Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rok rządów Jarosława Kaczyńskiego

0
Podziel się:

Dziś mija rok od zaprzysiężenia rządu Jarosława Kaczyńskiego. Rok politycznie burzliwy, niestety, gospodarczo mało efektywny.

Rok rządów Jarosława Kaczyńskiego
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Dziś mija rok od zaprzysiężenia rządu Jarosława Kaczyńskiego. Rok politycznie burzliwy, niestety, gospodarczo mało efektywny.

Do osiągnięć rządu można zaliczyć likwidację Wojskowych Służb Informacyjnych, powołanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, wprowadzenie sądów 24-godzinnych, zwalczanie korupcji w piłce nożnej, obniżenie składki rentowej, spadek bezrobocia oraz wzrost gospodarczy.

"Z jednej strony wysoki napływ inwestycji i nieprzeszkadzanie gospodarce, a z drugiej - brak wykorzystywania sprzyjającej sytuacji na dokończenie i przeprowadzenie niezbędnych reform" Tak Marcin Peterlik z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową podsumowuje pierwszy rok działania rządu pod kierownictwem PiS-u.

Według eksperta IBnGR dokończenie reform przyczyniłoby się do jeszcze większego wzrostu gospodarczego w naszym kraju.

| |
| --- |
| Gabinet Jarosława Kaczyńskiego to rząd koalicyjny. Koalicja PiS z Samoobroną i PR, której istnienie w ciągu minionego roku było wielokrotnie zagrożone, powstała 5 maja 2006 roku, po fiasku powyborczych rozmów z Platformą Obywatelską. Stanowiska wicepremierów otrzymali Roman Giertych i Andrzej Lepper (zdymisjonowany 9 lipca). |

Mimo, że był to ciężki rok polityczny, był to rok sukcesu dla Jarosława Kaczyńskiego - ocenia politolog Marek Migalski.
Pierwszym celem, z perspektywy którego można mówić o sukcesie Kaczyńskiego, było zneutralizowanie obecności w rządzie silnych polityków, Andrzeja Leppera i Romana Giertycha.

Z badań przeprowadzonych 3 lipca przez firmę GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że Jarosław Kaczyński jest oceniany pozytywnie jako szef rządu przez 28 procent mężczyzn i 17 procent kobiet. Z kolei 6 procent ankietowanych ocenia, że przez ostatni rok żyło nam się lepiej niż przy poprzednich rządach. Negatywnie wpłynęły na wizerunek rządu "afera taśmowa" i "seksafera" w Samoobronie oraz dwa kryzysy rządowe z września ubiegłego roku i sprzed kilku dni, związane z osobą wicepremiera Andrzeja Leppera.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)