Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rakiety Patriot i F-16 zostają w Jordanii

0
Podziel się:

Decyzję USA o instalacji systemu obrony powietrznej na terytorium jordańskim krytykuje Rosja.

Rakiety Patriot i F-16 zostają w Jordanii
(redstone.army.mil/Wikipedia)

Stany Zjednoczone poinformowały w sobotę, że po kończących się w przyszłym tygodniu manewrach wojskowych w Jordanii pozostawią w tym kraju wyrzutnie rakiet Patriot oraz myśliwce F-16.

Decyzję o instalacji systemu obrony powietrznej na terytorium jordańskim krytykuje Rosja. Moskwa, sojusznik syryjskiego reżimu Baszara el-Asada, wyraża obawy, że pociski mogą zostać wykorzystane przez USA i ich partnerów do ustanowienia strefy zakazu lotów nad Syrią.

Amerykański minister obrony Chuck Hagel _ zaaprobował prośbę Królestwa Jordanii dotyczącą rozmieszczenia F-16 i pocisków Patriot po manewrach _ - poinformował w komunikacie rzecznik Pentagonu George Little.

_ - Pozostały amerykański personel biorący udział w Jordanii w ćwiczeniach "Złakniony lew" odjedzie po zakończeniu manewrów. Stany Zjednoczone od dawna pozostają w partnerskich stosunkach z Jordanią i zobowiązują się do jej obrony _ - dodał rzecznik.

W sąsiadującej z Jordanią Syrii od dwóch lat trwa wojna domowa. Amman zagroził wydaleniem syryjskiego ambasadora po tym, jak ten postraszył Jordańczyków obraniem na cel syryjskich wojsk stacjonujących w Jordanii rakiet Patriot.

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry zwrócił się do władz Iraku o pomoc w ograniczeniu dostaw nowej broni do Syrii. _ Sekretarz stanu wezwał Irak do podjęcia wszelkich możliwych środków w celu ograniczenia wsparcia wojskowego dla reżimu Asada i tym samym wywarcie niezbędnej presji na rzecz politycznego rozwiązania _.

Czytaj więcej w Money.pl
USA szukają nowej bazy dla F-16 Stany Zjednoczone chcą rozmieścić rakiety Patriot i myśliwce F-16 w graniczącej z Syrią Jordanii.
Syria traci kontrolę nad bronią chemiczną? Ponad 150-osobowa ekipa działa od lata. W jej skład wchodzą specjaliści z dziedziny telekomunikacji i logistyki, planiści i instruktorzy.
Pomoc od USA? To za mało i za późno Wojsko Asada używa armat, czołgów, rakiet i samolotów. Czym są więc dozbrajanie rebeliantów bronią małokalibrową i amunicją?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)