Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD ma nowy sposób finansowania mediów publicznych

0
Podziel się:

Pieniądze na licencje programową i misję publiczną zapisane w budżecie KRRiT.

SLD ma nowy sposób finansowania mediów publicznych
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sojusz chce, by pieniądze na telewizję i radio były zapisane w budżecie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. PO ma odpowiedzieć na tę propozycję.

_ _- _ Proponujemy więc, aby w budżecie KRRiT były środki na licencję programową i na misję publiczną _ - mówił wicemarszałek Sejmu na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Ta koncepcja - według Szmajdzińskiego - gwarantuje, aby media były finansowane w sposób niezależny od rządu. W opinii polityka Sojuszu, jest to również pomysł lepszy niż pieniądze na licencję programową i misję jako sztywny punkt w budżecie ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

_ - Widzimy, co rząd jest w stanie zrobić z budżetem w trakcie jednego weekendu. Jest w stanie go zniszczyć _ - zaznaczył Szmajdziński - _ To oczywiście będzie oznaczało, że KRRiT będzie musiała się starannie rozliczać przed Sejmem z wydatkowania tych pieniędzy _- podkreślił wiceprzewodniczący SLD.

Pytany o ile zwiększony byłyby budżet KRRiT w związku z wydatkami na licencję programową i misję publiczną, Szmajdziński powiedział, że wielkość tych środków powinna się kształtować na poziomie abonamentu zebranego w 2007 roku, czyli około 887,2 mln złotych. _ _

Wyraził też nadzieję, że nowa propozycja w sprawie finansowania mediów publicznych pozwoli przełamać impas w rozmowach PO i SLD na temat nowego projektu ustawy medialnej.

Zobacz także:

Tymczasem szef klubu PO pytany o pomysł lewicy odpowiedział, że_ _zna go tylko z konferencji prasowej i musi poznać dokładnie, żeby się do niego odnieść. Przyznał jednocześnie, że największe rozbieżności w rozmowach z Lewicą istnieją właśnie w kwestii finansowania mediów publicznych.

_ - Jesteśmy gotowi i otwarci na negocjacje, ale takie kwestie jak likwidacja raz na zawsze abonamentu, nowa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrana w oparciu o nowe kompetencje, nowe kryteria, kwestia misji i licencji programowej, to rzeczy od których nie odstąpimy _ - oświadczył szef klubu PO.

Według polityków Lewicy, przerwanie kadencji obecnej KRRiT mogłoby zostać zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Dlatego Lewica opowiada się za rozszerzeniem składu obecnej pięcioosobowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do 11 osób.

Chlebowski kolejny raz zapowiedział też, że - jeśli Platformie nie uda się porozumieć z Lewicą w sprawie ustawy medialnej - to projekt w ogóle nie zostanie złożony w Sejmie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)