Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto będzie rządził w Niemczech?

0
Podziel się:

Wczorajsze wybory bardzo skomplikowały sytuację u naszych zachodnich sąsiadów. Koalicji chadeków z liberałami zabraknie głosów do rządzenia, a lewicowe formacje są mocno skonfliktowane.

Kto będzie rządził w Niemczech?

Wczorajsze wybory parlamentarne bardzo skomplikowały sytuację u naszych zachodnich sąsiadów. Koalicji chadeków z liberałami zabraknie głosów do rządzenia, natomiast lewicowe formacje prawdopodobnie nie dojdą do porozumienia, gdyż są mocno skonfliktowane.

_ fot. PAP/EPA/PEER GRIMM Sympatycy i działacze CDU zapoznają się z wynikami sondażu podanymi w sztabie wyborczym partii w Berlinie _

Jest jeszcze jedna możliwość - powstanie wielka koalicja chadeków z socjaldemokratami. Już raz w historii Republiki Federalnej Niemiec, w latach 60., były takie rządy. Dziś jednak większość komentatorów uważa, że wielka koalicja nie byłaby dobra dla kraju i źle się stało, że żadna z czołowych partii nie może stworzyć rządu.

Na utworzenie wielkiej koalicji nie pozwala liczyć kanclerz Gerhard Schroeder. Powiedział on, że Niemcy potrzebują wielkiego kanclerza i powinien pozostać nim właśnie on. Zapowiedział utworzenie silnego rządu pod swoim przewodnictwem.

Szczególnie rozczarował wynik CDU/CSU z Angelą Merkel na czele (35,5 proc.). Choć partia, z którą chadecy mieli tworzyć koalicję - liberalna FDP - uzyskała nadspodziewanie dobry rezultat jak na swoje możliwości (10,5 proc.) to arytmetyka jest nieubłagana i oba ugrupowania nie mają większości. Jednak Angela Merkel wciąż ma ambicję zostania pierwszym kanclerzem-kobietą.

Dlatego komentatorzy mówią o wielkiej koalicji z kanclerzem Angelą Merkel, bez Gerharda Schroedera, albo o koalicji lewicowej. Większość ma bowiem blok SPD, Zieloni i Partia Lewicy. Prawdopodobnie jednak skonfliktowany ze Schroederem Oskar Lafontaine z Partii Lewicy nie pomoże swemu rywalowi w zachowaniu kanclerstwa. Chyba, że zmieni zdanie.

Sytuacja może się zmienić po przeliczeniu głosów. Nawet niewielkie różnice w stosunku do wstępnych wyników mogą zmienić obraz sceny politycznej. Nie można też wykluczyć rozpisania nowych wyborów.

| Wstępne wyniki wyborów: CDU/CSU - 35,5 proc. głosów SPD - 34 proc. FDP - 10,5 proc. Zieloni - 8,5 proc. Partia Lewicy - 7,5 proc. _ Według sondażu exit poll podanego przez telewizję publiczną ARD _ |
| --- |

Zobacz opinie o wynikach niemieckich wyborów:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)