkową czujność międzynarodowej społeczności. Zdaniem profesora _ pokaz siły _, jaki demonstruje Iran może doprowadzić do niekontrolowanych zachowań innych państw, takich jak Izrael.

Manewry irańskie odbywają się w szczególnie drażliwym momencie - kilka dni po ujawnieniu przez Teheran, iż kraj ten zbudował nowe zakłady wzbogacania uranu w pobliżu świętego miasta Kum oraz na kilka dni przed planowanymi 1 października rozmowami Iranu z mocarstwami (5+1 - pięciu stałych członków RB ONZ i Niemiec) na temat programu atomowego tego kraju. Fiasko rozmów może oznaczać nałożenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ nowych sankcji na Iran.

| Szczególny moment rakietowych prób |
| --- |
| Manewry irańskie odbywają się w szczególnie drażliwym momencie - kilka dni po ujawnieniu przez Teheran, iż kraj ten zbudował nowe zakłady wzbogacania uranu w pobliżu świętego miasta Kum oraz na kilka dni przed planowanymi 1 października rozmowami Iranu z mocarstwami (5+1 - pięciu stałych członków RB ONZ i Niemiec) na temat programu atomowego tego kraju. Fiasko rozmów może oznaczać nałożenie przez RB ONZ nowych sankcji na Iran. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)