Na skróty
Money.plArchiwumWiadomości agencyjneIAREkolodzy o Szczycie Klimatycznym
2013-11-10 11:26

Ekolodzy o Szczycie Klimatycznym
Czytaj więcej w Money.pl
Akcje Greenpeace. Ekolodzy przypięli się do budynku w Brukseli
Brukselska policja poinformowała, że w zaistniałej sytuacji robi, co konieczne; nie podała jednak szczegółów.
Niezależność energetyczna. Greenpeace: pomogą tylko wyższe cele klimatyczne UE
Organizacja uważa, że kryzys ukraiński pokazał wrażliwość Europy na potencjalne przerwy w dostawach surowców. Dlatego UE powinna szerzej wykorzystywać odnawialne źródła energii.
Korolec: Polityka klimatyczna musi być strategią rozwoju, a nie narzędziem narzucania ograniczeń.
- Polityka klimatyczna musi być strategią rozwoju, a nie narzędziem narzucania ograniczeń - powiedział Marcin Korolec, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej podczas spotkania na szczycie, które odbyło się w Petersburgu. W 5. Petersberg Climate Dialogue, który odbył się w dniach od 14 do 15 lipca br. uczestniczyli ministrowie ds. środowiska i klimatu blisko z trzydziestu ...
Przedstawiciele ponad 190 krajów, eksperci i ekolodzy wezmą udział w rozpoczynającym się jutro w Warszawie Szczycie Klimatycznym ONZ. Przez najbliższe dni na Stadionie Narodowym a także w Pałacu Kultury i Nauki uczestnicy spotkania będą rozmawiać o zmianach w klimacie.
Przed Szczytem ekolodzy zaapelowali do polskich władz o ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Zarówno ekolodzy jak i część naukowców uważają, że to właśnie emisja CO2 przyczyniła się do niekorzystnych dla świata zmian klimatycznych. Unia Europejska chce, aby do 2050 roku emisję dwutlenku węgla ograniczyć o co najmniej 20 procent, choć niektóre kraje mówiły nawet o 30 procentach. Warszawa jest przeciwna zbyt dużym ograniczeniom i argumentuje, że opartej na węglu polskiej gospodarce mogłaby grozić zapaść.
Profesor Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej przekonuje jednak w rozmowie z Polskim Radiem, że Polska może opowiedzieć się za redukcją nawet o 25 procent. Jak mówi naukowiec, nie trzeba zmieniać samej gospodarki, ale wystarczy w tym celu zwiększyć jej efektywność.
"Moglibyśmy być bardziej oszczędni, efektywni i bardziej konkurencyjni na rynku międzynarodowym przy jednoczesnej mniejszej emisji. A to oznacza lepsze zdrowie nasz wszystkich, Polaków. O tym, żeby odchodzić od węgla, zmieniać gospodarkę, musimy mówić, ale to jest program na 40 lat. To nie są działania na dzisiaj" - dodaje prof. Karaczun.
Niedawno unijni ministrowie środowiska uzgodnili w Luksemburgu treść deklaracji w sprawie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W dokumencie, przygotowanym na warszawską Konferencję Klimatyczną, nie ma precyzyjnych zapisów co do wysokości redukcji. Niektóre zapisy zostały złagodzone na prośbę Polski.

Giełda na żywo

PKN Orlen będzie rozmawiał z rządem Litwy o Możejkach

Rok temu litewska spółka odnotowała 94,3 miliona dolarów straty netto.

Giełda na żywo

Komunikat ze spółki Fon SA

Informacyjna Agencja Radiowa
(IAR)


Poprzednie wiadomości agencyjne IAR
Wóycicki o Kryształowej Nocy
Pływanie - PŚ w Tokio: Korzeniowski trzeci, Czerniak czwarty, rekord świata Jefimowej
Prezydent składa kondolencje Filipińczykom
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze