Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk w Moskwie - przełomu nie będzie

0
Podziel się:

Pierwsze efekty wizyty Donalda Tuska w Rosji już są widoczne. Z okazji tej podróży prezydent pogodził się z premierem.

Tusk w Moskwie - przełomu nie będzie
(PAP/Tomasz Gzell)

Pod wieloma względami to od lat najbardziej niezwykła wizyta zagraniczna polskiego premiera. Nie tylko ważna w kategoriach polityki zagranicznej, ale również bardzo znacząca dla polityki wewnętrznej.

Dzisiejsza wizyta Tuska w Rosji już wiele zmieniła na polskiej scenie politycznej. Z okazji tej podróży prezydent pogodził się z premierem i tak miło między panami nie było od miesięcy, dokładnie od 21 października.

Najwyżsi w państwie urzędnicy spotkali się i stwierdzili nawet, że w kwestii polityki zagranicznej niewiele ich dzieli.

Mało tego - jak donosiło wczoraj radio RMF FM, do Rosji z premierem ma lecieć człowiekLecha Kaczyńskiego. Według informacji rozgłośni, ma to być Urszula Doroszewska, zastępca dyrektora biura spraw międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta.

Wizyta w Rosji doprowadziła do niespotykanego od trzech miesięcy ocieplenia na linii prezydent-premier.

Na razie to jedyny wynik wizyty Tuska. Eksperci są zgodni, że dziś nie dojdzie do zwrotu w stosunkach Moskwa-Warszawa. PAP rozmawiała z Janem Malickim, dyrektorem Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Stwierdził on, że po tej wizycie nie można spodziewać się _ superprzełomu _.

Wizyta nie będzie łatwa, gdyż - jak podkreśla Jan Malicki - rosyjska dyplomacja ma długą tradycję i jest bardzo profesjonalna.

W dodatku - zdaniem doktora Malickiego - Rosja ma swój interes w tym spotkaniu, który zresztą stoi w sprzeczności z polskim interesem. Rosja nawiązując dialog z Polską chce zmniejszyć zaufanie do naszego kraju takich państw, jak Ukraina czy Gruzja.

Przełomu nie spodziewa się takżeDariusz Rosati, były minister spraw zagranicznych, obecnie europoseł. Ale uważa, że spotkanie jest potrzebne, bo _ z sąsiadami trzeba rozmawiać - mówi dla PAP i dodaje: Czy z tego coś wyjdzie, to inna sprawa. Niewiele spraw będzie pewnie załatwionych albo żadne, ale dobrze jest w końcu rozmawiać i poinformować partnera o naszych intencjach zwłaszcza, jeśli chodzi o tarczę antyrakietową. Żeby była jasność, jakie jest nasze stanowisko w tej sprawie: że tarcza nie jest przeciwko Rosji, tak samo jak członkostwo w NATO nie było przeciwko Rosji _ - uważa Rosati.

| Co gryzie Putina i Tuska |
| --- |
| Władze Polski i Rosji na pewno nie porozumieją się w trzech sprawach: Tarcza antyrakietowa - Polska jej chce, ale udaje przed USA i polską opinią publiczną, że jeszcze nie jest pewna, czy chce. Jednak zgoda polskiego rządu na postawienie jej elementów na terytorium RP jest niemal przesądzone. Rosja stanowczo się sprzeciwia. Gazociąg Północny - Polska stanowczo się sprzeciwia jego budowie, ale sprzeciw nie ma żadnego znaczenia, bo planowany przebieg omija polskie wody terytorialne. Rosji bardzo zależy, aby transportować gaz z ominięciem krajów tranzytowych. Katyń - Polsce zależy, aby w końcu Rosja przyznała, że to zbrodnia popełniona przez NKWD. Rosja woli wersję, że to Niemcy urządzili to piekło. |

Właśnie, ale jak rozmawiać? Kto może to lepiej wiedzieć, niżLeszek Miller, ostatni polski premier, który odwiedził Moskwę. Spotkał się z Putinem ponad sześć lat temu. W _ Dzienniku _ radzi, jak rozmawiać z Putinem:

_ Ja zacząłem od żartu. To był grudzień 2001 roku, surowa zima. Więc opowiadam jak to Sasza dzwoni z Moskwy do Jurija w Nowosybirsku i pyta: "Mówią, że u ciebie minus 50. Jak ty to wytrzymujesz? Minus 50 stopni?" "Skąd. U nas jest minus 30" - odpowiada Jurij. - "Jesteś pewien? W telewizji podali, że minus 50" - nalega Sasza. - "No chyba że mówią o temperaturze na zewnątrz" - przyznaje Sasza _.
_ Zapadła chwila ciszy. Przestraszyłem się, że Putin uzna to za drwiny z rosyjskiego systemu grzewczego. Ale nie - po chwili wybuchnął gromkim śmiechem. I już potem było dobrze. _

Putin patrzy rozmówcy prosto w oczy. - _ Wiedziałem, że muszę ten wzrok wytrzymać i też patrzeć prosto w oczy. Inaczej może pomyśleć, że mam coś do ukrycia, że coś kombinuję. Starałem się też jak najmniej zaglądać do notatek i mówić z głowy. I jeszcze jeden dobry sposób: odwołać się do rosyjskiej literatury, sztuki. Oni mają poczucie, że za granicą nie docenia się ich kultury _- mówi w Dzienniku były premier.

Wizyta Leszka Millera nie jest tak pamiętana, jak wizyta Józefa Oleksego.Miller nie doczekał się piosenki, a Oleksy owszem. Kazik Staszewski w 1995 roku napisał znany utwór _ Łysy jedzie do Moskwy _. Liderowi Kultu nie podobało się, że premier RP jedzie do Rosji w czasie, gdy trwa brutalna wojna w Czeczeni.

Wizyta polskiego premiera w Rosji jest także ważna dla rosyjskich mediów. Akcentują, że spotkanie jest odwilżą po epoce rządów polityki braci Kaczyńskich.

Przegląd rosyjskiej pracy dla PAP zrobił Jerzy Malczyk. Relacjonuje, że _ Wriemia Nowostiej _ eksponuje, że _ poprzednia wizyta premiera Polski w Moskwie odbyła się w grudniu 2001 roku, kiedy to Leszek Miller konferował z prezydentem Władimirem Putinem _. Natomiast _ na szczeblu prezydenckim ostatnią wizytę w Rosji złożył we wrześniu 2004 rokuAleksander Kwaśniewski. Po tym, jak w 2005 roku do władzy doszli bracia Kaczyńscy, stosunki między dwoma krajami poważnie się pogorszyły i nie było mowy o spotkaniach na najwyższym szczeblu _ - przypomina dziennik

_ Niezawisimaja Gazieta _twierdzi, że wizyta Tuska bez względu na wynik, będzie dużym wydarzeniem w stosunkach rosyjsko-polskich. _ Misja Tuska co najmniej ożywi polityczny dialog i inne aspekty relacji między dwoma sąsiadami, zamrożonych przez poprzednią koalicję rządową w Polsce _ - pisze _ Niezawisimaja Gazieta _.

Dziennik _ Wriemia Nowostiej _podkreśla aspekt gospodarczy przypominając, że _ Polska zamierza także złagodzić politycznie motywowane obiekcje wobec inwestycji z Rosji _.

Mimo to gazeta nie spodziewa się cudu. _ Pragmatycznie nastawione polskie władze dążą do dialogu z Rosją, jednak mówienie o przełomie byłoby przedwczesne _ - podsumowuje dziennik.

Rosyjska prasa chwali to, że stanowisko nowego rządu jest bardziej miękkie niż poprzedniego. Jednak dr Jan Malicki z Uniwersytetu Warszawskiego przestrzega, że doświadczenia kontaktów między Polską a Rosją wskazują, że _ tylko szczerość, twardość i jednoznaczność _ we wzajemnych rozmowach mogą przynieść jakiekolwiek wyniki.

Choć my się ekscytujemy wizytą, interesuje się nią rosyjska prasa, to jednak nie ma co się łudzić, że przeciętni Rosjanie tym wydarzeniem żyją. Jak Money.pl powiedział Wiktor Bater, korespondent TVP w Rosji, Rosjanie nie wiedzą, kto to jestDonald Tuski że spotka się z Władimirem Putinem.

| Donald Tusk spotka się z... |
| --- |
| - premierem Rosji Wiktorem Zubkowem - Polonią mieszkającą w Rosji - wicepremierem Rosji Dimitrem Miedwiediewem - prezydentem Rosji Władimirem Putinem - przedstawicielami rosyjskich organizacji polityczno-społecznych (kolejność chronologiczna) |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)