Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest weto. Prezydent nie chce sześciolatków w szkole

0
Podziel się:

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego kryzys to nie najlepszy czas na reformę oświaty. Rząd i nauczyciele są innego zdania.

Jest weto. Prezydent nie chce sześciolatków w szkole
(PAP/Andrzej Grygiel)

aktualizacja 10:34

Prezydent nie podpisał ustawy oświatowej, ponieważ jego zdaniem kryzys gospodarczy nie jest najlepszym okresem do przeprowadzania reformy oświaty. Uznał także, że sama ustawa powinna być lepiej przygotowana.

Zdaniem prezydenta, zawetowana ustawa może uderzyć w młodsze dzieci. _ - Kiedy rodzice każdego pięciolatka będą mieli priorytet w kierowaniu go do przedszkola, może zabraknąć miejsc dla dzieci trzy- i czteroletnich - _ tłumaczyłLech Kaczyński.

Minister Hall: Rozczarowana

Minister edukacji powiedziała TVP Info, że liczyła na porozumienie w sprawie ustawy i na wspólne myślenie o systemie oświaty, o jej jakości. Dodała, że starała się słuchać głosów opozycji, rodziców i organizacji obywatelskich.Katarzyna Hallprzyznała, że prezydent zadzwonił do niej po podjęciu decyzji i zdaje sobie sprawę,jakie miał zastrzeżenia:

Minister edukacji wyraziła nadzieję, że weto prezydenta zostanie odrzucone w Sejmie. Według Hall, w dobie kryzysu właśnie warto myśleć o tych, których nie stać na dobre przedszkole. _ Ci, których stać, poradzą sobie bardzo dobrze _ - podkreśliła w TVP1: - Zdaniem minister, kręgi osób protestujące w tej chwili przeciw nowelizacji ustawy _ to są te kręgi, które płacą za bardzo dobre przedszkola i chcą płacić jeszcze rok dłużej _. _ Pamiętajmy jednak o tych, których nie stać na dobre, drogie przedszkola _ - podkreśliła Hall.

Minister zwróciła również uwagę na to, że dziś państwo gwarantuje bezpłatną edukację tylko i wyłącznie sześciolatkom, w tzw. przygotowaniu przedszkolnym, potocznie nazywanym zerówką. _ My chcemy dziś zagwarantować dostęp do bezpłatnej edukacji dobrej jakości również pięciolatkom _ - podkreśliła.

_ - Powiem szczerze, namawiałam pana prezydenta, żeby starał się być ojcem zgody wokół edukacji, żebyśmy próbowali szukać tej zgody w parlamencie. Myślę, że wiele w tej sprawie zrobiłam w szczególności przy poprawkach do ustawy oświatowej _ - powiedziała Hall w TVN24. Jej zdaniem _ polskiej edukacji zgoda jest potrzebna, bo edukacja zmienia się powoli, warto ją zmieniać wspólnie, szukając porozumienia _. _ Pan prezydent na własne życzenie z tej zgody się wypisał _ - dodała.

Rodzice: Zadowoleni

Z kolei organizatorkę akcji _ Ratuj maluchy _ Karolinę Elbanowską decyzja prezydenta bardzo ucieszyła. W rozmowie z TVP Info podkreśliła, że przeciwnicy reformy od początku wierzyli, że prezydent wysłucha ich głosu:

Karolina Elbanowska podkreśla, że problemem są nie tylko nie przygotowane dla sześciolatków szkoły, ale także źle opracowany program nauczania.

Nauczyciele: Zaniepokojeni

Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz uważa, że prezydenckie weto utrudni prace samorządów. Sławomir Broniarz powiedział, że decyzja prezydenta opóźni jedynie wejście w życie reformy oświatowej, a nowelizacja i tak wejdzie w życie.

Zdaniem przewodniczącego ZNP zarówno szkoły i jak i nauczyciele są gotowe do reformy. Argumenty o o obawach dotyczących sześciolatków są nieuzasadnione, bo o wysłaniu ich do szkoły i tak decydują rodzice.

Wszystko wskazuje na to, że weto zostanie odrzucone, bo przeciwko decyzji prezydenta są zarówno PO i PSL jak i Lewica.
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej
* Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail!

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)