Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zmienił prawo telekomunikacyjne. Co zrobi Sejm?

0
Podziel się:

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie Prawo telekomunikacyjne, które mają lepiej chronić konsumentów, przede wszystkim przed spamem.

Rząd zmienił prawo telekomunikacyjne. Co zrobi Sejm?
(DPA/PAP)

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie Prawo telekomunikacyjne, które mają lepiej chronić konsumentów, przede wszystkim przed spamem.

Rząd liczy, że dzięki regulacjom antyspamowym konsumenci będą dostawać mniej niechcianej poczty, w tym niepożądanych materiałów reklamowych. Regulacje mają dotyczyć nie tylko e-maili, ale też wiadomości przekazywanych za pośrednictwem "telefonu, telefaksu lub wizjofonu".

Za rozsyłanie spamu będzie odpowiedzialny ten, kto go rozsyła, zleceniodawca (np. firma, która wykupiła usługę reklamową) i każdy, kto odnosi z tego tytułu korzyści.

_ Na korzystniejszą dla konsumentów zostanie zmieniona procedura reklamacji rachunków. Dopóki nie zostanie wyczerpana droga reklamacyjna, operator nie będzie mógł odciąć swojemu klientowi telefonu. _

Poczta elektroniczna jest w ustawie uznana za usługę telekomunikacyjną, w związku z czym jej dostawcy będą mieli zwiększone obowiązki (np. internauci zyskają prawo do reklamacji i odszkodowań jeśli ich list nie dojdzie na czas).

"Do najważniejszych propozycji należy zaliczyć zapis o nałożeniu na dostawcę usług telekomunikacyjnych obowiązku informowania abonentów o wszystkich zmianach cen, a przede wszystkim o obniżkach. Dotychczas informował on tylko o podwyżkach. Nie będzie też pobierana opłata za przeniesienie przydzielonego numeru w sieci tego samego operatora" - napisano w komunikacie.

Ustawa umożliwi operatorom świadczenie usług poniżej swoich kosztów dla osób mających niskie dochody lub szczególne potrzeby społeczne.

Nowelizacja wydłuża też z roku do dwóch lat okres, za który abonent może żądać szczegółowego wykazu zrealizowanych usług telekomunikacyjnych. Będzie można też bezpłatnie ustalić limit miesięcznych wydatków na usługi telekomunikacyjne.

Analityk portalu Money.pl Marek Knitter uważa, że ze względu na złożoność samego dokumentu, jak i liczbę proponowanych zmian, posłowie nie będą się spieszyć z jego akceptacją. Według niego, już teraz niektórzy z nich publicznie oświadczają, że w tym roku jego uchwalenie jest mało prawdopodobne.

wiadomości
gospodarka
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)