Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ulga na darowizny

0
Podziel się:

Dla kogo

Darczyńca

Sposób odliczania

Limity

Limit odliczenia ustalony jest na kwotę dokonanej darowizny, nie może jednak przekroczyć kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Ograniczenie to nie dotyczy darowizn na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Wysokość ulgi w tym przypadku jest równa kwocie dokonanej darowizny.

Opis

  1. Od podstawy obliczenia podatku odlicza się kwoty darowizn przekazanych na cele:

a) określone w ustawie o działalności pożytku publicznego, organizacjom pożytku publicznego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele.

b) kultu religijnego

  1. Darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą (na podstawie ustaw o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych).

Uwagi

Łączna kwota ww. odliczeń (nie dotyczy ulgi na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą ) nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu, z tym że odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz:

  • osób fizycznych
    • osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów

i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek VAT.

Zgodnie z generalną zasadą - wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. W przypadku darowizn wysokość przekazanej kwoty musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Dla darowizn na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą darczyńca musi przedstawić pokwitowanie odbioru darowizny oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.

W zeznaniu rocznym należy wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczonej darowizny oraz określić obdarowanego poprzez podanie m.in. jego nazwy i adresu.

Ważne

Podatnik, który w terminie od dnia 1 maja 2006 r. do do dnia złożenia zeznania za 2006 r., nie dłużej jednak niż do dnia 30 kwietnia 2007 r., dokonał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego *działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, może zmniejszyć podatek dochodowy wynikający z zeznania podatkowego okwotę dokonanej wpłaty, jednak nie więcej niż o kwotę stanowiącą *1% podatku należnego, wykazanego w zeznaniu. Kwotę zmniejszenia zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy w dół.

_ Podstawa prawna _

_ art. 26 ust. 1 pkt 9 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)