Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wniosek o odwołanie szefa CBA jest niepełny

0
Podziel się:

Według Kancelarii Prezydenta nie ma prawnej podstawy do odwołania Mariusza Kamińskiego.

Wniosek o odwołanie szefa CBA jest niepełny
(PAP/Leszek Szymański)

*Lech Kaczyński najprawdopodobniej zwróci wniosek o odwołanie Mariusza Kamińskiego do uzupełnienia - powiedział prezydencki minister Andrzej Duda. *

Zgodnie z zapowiedzią premier przesłał taki wniosek do prezydenta. Szef rządu uważa, że działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego są nieprawidłowe i mają charakter polityczny. W opinii Kancelarii Prezydenta nie ma prawnej podstawy odwołania.

_ - Wniosek jest tak sformułowany, że uniemożliwia wydanie opinii. Pan premier w ogóle nie podał, dlaczego chce odwołać szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jest jedynie napisane, że chce to zrobić i prosi o opinię _ - podkreśla prezydencki minister.

Według Dudy, we wniosku premiera jako podstawa prawna odwołania Mariusza Kamińskiego jest podany art. 6 pkt. 1 ustawy o CBA, natomiast ustawa - mówił - zawiera także przepisy, w tym art. 7, mówiące o tym, w jakich konkretnych sytuacjach wolno odwołać szefa CBA przed upływem jego kadencji.

Z zarzutami nie zgadza się kancelaria premiera. _ - Obowiązujące przepisy prawa, w tym ustawa o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym z dnia 9 czerwca 2006 roku, nie nakładają obowiązku dołączania uzasadnienia do wniosku o opinię ws. odwołania szefa CBA _ - napisano w oświadczeniu.

Kancelaria premiera podkreśla, że wniosek _ spełnia wszystkie wymogi formalne i nie odbiega od dotychczasowej praktyki _. - _ Podobne wnioski o opinię KPRM przesłała do Kancelarii Prezydenta RP wcześniej, m.in. 4 stycznia 2008 r. w przypadku odwołania Witolda Marczuka, szefa SWW. Wtedy Kancelaria Prezydenta nie zgłosiła w związku z tym żadnych uwag _ - napisano w oświadczeniu.

Odwołanie szefa CBA następuje na wniosek premiera po zasięgnięciu opinii prezydenta, kolegium do spraw służb specjalnych oraz sejmowej komisji właściwej do spraw służb specjalnych.

Według zapisów ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym odwołanie szefa tej instytucji następuje w przypadku jego własnej rezygnacji, bądź też nie wykonywania obowiązków ze względu na chorobę trwająca ponad 3 miesiące.

Dodatkowo szefa CBA premier może odwołać ze względu na niewykazywanie nieskazitelnej postawy obywatelskiej, skazanie szefa CBA w procesie o przestępstwo popełnione umyślnie ściganego z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. Dodatkowo do odwołania może dojść w przypadku, gdy kierujący Biurem będzie uczestniczył w działalności partii politycznej, lub też będzie jej członkiem.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)