Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Leonardo DiCaprio otworzył 66. festiwal w Cannes

0
Podziel się:

W roli prowadzącej ceremonię otwarcia zadebiutowała francuska aktorka Audrey Tautou, znana całemu światu jako Amelie Poulain. Spielberg powiedział, że dorastał razem z festiwalem, który ma w tym roku 66. edycję, a on ma 66 lat.

Leonardo DiCaprio otworzył 66. festiwal w Cannes
(AFiFF mat.pras.)

Amerykański aktor Leonardo DiCaprio otworzył dziś w Cannes na Lazurowym Wybrzeżu 66. festiwal filmowy. Publiczność w Pałacu Festiwalowym wcześniej długimi owacjami powitała przewodniczącego jury festiwalu Stevena Spielberga.

W roli prowadzącej ceremonię otwarcia zadebiutowała francuska aktorka Audrey Tautou, znana całemu światu jako Amelie Poulain. Spielberg powiedział, że _ dorastał razem z festiwalem _, który ma w tym roku 66. edycję, a on ma 66 lat.

Leonardo DiCaprio wcielił się w tytułową rolę w _ Wielkim Gatsbym _ - zrealizowanej przez Australijczyka Baza Luhrmanna ekranizacji powieści Francisa Scotta Fitzgeralda z 1925 roku. To kolejna już filmowa adaptacja słynnej powieści, w której amerykański sen o szczęściu i sukcesie przynosi tragiczne rozczarowanie. W poprzedniej wersji, z 1974 roku, rolę tytułową grał Robert Redford. Pozakonkursowy pokaz filmu Luhrmanna rozpoczyna canneński festiwal.

W strugach deszczu na czerwony dywan udało się przenieść nieco atmosfery epoki jazzu dzięki tancerkom wystylizowanym na wyzwolone chłopczyce.

O Złotą Palmę walczyć będzie 20 filmów. W głównym konkursie pokazany zostanie m.in. nowy film Romana Polańskiego _ Venus in fur _ ("Wenus w futrze"). Festiwal potrwa do 26 maja.

_ Venus in Fur _ będzie konkurować o Złotą Palmę m.in. z filmami braci Coen, Stevena Soderbergha i Nicolasa Windinga Refna. Jury konkursu głównego w tym roku jest wyjątkowo gwiazdorskie. Zasiadają w nim m.in.: Steven Spielberg (przewodniczący), aktorka Nicole Kidman, urodzony na Tajwanie reżyser Ang Lee, rumuński reżyser Cristian Mungiu i aktor Christoph Waltz. Sam Spielberg mówił jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia, że w Cannes publiczność z całego świata czekają _ dwa tygodnie celebracji kina, a nie dwa tygodnie współzawodnictwa _.

Nowy film Polańskiego to adaptacja sztuki Davida Ivesa. Głównym bohaterem filmu jest Thomas, reżyser poszukujący do swojej nowej sztuki odtwórczyni głównej roli. Żadna aktorka nie spełnia jego wymagań i kiedy zrezygnowany Thomas już chce dać za wygraną, do teatru wbiega Vanda, prawdziwy huragan nieobliczalnej i erotycznej energii. Na festiwalu film będzie pokazany 25 maja.

W sumie na Lazurowym Wybrzeżu zaprezentowane będą cztery nowe filmy zrealizowane przez Polaków lub z ich udziałem; oprócz komedii erotycznej Polańskiego będą to: _ Kongres _ Ariego Folmana, _ Danse Macabre _ Małgorzaty Rżanek i _ Olena _ Elżbiety Benkowskiej.

Filmy _ Venus in Fur _ oraz _ Kongres _ dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

_ Kongres _ będzie filmem otwarcia w festiwalowej sekcji Quinzaine des Realisateurs (Directors' Fortnight). Pokazy tego filmu w Cannes zaplanowano na 16, 17 i 18 maja. _ Scenariusz filmu +Kongres+ powstał na podstawie utworu Stanisława Lema +Kongres futurologiczny+ _ - zwraca uwagę PISF.

Z kolei _ Olena _ Elżbiety Benkowskiej, film fabularny, pokazana będzie w Cannes w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Film został zrealizowany w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Opowiada historię pary młodych Ukraińców, Oleny i Dimy, podróżujących przez Polskę do Szwecji. W pociągu kradną im portfel. Podczas bójki z Dimą złodziej wyrzuca paszport na tory. Bohaterowie muszą go znaleźć, zanim odpłynie prom.

_ Danse Macabre _ w reżyserii Małgorzaty Rżanek, absolwentki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, to film animowany. Zostanie pokazany w sekcji Cinefondation. _ +Danse Macabre+ to rytmicznie hipnotyzująca refleksja o śmierci, która pewnego dnia nieuchronnie zaprosi każdego z nas do ostatecznego tańca _ - tak film opisuje PISF.

Polskim akcentem festiwalu będzie również prezentacja w ramach canneńskich Pokazów Specjalnych filmu dokumentalnego _ Weekend of a Champion _, zrealizowanego w 1971 r. przez Romana Polańskiego - poinformował Instytut.

Festiwal w Cannes obsługuje 4 800 dziennikarzy, w tym 300 ekip telewizyjnych. Słynny czerwony dywan, na którym pokazują się gwiazdy, liczy 60 metrów, a budżet festiwalu to 20 mln euro. Porządku strzec będzie 700 policjantów i 344 kamery.

Czytaj więcej w Money.pl
Co zbliża Rosję i Polskę? _ -Rosjanie zawsze chłonęli naszą kulturę i tak jest do dziś _ - ocenia Stanisław Mikulski.
Zanussi nagrodzony. Czek na 20 tys. dolarów Reżyser Krzysztof Zanussi odebrał nagrodę za całokształt twórczości na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Goa.
Quentin Tarantino kończy 50 lat W każdym jego filmie ginie co najmniej pięć osób. Kicz jest dla niego budulcem sztuki wysokiej, choć sam nie lubi tego określenia. Karierę w kinie zaczynał od pracy w wypożyczalni kaset wideo.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)