Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia zawiesza negocjacje z Turcją

0
Podziel się:

Nieprzestrzeganie przez Ankarę unii celnej z Cyprem zadecydowało o częściowym wstrzymaniu rozmów.

Unia zawiesza negocjacje z Turcją
(PAP/ EPA)

Nieprzestrzeganie przez Ankarę unii celnej z wszystkimi krajami UE, w tym z Cyprem, zadecydowało o częściowym zawieszeniu negocjacji. Szefowie dyplomacji zawiesili rozmowy w ośmiu z 35 rozdziałów negocjacyjnych.

Wciąż nie ma jednak porozumienia w sprawie tzw. klauzuli spotkania, czyli wyznaczenia konkretnej daty, czego domaga się Cypr. Spotkania na którym Bruksela kolejny raz oceni sytuację i wprowadzi kolejne sankcje wobec Ankary, jeśli ta wciąż nie będzie respektować unii celnej z Cyprem i nie otworzy swych portów i lotnisk dla cypryjskich jednostek.

Możliwe, że w tej sprawie decyzja zapadnie dopiero na szczycie europejskim w czwartek i piątek w Brukseli.

_ Zawieszonych zostanie osiem z ogółem 35 rozdziałów negocjacji członkowskich. Te rozdziały to swobodny przepływ towarów, unia celna, swoboda świadczenia usług, usługi finansowe, rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, rybołówstwo, polityka transportowa oraz stosunki zewnętrzne. _Kara za zamknięcie lotnisk i portów dla Cypryjczyków

Wstrzymanie negocjacji z Ankarą to "kara" za odmowę otwarcia tureckich portów lotniczych i morskich dla jednostek cypryjskich, czyli wdrożenia tzw. protokołu z Ankary (ws. rozszerzenia unii celnej na nowe kraje członkowskie) - co oznaczałoby uznanie Cypru.

Otwierając negocjacje, UE zobowiązała Ankarę do wdrożenia unii celnej do końca 2006, grożąc w przeciwnym razie konsekwencjami dla dalszego procesu negocjacji.

"Nie ma powodu, by kraj, który chce wejść do Unii Europejskiej nie uznawał jednego z członków UE - powiedział szef dyplomacji francuskiej Philippe Douste-Blazy.

Ankara jak dotąd uzależnia odblokowanie bezpośrednich połączeń morskich i lotniczych z Cyprem, od działań na rzecz zniesienia unijnych sankcji handlowych wobec północnej części wyspy. Turecka Republika Cypru Północnego powstała po tureckiej inwazji w roku 1974 i jest uznawana jedynie przez rząd w Ankarze. Turcja z kolei nie uznaje rządu Republiki Cypryjskiej, będącej członkiem Unii Europejskiej.

_ Kilka krajów tradycyjnie popierających wejście Turcji do UE - Wielka Brytania, Szwecja, Hiszpania, Włochy, Litwa, Łotwa, Estonia oraz Polska - opowiadało się za ograniczeniem sankcji do zawieszenia rozmów tylko w trzech rozdziałach, bezpośrednio związanych z handlem i unią celną _Turcja mięknie, ale nie do końca

By oddalić sankcje, Turcja zaproponowała w ostatniej chwili w czwartek otwarcie jednego portu dla statków cypryjskich i ewentualnie jednego lotnisk dla samolotów. Sprawująca przewodnictwo w UE Finlandia uznała ten gest za "pozytywny", ale niewystarczający, oświadczając, że nie będzie "żadnych skrótów na drodze Turcji do UE". Zwłaszcza że propozycja turecka pozostaje nieprecyzyjna - UE nie dostała jej nawet na piśmie.

"Dostrzegamy pewien postęp w postaci deklaracji, ale on nie jest wystarczający. Wszyscy czekamy, aż Turcja wypełni warunki, które zostały postawione na początku procesu" - powiedziała Anna Fotyga.

Sprawa ewentualnych ustępstw w kwestii Cypru zasadniczo podzieliła społeczeństwo tureckie, które - jak wynika z sondaży - w coraz mniejszym stopniu popiera wejście kraju do UE. Opozycja turecka natychmiast po doniesieniach mediów na temat propozycji częściowego otwarcia połączeń z Cyprem oskarżyła rząd premiera Recepa Tayyipa Erdogana o ustępstwa w imię członkostwa w UE, mówiąc nawet o zdradzie i zaprzedaniu kraju Unii Europejskiej.

Merkel aprobuje decyzję ws.Turcji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjęła z uznaniem decyzję ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej o częściowym zawieszeniu rokowań akcesyjnych z Turcją - poinformował rzecznik niemieckiego rządu.

Zdaniem szefowej rządu Niemiec, ważne jest to, iż przywódcy unijnych państw i rządów będą regularnie dokonywać przeglądu stanu negocjacji z Turcją. "Rozsądek zwyciężył" - powiedział rzecznik Ulrich Wilhelm.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej szefowie dyplomacji państw UE zgodzili się w poniedziałek na zawieszenie negocjacji członkowskich z Turcją w ośmiu rozdziałach w związku z nieprzestrzeganiem przez Ankarę unii celnej z wszystkimi krajami UE, w tym z Cyprem.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)