Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenckie w Mali. Prowadzi były premier Keita

0
Podziel się:

Po przeliczeniu jednej trzeciej głosów Keita ma wyraźną przewagę nad głównym rywalem, którym jest były minister finansów i były szef Zachodnioafrykańskiej Unii Gospodarczej i Monetarnej (UEMOA) 63-letni Soumaila Cisse.

Wybory prezydenckie w Mali. Prowadzi były premier Keita
(Guaka/cc/wikimedia commons)

W wyborach prezydenckich w Mali zdecydowanie prowadzi były premier Ibrahim Boubacar Keita, który może zwyciężyć już w pierwszej turze - poinformował dziś minister ds. administracji terytorialnej Moussa Sinko Coulibaly na podstawie częściowych wyników.

Według niego Keita po przeliczeniu jednej trzeciej głosów ma wyraźną przewagę nad głównym rywalem, którym jest były minister finansów i były szef Zachodnioafrykańskiej Unii Gospodarczej i Monetarnej (UEMOA) 63-letni Soumaila Cisse.

Moussa Sinko Coulibaly, minister ds. administracji terytorialnej, decentralizacji i gospodarki przestrzennej, którego resort organizował głosowanie, powiedział dziennikarzom w Bamako, że jeżeli wstępne wyniki się potwierdzą, druga tura nie będzie potrzebna. Nie podał jednak konkretnych liczb, mówiąc, że dane muszą zostać zweryfikowane przez komisję wyborczą.

Ostateczne wyniki mają zostać ogłoszone jutro.

Ogłoszenie niepełnych wyników niedzielnego głosowania może, jak pisze Reuters, wywołać napięcia między zwolennikami a przeciwnikami 68-letniego Keity. Jego rywale zapowiadali, że będą kontestować wyborów, jeśli nie dojdzie do drugiej rundy.

Obóz Soumaili Cisse już dziś podważył słowa ministra. _ To, co mówi minister, jest niezgodne z prawdą. (...) Nie będzie na to zgody _ - zapowiedział na konferencji prasowej w Bamako Gagnon Coulibaly, koordynator kampanii Soumaili Cisse.

W odraczanych wielokrotnie wyborach prezydenckich w Mali startowało w nich 27 kandydatów. Faworytami byli Keita oraz Cisse.

Wybory przebiegły spokojnie. Wstępna ocena zaprezentowana dziś na konferencji prasowej w Bamako przez szefa misji obserwacyjnej UE Luisa Michela, mówi o sukcesie Mali na drodze do demokratyzacji. Michel pogratulował Malijczykom decyzji zorganizowania wyborów, które, jak podkreślił, odbyły się 28 lipca w atmosferze spokoju, zaangażowania oraz dyscypliny.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Zimbabwe: Odejdę, gdy przegram Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe ocenił, że jego szanse na wygraną są tak wysokie jak w roku 1980, gdy kraj ogłosił niepodległość.
W Mali już po wyborach prezydenckich Po raz pierwszy swoich obserwatorów wysłały państwa Unii Europejskiej - 80 osób oraz 8-osobową grupę ekspertów analizujących m.in. prawo wyborcze.
Wybrali nowego premiera i prezydenta Egiptu Tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur ogłosił wczoraj, że wybory parlamentarne odbędą się najpewniej na początku przyszłego roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)