Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamach terrorystyczny w Iraku. Bomba w centrum miasta

0
Podziel się:

W mieście zatrzęsły się budynki, a z mieszkań i witryn sklepowych powypadały szyby.

Zamach terrorystyczny w Iraku. Bomba w centrum miasta
(PAP/EPA)

Co najmniej 35 osób zginęło, a wiele zostało rannych w serii ataków w Bagdadzie. W porannym szczycie w centrum Bagdadu eksplodował samochód-pułapka. Bilans ofiar ciągle rośnie. * *Celem zamachów bombowych, a także prowadzonych rano ostrzałów były głównie jednostki policji.

aktualizacja 9:20

Do najgorszego ataku doszło w zamieszkanej głównie przez szyitów dzielnicy Karrada, gdzie w pobliżu punktu kontroli bezpieczeństwo eksplodował samochód-pułapka. Zginęło dziewięć osób, a 26, w tym czterech policjantów, zostało rannych.

Nad zamieszkaną głównie przez szyitów dzielnicą Karrada unosi się chmura dymu. Wskutek eksplozji zatrzęsły się budynki, a szyby powypadały z okien mieszkań i sklepowych witryn. Na ulicach widać było doszczętnie spalone, powyginane od gorąca karoserie samochodów. Według policji, do eksplozji doszło w pobliżu punktu kontroli bezpieczeństwa.

Rano w irackiej stolicy wybuchło jeszcze co najmniej osiem bomb. Śmierć w tym zamachach poniosło 18 osób. Poza tym w różnych częściach Bagdadu uzbrojeni w broń palną napastnicy zabili ośmiu policjantów w punktach kontrolnych - podały władze. Przemoc nie ograniczyła się tylko do Bagdadu. Odnotowano również ataki m.in. w Bakubie i Kirkuku, gdzie aktów terroru dokonano w ciągu dwóch-trzech godzin.

W ostatnim czasie w Iraku nasiliły się ataki na tle wyznaniowym. Na jednej z nawołujących do dżihadu stron internetowych zamieszczono pod koniec stycznia komunikat sunnickiej organizacji Islamskie Państwo w Iraku, w którym zapowiedziano kontynuację ataków na _ niewiernych _, czyli szyitów. Stanowią oni większość ludności Iraku. Zdaniem ekspertów Islamskie Państwo w Iraku ma powiązania z terrorystyczną Al-Kaidą.

Sytuacja polityczna w Iraku jest napięta od grudnia ubiegłego roku, kiedy rząd szyickiego premiera Nuriego al-Malikiego nakazał aresztowanie sunnickiego wiceprezydenta Tarika al-Haszimiego, wywołując kryzys, który grozi przekształceniem się w konflikt o podłożu wyznaniowym.

Haszimi, najwyższy rangą sunnita w kraju, zaprzeczył zarzutom i opisał je jako politycznie umotywowane. Obwinił zdominowany przez szyitów rząd o to, że próbuje go wyeliminować.

Także dziś cztery osoby zginęły w prowincji Salaheddin, sześć - w prowincji Diyala. Obie prowincje leżą na północ od Bagdadu.

Diyala jest zróżnicowana pod względem religijnym i długo pozostawała jednym ze spokojniejszych obszarów w Iraku. Salaheddin ma stolicę w Tikricie, który jest rodzinnym miastem obalonego i straconego dyktatora kraju, Saddama Husajna.

Więcej o terrorystach czytaj w Money.pl
Terroryści zaatakowali. Wybuchła bomba Na razie jeszcze w tym kraju nie widać oznak rewolucji, ale takie sytuacje zdarzają się coraz częściej.
Bombę ukrył w majtkach. Chciał wysadzić... _ Potencjalny masowy morderca uważał swoje zbrodnie za boską inspirację _ - podkreślali prokuratorzy.
Wiedzą, kto dokonał zamachu. To Al-Kaida? Władze Nigerii poinformowały w środę, że piątkowy zamach na budynek ONZ w Abudży, w którym zginęły 23 osoby, przygotował członek lokalnej sekty islamistycznej powiązany z Al-Kaidą. Jest obecnie poszukiwany.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)