Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent się waha: 16 albo 23 października

0
Podziel się:

PiS zaskarży Kodeks Wyborczy do Trybunału Konstytucyjnego. Partia nie chce dwudniowych wyborów.

Prezydent się waha: 16 albo 23 października
(PAP/Leszek Szymański)

W Belwederze rozpoczęły się przed południem konsultacje prezydenta Bronisława Komorowskiego z partiami politycznymi na temat terminu wyborów parlamentarnych. Prezydent będzie rozmawiał m.in. z liderami PO, PiS, SLD, PSL i PJN.

Komorowski rozpoczął konsultacje od spotkania z szefem klubu PO Tomaszem Tomczykiewiczem, potem spotka się z szefem klubu PiS Mariuszem Błaszczakiem. Do Belwederu nie wybiera się natomiast zaproszony przez prezydenta prezes PiS Jarosław Kaczyński. PiS zapowiedział, że zaskarży do Trybunały Konstytucyjnego nowy Kodeks Wyborczy. Partia nie chce dwudniowych wyborów.

Po południu prezydent będzie rozmawiał z szefem SLD Grzegorzem Napieralskim, następnie z prezesem PSL Waldemarem Pawlakiem i szefem klubu ludowców - Stanisławem Żelichowskim. Na godz. 17 zaplanowano spotkanie z szefową PJN - Joanną Kluzik-Rostkowską. Potem Komorowski będzie rozmawiał z Bogdanem Lisem reprezentującym Demokratyczne Koło Poselskie Stronnictwa Demokratycznego.

Nie odbędzie się planowane wcześniej spotkanie prezydenta z Markiem Borowskim, z Koła Poselskiego Socjaldemokracji Polskiej. Borowski - podkreśliła Kancelaria - poinformował pisemnie prezydenta o stanowisku swojego koła w sprawie terminu wyborów parlamentarnych.

Wczoraj Komorowski konsultował się w sprawie wyborów z premierem Donaldem Tuskiem. Podczas tego spotkania szef rządu mówił o planach polskiej prezydencji; nie sugerował żadnej daty, ani nie przedstawił swoich preferencji odnośnie tego, czy wybory powinny być jednodniowe czy dwudniowe.

Po zakończeniu rozmów Komorowskiego z Tuskiem prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz poinformował, że pierwszy możliwy październikowy termin wyborów - 9 października - byłby trudny ze względu na szczyt Partnerstwa Wschodniego.

Z kolei po ubiegłotygodniowych rozmowach z PKW prezydent podkreślał, że - według Komisji - nie wchodzi w grę ostatni możliwy termin wyborów parlamentarnych, czyli 30 października. Ten termin postulowało PiS i SLD.

Pozostałe możliwe terminy to 16 i 23 października; za tą ostatnią datą opowiada się Platforma Obywatelska. Liderzy PO, w tym szef klubu Platformy Tomasz Tomczykiewicz i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, chcą, by wybory trwały dwa dni.

Możliwość dwudniowych wyborów wprowadza nowy Kodeks wyborczy. Według Kodeksu o tym, czy wybory będą trwały jeden czy dwa dni, zdecyduje osoba je zarządzająca, czyli w przypadku wyborów parlamentarnych - prezydent.

Zgodnie z konstytucją prezydent zarządza wybory parlamentarne nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając je na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji parlamentu.

Pierwsze posiedzenie Sejmu obecnej kadencji odbyło się 5 listopada 2007 roku; kolejne wybory powinny się więc odbyć pomiędzy 6 października a 4 listopada. W tych dniach niedziela przypada: 9, 16, 23 i 30 października.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;ciagle;obrazony;wysyla;blaszczaka,200,0,787656.html) Kaczyński ciągle obrażony, wysyła Błaszczaka Dziś prezydent konsultuje termin wyborów z klubami. Prezes PiS nie przyjdzie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t100208.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;poradzi;sie;w;sprawie;wyborow,110,0,786542.html) Komorowski poradzi się w sprawie wyborów Prezydent wykluczył możliwość, by odbyły się 30 października, co postulowały PiS i SLD.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t134166.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dwa;terminy;wyborow;ale;bez;glosowania;w;sieci,88,0,787032.html) Dwa terminy wyborów, ale bez głosowania w sieci Komorowski rozmawiał z Tuskiem o ich organizacji. Jeszcze konsultacje z partiami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)