Na skróty
Money.plArchiwumWiadomości agencyjneIAREkolodzy o Szczycie Klimatycznym
2013-11-10 11:26

Ekolodzy o Szczycie Klimatycznym
Czytaj więcej w Money.pl
Akcje Greenpeace. Ekolodzy przypięli się do budynku w Brukseli
Brukselska policja poinformowała, że w zaistniałej sytuacji robi, co konieczne; nie podała jednak szczegółów.
Niezależność energetyczna. Greenpeace: pomogą tylko wyższe cele klimatyczne UE
Organizacja uważa, że kryzys ukraiński pokazał wrażliwość Europy na potencjalne przerwy w dostawach surowców. Dlatego UE powinna szerzej wykorzystywać odnawialne źródła energii.
Korolec: Polityka klimatyczna musi być strategią rozwoju, a nie narzędziem narzucania ograniczeń.
- Polityka klimatyczna musi być strategią rozwoju, a nie narzędziem narzucania ograniczeń - powiedział Marcin Korolec, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej podczas spotkania na szczycie, które odbyło się w Petersburgu. W 5. Petersberg Climate Dialogue, który odbył się w dniach od 14 do 15 lipca br. uczestniczyli ministrowie ds. środowiska i klimatu blisko z trzydziestu ...
Przedstawiciele ponad 190 krajów, eksperci i ekolodzy wezmą udział w rozpoczynającym się jutro w Warszawie Szczycie Klimatycznym ONZ. Przez najbliższe dni na Stadionie Narodowym a także w Pałacu Kultury i Nauki uczestnicy spotkania będą rozmawiać o zmianach w klimacie.
Przed Szczytem ekolodzy zaapelowali do polskich władz o ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Zarówno ekolodzy jak i część naukowców uważają, że to właśnie emisja CO2 przyczyniła się do niekorzystnych dla świata zmian klimatycznych. Unia Europejska chce, aby do 2050 roku emisję dwutlenku węgla ograniczyć o co najmniej 20 procent, choć niektóre kraje mówiły nawet o 30 procentach. Warszawa jest przeciwna zbyt dużym ograniczeniom i argumentuje, że opartej na węglu polskiej gospodarce mogłaby grozić zapaść.
Profesor Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej przekonuje jednak w rozmowie z Polskim Radiem, że Polska może opowiedzieć się za redukcją nawet o 25 procent. Jak mówi naukowiec, nie trzeba zmieniać samej gospodarki, ale wystarczy w tym celu zwiększyć jej efektywność.
"Moglibyśmy być bardziej oszczędni, efektywni i bardziej konkurencyjni na rynku międzynarodowym przy jednoczesnej mniejszej emisji. A to oznacza lepsze zdrowie nasz wszystkich, Polaków. O tym, żeby odchodzić od węgla, zmieniać gospodarkę, musimy mówić, ale to jest program na 40 lat. To nie są działania na dzisiaj" - dodaje prof. Karaczun.
Niedawno unijni ministrowie środowiska uzgodnili w Luksemburgu treść deklaracji w sprawie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W dokumencie, przygotowanym na warszawską Konferencję Klimatyczną, nie ma precyzyjnych zapisów co do wysokości redukcji. Niektóre zapisy zostały złagodzone na prośbę Polski.

Giełda na żywo

Gracze na Wall Steet czekają na Janet Yellen

Sprawdź, jak przebiegła poniedziałkowa sesja na nowojorskiej giełdzie.

Giełda na żywo

GPW: Te czynniki nie zachęcają do kupowania akcji

Wzrost napięcia politycznego w związku sankcjami ekonomicznymi przeciw...

Informacyjna Agencja Radiowa
(IAR)


Poprzednie wiadomości agencyjne IAR
Wóycicki o Kryształowej Nocy
Pływanie - PŚ w Tokio: Korzeniowski trzeci, Czerniak czwarty, rekord świata Jefimowej
Prezydent składa kondolencje Filipińczykom
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze