Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Milionerom spodobała się ekologia

0
Podziel się:

Inwestycje w czyste technologie na świecie od 2005 roku wzrosły o 41 procent.

Milionerom spodobała się ekologia
(EPA/PAP)

Mimo kryzysu finansowego w ubiegłym roku na całym świecie wzrosła liczba milionerów. Powodem tego jest błyskawiczny rozwój gospodarek narodowych państw rozwijających się oraz nowych krajów przemysłowych.

Tak wynika z _ World Wealth Report _ banku inwestycyjnego Merrill Lynch i firmy konsultingowej Cap Gemini. Łączna liczba milionerów na całym świecie to 10,1 mln, przy czym największy ich przyrost odnotowano w Indiach. Majątek netto bogaczy i superbogaczy wzrósł o 9,4 procent do 40,7 bilionów dolarów.

A milionerzy odkrywają w coraz większym stopniu swoje zielone sumienie. Świadomość ekologiczna stała się modna i już dawno stała się popularnym stylem konsumpcyjnym. To, że można na tym dobrze zarabiać zauważyli teraz także ludzie szczególnie zamożni.

Według raportu, 12 procent ze wszystkich _ High Networth Individuals _, dysponujących płynnym majątkiem wysokości przynajmniej jednego miliona dolarów - bez użytkowanych przez siebie nieruchomości - inwestuje swój majątek w zrównoważone sektory środowiskowe. Prawie co szósta osoba z _ Ultra High Networth Individuals _ inwestowała nawet ze świadomością ekologiczną. - _ Nieco zielonego sumienia w kręgach milionerów jest en vogue _ - mówi Christine Stapf z Cap Gemini. Trend zmierza jednoznacznie w kierunku _ green Investing _.

Z powodu wzrostu zainteresowania problematyką ekologii wzrosło również światowe zainteresowanie inwestycjami ekologicznymi. Daje to inwestorom nie tylko możliwość zaangażowania, lecz także uzyskania obiecujących zysków. Same tylko inwestycje w zakresie czystej technologii wrosły w stosunku do 2005 roku o 41 procent do 117 mld dolarów. Wzrostowi temu sprzyja również fakt, że liczne główne wskaźniki w sektorze czystych technologii wzrosły w ciągu roku o ponad 50 procent.

Siłownie wiatrowe i energia słoneczna przyciągają bogaczy i superbogaczy na Bliskim Wschodzie. W Europie co piaty inwestor umieścił swoje pieniądze w projektach ekologicznych. Jednak w przypadku 58 procent z nich motywem jest oczekiwany zysk.

Najmniejsze zainteresowanie inwestycjami zielonymi wykazuje Ameryka Północna. Tylko pięć procent bogaczy i siedem procent superbogaczy w USA przeznacza swój majątek na inwestycje ekologiczne. Tymczasem Europejczycy inwestują chętnie nie tylko w środowisko, lecz także w dzieła sztuki.

Według raportu dotyczącego zamożności, inwestycje zmierzają obecnie nie jak dotychczas w kierunku inwestycji ryzykownych, lecz coraz poważniej w stronę kategorii inwestycji bezpiecznych. Osoby zamożne zareagowały na kryzys finansowy szczególnie w drugim półroczu 2007. Inwestycje gotówkowe, wkłady finansowe i inwestycje w papiery wartościowe o stałym oprocentowaniu wzrosły do końca 2007 roku z 35 do 44 procent.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)