Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat odrzucił sprawozdanie KRRiTV

0
Podziel się:

Jeśli podobną decyzję podejmie Sejm, a później pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski, to Rada zostanie rozwiązana.

Senat odrzucił sprawozdanie KRRiTV
(Krzysztof Białoskórski/orka.sejm.gov.pl)

aktualizacja 21:30

Przeciwko dokumentowi głosowali senatorowie PO, za jego przyjęciem było PiS. Decyzja Senatu otwiera drogę do skrócenia kadencji KRRiT w obecnym składzie.

Za odrzuceniem sprawozdania głosowało 56 senatorów, 33 było przeciw. Zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji kadencja Krajowej Rady ulega skróceniu, jeśli obie izby parlamentu odrzucą sprawozdanie z działalności regulatora w poprzednim roku. By Radę rozwiązać, zgodę musi jeszcze wyrazić prezydent. Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Bronisław Komorowski już zapowiedział, że jeśli sprawozdanie odrzucą Sejm i Senat, to on przychyli się do tej decyzji.

_ - Sejm rozstrzygnie tak jak uzna za stosowne. Jeśli obie izby uznałyby, że sprawozdanie KRRiT jest sprawozdaniem nie do przyjęcia, to jako osoba wypełniająca funkcję głowy państwa również zajmę takie stanowisko, podzielając pogląd całości parlamentu. Nie będę miał ani chwili zawahania, jeśli chodzi o pozytywne odniesienie się do stanowiska zajętego przez obie izby parlamentu _ - zadeklarował Komorowski.

Na czele KRRiT stoi dziś Witold Kołodziejski, członkami Rady są: Barbara Bubula, Piotr Boroń, Lech Haydukiewicz i Tomasz Borysiuk.

Senatorowie ostro kłócą się o przyszłość Rady

Senat drugi dzień zajmował się sprawozdaniem Krajowej Rady za 2009 roku. Debata rozpoczęła się bardzo gorąco, z sali co chwilę słychać okrzyki, buczenie, oklaski. Senatorowie przerzucają się nazwiskami prowadzących programy w publicznych mediach, którym zarzucają stronniczość.

_ - Od początku mieliśmy sygnał, że sprawozdanie ostanie potraktowane tak jak w poprzednich latach, jako pretekst do próby odwołania KRRiT i zmian personalnych _ - powiedziałPiotr Andrzejewski, senator PiS. _ - KRRiT jest jednym ze strategicznych punktów w rozumieniu polityki partyjnej w Polsce _ - dodaje.

POSŁUCHAJ SENATORA PIS:

Zdaniem senatora PiS powinny zostać chociaż zachowane pozory merytorycznej oceny sprawozdania i powodów jego odrzucenia. By Rada została rozwiązana sprawozdanie muszą odrzucić Sejm, Senat i prezydent.

Wątpliwości co do przyszłości KRRiT nie ma również senatorZbigniew Romaszewski z PiS. - _ To pozwoli układowi politycznemu obsadzić wszystkie stanowiska w Krajowej Radzie _ - stwierdził.

Politycy PO nie pozostawiają suchej nitki na działaniach KRRIT. -_ Ewidentnie z tego sprawozdania wynika, że KRRiT to jest impotentne ciało, które kompletnie nie spełnia swojej konstytucyjnej roli. To sprawozdanie ma charakter wyłącznie techniczny _ - stwierdziłAndrzej Person, senator z PO.

POSŁUCHAJ SENATORA PO:

Senator Platformy zapowiedział, że będzie głosował przeciwko przyjęciu sprawozdania. _ - Wydaje mi się że ludzie o zdrowych zmysłach nie są w stanie zaakceptować takiego sprawozdania, które przedstawił przewodniczący Kołodziejski _ - stwierdził.

Niektórzy z senatorów sami przyznają, że ich wystąpienia nie mają charakteru merytorycznego.

_ - To, co dzieje się w naszym kraju pod przykrywką katastrofy smoleńskiej i powodzi, zakrawa o skandal _ - mówił Wojciech Skurkiewicz z PiS, dodając, że PO zawłaszcza aparat państwowy. _ _

_ - Gdzie zapowiedzi, że będą inne działania? Jak wam nie wstyd? _ - pytał Skurkiewicz wymieniając odwołanie szefa CBA, wskazanie kandydata na szefa NBP czy dążenie do rozwiązania KRRiT.

_ - Chciałabym, byśmy wrócili do meritum, my dzisiaj rozpatrujemy sprawozdanie KRRiT i tylko na tym powinniśmy się skupić _ - powiedziała Barbara Borys-Damięcka z PO. Podkreśliła, że dążenie do odrzucenia sprawozdania podyktowane jest wyłącznie walką o pluralizm w radiu i telewizji.

_ - KRRiT nie wywiązuje się z obowiązków, jakie nakłada na nią Ustawa o rtv _ - dodała senator, podkreślając, że nie zapewnia ona m.in. utrzymania ładu medialnego, swobodnego kształtowania poglądów obywateli, a w telewizji odbywają się roszady personalne, gwarantujące pracę zwolennikom określonych opcji politycznych.

Mariusz Witczak z PO zarzucał szefowi KRRiT Witoldowi Kołodziejskiemu, że żartuje sobie z Senatu, gdy _ bez parsknięcia śmiechem _ potrafi mówić o misyjności radia lub telewizji. _ _

_ - Jaką misję realizuje program Misja Specjalna? Jest jeszcze program Bronisława Wildsteina i on też oczywiście w sposób zupełnie apolityczny, w oderwaniu od jakichkolwiek interesów partyjnych realizuje misję _ - mówił Witczak.

Dodał, że _ gratuluje _ też _ rajdu pana Gadowskiego z Krakowa _ (szef TVP1), _ bardzo apolitycznej osoby, związanej z panem Ziobro , który _ przyjeżdża przypilnować paru spraw do Warszawy _. Można by godzinami mówić o karuzeli stanowisk, o zdarzeniach, które są absolutnie gorszące _ - stwierdził Witczak.

Marszałek Bogdan Borusewicz zarzucał TVP naruszanie obowiązku misyjnej działalności poprzez likwidację programów relacjonujących obrady Senatu, a KRRiT brak reakcji na ten fakt.

Janusz Sepioł z PO ocenił, że zatoczyliśmy koło i mamy obecnie _ telewizję stanu wojennego _. Gdy przytoczył anegdotę Andrzeja Wajdy na temat telewizji publicznej, na dźwięk nazwiska reżysera ze strony PiS rozległo się buczenie. _ _

_ - Myślę, że jest to ostatnie sprawozdanie KRRiT w tym składzie _ - podkreślił Sepioł.

Natomiast Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS zarzucała PO, że dąży do zakneblowania ostatnich wolnych mediów. _ _

_ - I kiedyś Polacy was za to rozliczą, znajdziecie się na śmietniku historii _ - mówiła senator. Gdy jako przykład kneblowania ust podała _ nagonkę na redaktora Pospieszalskiego _ i autorkę filmu _ Solidarni 2010 _ Ewę Stankiewicz ze strony PO rozległo się: _ biedula, biedula _.

Kołodziejski odpowiada senatorom

Debata nad sprawozdaniem jest okazją do zadawania szefowi KRRiT pytań na wszelkie tematy związane z mediami publicznymi. Senatorowie PO pytają np. dlaczego KRRiT nie reaguje na _ skrajnie nieobiektywny i wybiórczy sposób , w jaki programy TVP i Polskiego Radia prezentują wiadomości. _

[

Grupiński: Obiecuję, że Platforma nie przejmie mediów ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/grupinski;obiecuje;ze;platforma;nie;przejmie;mediow,205,0,625869.html )

_ - To jest pytanie z tezą, bo nie dopuszczam nieobiektywizmu, nie sądzę by taki był. A gdyby był, to jest to odpowiedzialność nadawców _ - odpowiadał Kołodziejski.

Szef KRRIT dodał, że obserwując w ostatnim czasie w TVP relacje z powodzi, bogate w wystąpienia premiera, jest przekonany, że po zliczeniu czasu poświęcanego przez TVP poszczególnym politykom okaże się, że _ jest on zdominowany przez polityków zajmujących stanowiska rządowe _.

Kołodziejski podkreślił też, że nie widzi zaangażowania TVP w kampanię wyborczą po którejkolwiek ze stron, _ ale jest to temat wykraczający poza sprawozdanie _. Według Kołodziejskiego w sprawie pluralizmu w mediach publicznych KRRiT zrobiła _ nawet więcej niż mogła _.

Senatorowie pytali też np. z czego wynika fatalna kondycja finansowa regionalnych ośrodków TVP, czy będą one sprywatyzowane, czy prawdą jest, że telewizja zamierza zrezygnować z produkcji Teatru Telewizji czy też dlaczego w telewizji obcojęzyczne filmy czytane są przez lektora, a nie dubbingowane. Powtarzają się pytania o cyfryzację, senatorowie chcieli też wiedzieć ile osób w ubiegłym roku zwolniono, a ile zatrudniono w TVP.

Kołodziejski odpowiadał m.in., że zatrudnienie w TVP zmniejszyło się w 2009 r. o ok. 400 osób, a w tym roku w ramach zwolnień grupowych zwolnionych ma być ok. tysiąca osób. KRRiT nie ma danych, ile osób zatrudnił w ub. roku publiczny nadawca.

Kołodziejski mówił też, że trudna sytuacja ośrodków regionalnych wynika z krachu systemu abonamentowego - wpływy z abonamentu dla TVP spadły w ostatnich latach z 500 mln do 100 mln, a to stanowi jedną czwartą kosztów utrzymania samych ośrodków.

W sprawie cyfryzacji szef KRRiT zapowiedział, że jest szansa, by we wrześniu sygnałem cyfrowym zostało pokryte 80 proc. powierzchni Polski.

Raport Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)