Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nauczyciele apelują: trzeba ograniczyć zwolnienia

0
Podziel się:

ZNP domaga się, by rząd i parlament przygotował przepisy, które zatrzymają w zawodzie nauczycieli oraz wykorzystają ich kwalifikację.

Nauczyciele apelują: trzeba ograniczyć zwolnienia
(skynesher/iStockphoto)

Związek Nauczycielstwa Polskiego w liście otwartym do premiera Donalda Tuska zaapelował o podjęcie pilnych działań w celu zahamowania masowej redukcji etatów nauczycielskich. ZNP apeluje też o podjęcie debaty o zmianie systemu finansowania edukacji.

_ Związek Nauczycielstwa Polskiego, poważnie zaniepokojony brakiem racjonalnej polityki kadrowej w oświacie, zwraca się do pana premiera o podjęcie przez rząd pilnych działań w celu zahamowania masowej redukcji etatów nauczycielskich, a tym samym zatrzymania na rynku pracy tysięcy wysoko wykwalifikowanych pracowników _ - napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz w ogłoszonym w poniedziałek liście otwartym do premiera.

W ocenie szefa ZNP, skala zwolnień nauczycieli w Polsce jest alarmująca. _ Likwidowanie etatów nauczycielskich, ograniczanie wymiaru zatrudnienia, wydawanie dyspozycji o niezatrudnianiu nowych nauczycieli to, niestety, częste praktyki stosowane przez samorządy w roku bieżącym, jak również w latach poprzednich _ - zaznaczył Broniarz. Zwraca przy tym uwagę, że choć obecny niż demograficzny zmniejsza średnią liczbę uczniów, to jednak - jego zdaniem - samorządy podejmują często _ nieuzasadnione, czy wręcz szkodliwe dla lokalnych społeczności decyzje o likwidacji i przekształcaniu szkół _. Dodatkowym problemem są - jak podkreśla Broniarz - bezprawne działania samorządów, które przekazują szkoły w ręce spółek prawa handlowego.

ZNP domaga się, by rząd i parlament przygotował przepisy, które zatrzymają w zawodzie nauczycieli oraz wykorzystają ich wysokie kwalifikację zawodowe w pełniejszym zakresie. _ Kwalifikacje zawodowe nauczycieli, ich predyspozycje i kompetencje powinny być wykorzystane w kompleksowym programie wsparcia dla rodzin, jako element prorodzinnej polityki państwa _ - podał Broniarz.

List kończy się apelem do premiera _ o rozpoczęcie rzeczywistej debaty o kondycji polskiej oświaty, i roli, jaką w kształceniu następnych pokoleń ma do spełnienia państwo _. _ ZNP opowiada się za podjęciem dyskusji na temat zmiany systemu finansowania zadań edukacyjnych. W opinii Związku subwencja udzielana jednostkom samorządu terytorialnego powinna być naliczana nie tylko na ucznia, ale również na nauczyciela _ - napisał Broniarz.

Do czasu nadania depeszy PAP resort edukacji nie odniósł się do listu ZNP. Do tej pory MEN przekonywał, że zwolnienia nauczycieli są efektem niżu demograficznego. W ostatnich latach liczba dzieci i młodzieży, które uczą się w szkołach, zmniejszyła się o ok. milion osób. MEN podał też, że w obecnym roku szkolnym 2012/2013 w charakterze nauczyciela pracuje ok. 660 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Praca naukowa jest jak seks Konferencje, bankiety, rauty. Współczesna nauka wiele czerpie z showbiznesu.
Studenci poskarżą się premierowi na... _ - Resort szkolnictwa wyższego nas lekceważy _ - uważają studenci. Ministerstwo zaprzecza. Dziś wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Daria Nałęcz zamierza spotkać się z przewodniczącym parlamentu studentów.
Nasze dzieci uczą się dziewięciu języków W polskich szkołach i przedszkolach prowadzona jest nauka: białoruskiego, hebrajskiego, kaszubskiego, litewskiego, niemieckiego, ormiańskiego, słowackiego, ukraińskiego i łemkowskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)