Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Niedługo będziemy płacić komórką

0
Podziel się:

Jeszcze przed wakacjami klienci sieci Play i Plus GSM będą mogli płacić używając telefonu komórkowego - ustalił Money.pl.

Niedługo będziemy płacić komórką
(EPA\PAP)

*Jeszcze przed wakacjami klienci sieci Play i Plus GSM mogą otrzymać możliwość płacenia za usługi i towary przez własną komórkę. Nowe usługi staną się rzeczywistością dzięki krajowej firmie mPay. *

W Polsce, komórki z odpowiednim chipem, gdzie wystarczy zbliżyć telefon do specjalnego czytnika, aby płatność sama się dokonała - to jeszcze daleka przyszłość. Ale już niedługo ma się pojawić możliwość płacenia telefonem za pomocą kodu, który będziemy wpisywać do komórek.

Wszędzie tam, gdzie zobaczymy specjalną nalepkę z odpowiednimi numerami (kodem), to będziemy mogli płacić w ten właśnie sposób. Pierwszą firmą, która zamierza na tak dużą skalę zaproponować taki system, jest krajowa spółka mPay SA z Warszawy.

"Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to usługa powinna być dostępna komercyjnie w jednej z sieci komórkowych jeszcze przed wakacjami, a w następnych do końca roku" - mówi Money.pl Henryk Kułakowski, prezes mPay.

_ Płacenie przez komórkę staje się coraz modniejsze. W Azji przoduje przede wszystkim Japonia. W Europie za towary i usługi w wielu punktach można już płacić m.in. w Belgii i Finlandii. _

Ze względu na tajemnicę handlową mPay nie chce ujawnić nazwy firmy komórkowej. Z informacji, do których dotarł Money.pl wynika jednak, że zarówno Play jak i Plus GSM są już na końcowym etapie negocjacji i obie firmy są gotowe, w tym samym czasie wystartować z nową usługą. Łączna liczba klientów (kart SIM) tych firm, to około 13 mln.

Interesujące jest, że mPay jest jedyną jak na razie firmą w Polsce, która posiada licencję prezesa Narodowego Banku Polskiego na rozliczanie transakcji przy użyciu telefonów komórkowych. Jest to istotne z tego powodu, że system nie może działać bez banków.

Ich troje

System płatności opracowany przez mPay musi działać w oparciu o sieć komórkową i banki, których udział jest niezbędny. Z naszych informacji wynika, że firma prowadzi obecnie zaawansowane rozmowy z co najmniej sześcioma bankami w Polsce. Im więcej instytucji finansowych będzie uczestniczyło w projekcie, tym cały system stanie się bardziej powszechny.

_ To właśnie banki będą przede wszystkim oferować klientom nowe możliwości opłacania za usługi lub towary przez komórkę. _ Osoba zainteresowana płaceniem przez komórkę, najpierw będzie musiała odwiedzić bank, z którym podpisze umowę - podobnie jak w przypadku kart płatniczych. W umowie Kowalski będzie musiał podać numer swojego telefonu komórkowego, z którego będzie korzystać przy płatnościach. Karta SIM musi być więc zarejestrowana przez jednego z operatorów.

Bank, przy podpisywaniu umowy, określi m.in. limit i sposób rozliczania transakcji, np. bezpośredni dostęp do rachunku oraz transakcje do wysokości środków zgromadzonych na koncie bądź kredyt z określonym limitem.

Gdzie zapłacisz komórką?

W chwili obecnej lista punktów, w których będzie uruchamiany system mPay nie jest jeszcze zamknięta. Na początek ma to być przede wszystkim obszar Warszawy, a w późniejszych terminach kolejne duże miasta.

Według Kułakowskiego, przez komórkę będzie można płacić w automatach z napojami i słodyczami, w sieciach restauracji czy taksówkach.

Zainteresowany Kowalski będzie mógł również zrobić przekazy pieniężne do innych osób czy doładować pre-paid.

"W dalszej kolejności planujemy obsługę parkowania w wybranych miastach, sprzedaż w sieci sklepów znanych marek, płatność za bilety do kina, sprzedaż w punktach detalicznych. W przypadku sprzedaży internetowej usługa dostępna będzie na obszarze całego kraju" - zapewnia Kułakowski.

_ mPay myśli również nad wyjściem ze swoimi usługami poza granice Polski. Wnioski patentowe złożone są w 57 krajach, z czego w 11 są już przyznane. _

W przyszłości wraz z upowszechnieniem się komórek wraz z chipem, wystarczy abyśmy tylko zbliżyli swój telefon do odpowiedniego czytnika (bez wybijania na klawiaturze kodów). Oczywiście niezbędne będzie zatwierdzenie płatności numerem PIN.

Karty płatnicze do lamusa?

Zdaniem Henryka Kułakowskiego płatności przez komórkę nie będą stanowiły bezpośredniej konkurencji dla kart płatniczych, gdyż te są powszechnie dostępne i coraz tańsze w użytkowaniu.

_ W 2003 roku płatności przy użyciu komórek sięgnęły na całym świecie 3,2 mld dolarów. Do końca przyszłego roku może, to być już nawet 37 mld dolarów. _

Jednak ze względu na nowe możliwości, jakie dają właśnie płatności przez komórkę, znajdą swoją własną niszę. Będą one stanowiły uzupełnieniem transakcji gotówkowych i "kartowych".

Specjaliści zwracają jednocześnie uwagę, że wśród osób młodszych, użycie kart płatniczych jest stosunkowo niskie, a posiadają oni już telefony komórkowe. W tym segmencie klientów należy oczekiwać największego zainteresowania nową możliwością płacenia.

| Jak Kowalski zapłaci przez komórkę |
| --- |
| 1. Kowalski inicjuje wykonanie transakcji podając identyfikator (numer/kod) automatu z colą czy restauracji oraz daną kwotę. 2. Centrum autoryzacji weryfikuje automat/restaurację i przesyła pełny opis transakcji na telefon Kowalskiego. 3. Kowalski potwierdza zgodność danych oraz kwotę transakcji poprzez podanie kodu PIN. 4. mPay blokuje w banku środki pieniężne na poczet rozliczenia transakcji. 5. Bank potwierdza blokadę środków. 6. Kowalski oraz właściciel restauracji czy automatu otrzymują potwierdzenia o rozliczeniu transakcji Cała operacja nie trwa dłużej niż kilkanaście sekund |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)