Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwsza ofiara A(H1N1) w Polsce?

0
Podziel się:

Badania potwierdziły obecność wirusa u zmarłego 37-latka. Nie wiadomo jednak, czy to było przyczyną jego śmierci.

Pierwsza ofiara A(H1N1) w Polsce?
(thelinke/iStockphoto)

aktualizacja godz. 12:07

W gdańskim szpitalu zakaźnym zmarł 37-letni mężczyzna, który prawdopodobnie chorował na nową odmianę grypy.

Badania potwierdziły obecność wirusa u zmarłego. Nie potwierdza się jednak, że to właśnie ten wirus był bezpośrednią przyczyną śmierci. Zmarły miał ostre zapalenie płuc. Nastąpiła też niewydolność układu krążenia.

Już zawiązano sztab kryzysowy. Jak poinformował Janusz Dzisko, wojewódzki inspektor sanitarny, do olsztyńskiego laboratorium dostarczana jest właśnie kolejna próbka hospitalizowanej z uwagi na zagrożenie wirusem A(H1N1) kobiety z Elbląga.

Pomorski konsultant do spraw chorób zakaźnych, Krystyna Witczak-Malinowska, informuje, że w Szpitalu Zakaźnym w Gdańsku nie ma obawy rozprzestrzenienia się wirusa.

POSŁUCHAJ:

Dźwięk: IAR

Jak informuje TVN24, wcześniej objawy zakażenia wirusem grypy stwierdzono u dwójki dzieci mężczyzny; dzieci zostały jednak wyleczone.

W Polsce do tej pory zarejestrowano 237 przypadków nowej grypy A(H1N1). Dotychczas wszystkie przypadki zarażenia miały jednak łagodny przebieg.

Odmiana wirusa A(H1N1) pojawiła się w kwietniu. Jest to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów.

Jakie są objawy grypy A(H1N1)?

Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka. Jednak w większości przypadków choroba przebiega łagodnie.

Raport Money.pl
*NFZ nie refunduje leków przeciwko grypie * Gdyby w Polsce na grypę zachorowało tyle samo osób co na Ukrainie, na zakup leków musielibyśmy wydać 30 mln złotych. I to z własnych kieszeni, bo medykamenty te nie są refundowane. Rząd na zakup szczepionek przeciw wirusowi A/H1N1 będzie musiał wydać co najmniej 111 mln złotych. Czytaj w Money.pl
Czytaj w Money.pl
*Koszty grypy? Resort zdrowia ich nie zna! * W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - szacuje Money.pl.
*W Polsce jest wirus. Walka z pandemią to koszt 400 mln zł * Money.pl dotarł do dokumentu: Same szczepionki, tylko dla 20 proc. Polaków, kosztowałyby 210 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)