Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Los prezydenckiego weta przesądzony

0
Podziel się:

W Sejmie trwa debata nad wetem prezydenta do ustawy wprowadzającej sześciolatków do szkół.

Los prezydenckiego weta przesądzony
(PAP/Paweł Kula)

aktualizacja 12.30

Sejmie trwa debata nad wetem prezydenta obniżającej wiek rozpoczynania obowiązkowej nauki szkolnej z siedmiu do sześciu lat. Za odrzuceniem weta są PO, PSL i SLD.

ZdaniemLecha Kaczyńskiego, projekt ten nadmiernie ogranicza rolę administracji publicznej w edukacji. Jak podkreślił reprezentujący prezydenta podsekretarz w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda, początkowe lata edukacji są kluczowe dla przyszłości młodych obywateli. Dodał, że edukacja najmłodszych i nadzór nad nią to zadanie ogólnonarodowe i takim powinno pozostać.

W opinii prezydenta, proponowana ustawa zbytnio decentralizuje system oświaty w Polsce. Lech Kaczyński uzasadniając swoją decyzję argumentował , że szkoły nie są przygotowane na przyjęcie sześciolatków, a w dobie oszczędności w resortach, jest to decyzja szczególnie ryzykowna.

Minister edukacjiKatarzyna Halluważa, że ustawa oświatowa gwarantuje 5-latkom prawo do bezpłatnej edukacji przedszkolnej. Szefowa MEN występowała w Sejmie podczas debaty nad prezydenckim wetem do ustawy.
Katarzyna Hall podkreśliła, że ustawa jest korzystna dla niezamożnych rodziców.

Minister Hall wyraziła rozczarowanie, że mimo poprawek nie udało się porozumieć z posłami Prawa i Sprawiedliwości. Nie wykluczyła też, że w razie odrzucenia prezydenckiego weta w kolejnych kadencjach wiek szkolny będzie dalej obniżany.

| Główne założenia nowelizacji ustawy o systemie oświaty |
| --- |
| Nowelizacja zakłada między innymi, obniżenie wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat, przekazywanie szkół na przykład stowarzyszeniom lub fundacjom oraz zmniejszenie uprawnień kuratoriów oświaty. obniżającej wiek rozpoczynania obowiązkowej nauki szkolnej z siedmiu do sześciu lat. Od września tego roku samorządy będą musiały zapewnić wychowanie przedszkolne wszystkim pięciolatkom, których rodzice będą tego chcieli. Od 2012 roku obowiązek szkolny obejmie wszystkie sześciolatki. |

Weto prezydenta popiera tylko klub PiS. Marzena Machałek podkreśliła, że jej klub nie może zgodzić się na eksperymentowanie na sześciolatkach

Lewica przyznaje, że gdyby dzisiaj toczyła się debata nad projektem przygotowanym przez minister edukacji Katarzynę Hall, wówczas poparła by prezydenckie weto.
Poseł Artur Ostrowski uważa jednak, że przyjęte przez Sejm poprawki zgłoszone przez klub Lewicy w dużej mierze zmieniają pierwotne zapisy.

PO, PSL, SLD, a także koła sejmowe, mają razem większość potrzebną do odrzucenia weta - wynosi ona 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Sejm zajmie się także m.in. rządowym projektem ustawy o zadośćuczynieniu rodzinom ofiar wystąpień wolnościowych w latach 1956-1983. Zakłada on wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego rodzinom ofiar wydarzeń: czerwca 1956 r. w Poznaniu, października 1957 r. w Warszawie, grudnia 1970 r. na Wybrzeżu, czerwca 1976 r. w Radomiu i stanu wojennego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)