Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt w Brukseli. Polska bliżej sukcesu

0
Podziel się:

Wywalczyliśmy ustępstwa w sprawie pakietu klimatycznego. Czekamy tylko na ich potwierdzenie.

Szczyt w Brukseli. Polska bliżej sukcesu
(PAP/Radek Pietruszka)

Dziś *w Brukseli, przywódcy UE mają potwierdzić determinację w walce ze zmianami klimatycznymi. Chcą zdążyć ogłosić unijne porozumienie przed zakończeniem światowej konferencji w Poznaniu.*

Premier Donald Tusk rozpocznie dzisiejsze rozmowy od spotkania z szefami rządów ośmiu krajów Europy Środkowowschodniej (Grupa Wyszehradzka, kraje bałtyckie, Bułgaria i Rumunia).

Koalicję tę zbudowała Polska, by wzmocnić siłę swoich postulatów podczas negocjacji nad pakietem klimatyczno-energetycznym.Spotkanie o godz. 9.15 ma służyć - jak wyjaśniły polskie źródła dyplomatyczne - _ dalszej koordynacji działań _.

Według źródeł francuskich, tylko Węgry zgłaszają jeszcze postulaty w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego. Chodzi im o zapewnienie większej solidarności bogatych krajów UE z biednymi w realizacji pakietu, który ma zmusić UE do ograniczenia emisji CO2 o 20 proc. do 2020 roku.

Polska zgadza się, by na wsparcie modernizacji energetyki w krajach Europy Środkowowschodniej bogate kraje przeznaczały 12 proc. swoich uprawnień do emisji; Węgry - podają źródła - wciąż zabiegają o 20 proc.

_ - Jesteśmy w dobrym punkcie. (...) Polskie stanowisko jest w coraz większym stopniu uwzględniane _ - mówił po pierwszym dniu szczytu premier Donald Tusk, zastrzegając, że jest za wcześnie na _ odtrąbienie sukcesu _.

- _ Polska osiągnęła na szczycie w Brukseli już wszystkie cele ws. pakietu klimatycznego _- powiedział z kolei w czwartek wieczorem szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że polskie elektrownie zostaną ulgowo potraktowane - otrzymają więcej czasu na dostosowanie się do unijnych wymogów i będą mniej płaci za prawa do emisji dwutlenku węgla.

Do 2019 roku mogą dostawać nawet do 70 procent darmowych pozwoleń i dopiero rok później zapłacą w pełni za wszystkie uprawnienia. Ponadto, polski sektor energetyczny dostanie więcej pieniędzy na modernizację. Około 12 procent dochodów z handlu emisjami zostanie przekazanych krajom najbiedniejszym.

_ - Czekamy tylko, by to co zostało osiągnięte zostało potwierdzone na papierze _ - podkreśla Dowgielewicz.

ZOBACZ TAKŻE:

Mamy inny plan na kryzys

Szczyt UE zgodził się też na plan pobudzenia unijnej gospodarki, na którego realizację kraje członkowskie mają wydać 1,5 proc. PKB UE (200 mld euro). Tak wynika z najnowszego projektu wniosków ze szczytu.

Ponadto tekst opracowany w nocy przez ekspertów potwierdza, że przywódcy państw UE zgodzili się na dodatkowe gwarancje prawne dla Irlandii, w tym zapewnienie utrzymania zasady, że _ Komisja Europejska dalej będzie liczyć po przedstawicielu z każdego kraju członkowskiego _.

Dzięki temu Irlandia będzie mogła powtórzyć referendum w sprawie Traktatu z Lizbony. _ - Tak, by Traktat z Lizbony wszedł w życie przed końcem 2009 roku _ - brzmi dokument.

Tekst w części dotyczącej pobudzania znajdującej się w kryzysie gospodarki nie wymienia jednego z elementów planu, na który nie chciały zgodzić się m.in. Polska i Niemcy, a mianowicie przekazania 5 mld euro z niewykorzystanych środków z tegorocznego budżetu UE na rozbudowę transeuropejskiej sieci połączeń energetycznych i transportowych oraz sieci internetowych.

Zamiast tego dokument zapowiada, że Komisja Europejska _ stworzy listę konkretnych projektów _ z uwzględnieniem równowagi geograficznej, które będą w miarę możliwości sfinansowane z budżetu UE.

| UE POBUDZA KONIUNKTURĘ |
| --- |
| Plan pobudzania unijnej gospodarki dotkniętej recesją wywołaną kryzysem finansowym ma dać impuls do rozwoju poprzez nowe inwestycje i pobudzenie popytu i siły nabywczej obywateli, np. przez obniżkę podatków. KE, wpierana przez Francję chce, by przywódcy zobowiązali się do wydania na niego 1,5 proc. PKB UE (200 mld euro). |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)