Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Ropa spod lodu lekarstwem na kryzys?

0
Podziel się:

Amerykańska agencja przedstawiła raport dotyczący rezerw ropy i gazu pod Morzem Arktycznym

Ropa spod lodu lekarstwem na kryzys?
(PAP/ EPA)

Pod lodami Arktyki znajduje się prawdopodobnie 90 miliardów baryłek ropy i prawie 50 bilionów metrów sześciennych gazu ziemnego, które nie zostały jeszcze odkryte, jednak mogą być wydobywane przy dzisiejszym stanie techniki.

Raport dotyczący zasobów surowców w arktycznym kole podbiegunowym przedstawiła amerykańska agencja Geological Survey (USGS). Rezerwy surowca znajdują się w dużej mierze pod Morzem Arktycznym w pobliżu wybrzeża, częściowo także na lądzie.

Raport nasili prawdopodobnie zainteresowanie państw leżących wokół regionu, które zamierzają zwiększyć 200 milową strefę ekonomiczną.

O podział Arktyki toczyły się w przeszłości spory: Rosja, Norwegia, Kanada i Grenlandia roszczą sobie gospodarcze prawa użytkowania dna morskiego w północnym kole podbiegunowym.

Dane te rozczarowują jednak oczekiwania tych, którzy uważali całe Morze Arktyczne za lukratywne pole roponośne: wygląda na to, że w głębokiej niecce morza potencjał dla wydobycia ropy i gazu jest niewielki.

Jednak dla firm wydobywczych Morze Arktyczne pozostaje mimo to atrakcyjne, ponieważ szelf kontynentalny sięga tam dalej w morze, niż w Atlantyku i Pacyfiku. Nad szelfem głębokość morza wynosi przeważnie mniej niż 500 metrów.

Donald Gautier, naukowiec z USGS, podkreśla, że rezerwy znajdują się w znacznym stopniu w obszarze morza, który reguluje 200 milowa suwerenna strefa ekonomiczna. Tymczasem w głębokiej niecce arktycznej rezerwy ropy i gazu są mniejsze.

Szacowane rezerwy 90 miliardów baryłek ropy stanowią 13 procent nieeksploatowanych globalnych rezerw ropy, 48 bilionów metrów sześciennych gazu ziemnego około 30 procent nieeksploatowanych rezerw gazu.

W przeliczeniu na odpowiednik ropy zapasy sumują się do 412 miliardów baryłek ropy lub 22 procent nieeksploatowanych, technicznie możliwych do wydobycia, światowych rezerw. Według ekspertów z USGS na całym świecie jest obecnie 1,14 bilionów baryłek potwierdzonych rezerw konwencjonalnej ropy.

Eksperci USGS zaznaczają, że liczby te opierają się na rachunku prawdopodobieństwa. Ponadto obliczenie bazują wyłącznie na danych geologicznych i przy uwzględnieniu obecnych technologii wydobywczych.

Raport nie podaje, czy z powodu lodu i dużych głębokości wydobycie może być opłacalne. USGS chce teraz określić zasoby w relacji do możliwych kosztów. W raporcie nie uwzględniono również kosztów związanych ze środowiskiem.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)