Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna Busha z ekologami: Szukajmy ropy u wybrzeży

0
Podziel się:

Trwa spór o zakaz eksploatacji złóż położonych w obrębie wód przybrzeżnych USA.

Wojna Busha z ekologami: Szukajmy ropy u wybrzeży
(PAP/ EPA)

Prezydent Stanów Zjednoczonych zamierza znieść zakaz eksploatacji złóż położonych w obrębie wód przybrzeżnych.

George Bush wezwał Kongres do wprowadzenia odpowiednich regulacji, które zlikwidują zakaz wierceń w pobliżu amerykańskiego wybrzeża. _ - Teraz piłeczka jest w ogródku Kongresu _ - mówi Bush, który uważa, że właśnie teraz nadszedł czas na działanie w celu zmniejszenia zależności USA od importu paliw.

Jak donosi BBC słowa Busha pojawiły się wraz z kolejnymi podwyżkami na stacjach benzynowych USA. Galon paliwa kosztuje już ponad 4 dolary.

_ - Amerykanie patrzą jak ceny przy dystrybutorach rosną i rosną i czekają na to co zrobi z tym Kongres _ - podkreśla prezydent.

Tematyka energetyczna jest kluczowa kwestią w kampanii przed listopadowymi wyborami prezydenckimi. Republikanin John McCain popiera zniesienie zakazu. Barack Obama - kandydat Demokratów - jest temu przeciwny.

Słowa Busha przeraziły ekologów, którzy uważają, że zniesienia zakazu i budowa platform potrwa co najmniej 10 lat zanim inwestycje wywrą jakikolwiek wpływ na sytuację w USA. Ich zdaniem przyczyni się to tez do przyspieszenia zmian klimatycznych.

Obrońcy środowiska wskazują, że firmy naftowe mają już 68 mln hektarów ziemi w dzierżawie od rządu i tam mogą prowadzić wiercenia.

- _ Propozycja Busha to jest coś, czego można spodziewać się po szefie spółki naftowej, a nie prezydencie Stanów Zjednoczonych _- mówi demokratyczna senator Barbara Boxer, przewodnicząca Senackiej Komisji Ochrony Środowiska.

| AMERYKAŃSKI ZAKAZ WIERCENIA |
| --- |
| W 1981 roku Kongres przyjął moratorium, które zabrania prowadzenia odwiertów w celu wydobycia ropy i gazu wzdłuż wschodniego i zachodniego wybrzeża, oraz we wschodniej części Zatoki Meksykańskiej. Budowa platform wiertniczych i prowadzenie badań są dozwolone jedynie w zachodnich i centralnych regionach Zatoki Meksykańskiej oraz części Alaski. Zakazy zostały wprowadzone w części w celu ochrony środowiska i branży turystycznej oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa wycieków ropy, które mogą zanieczyścić wybrzeże. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)