Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundacja im. Maksymilian Kolbego zaprezentowała swój program

0
Podziel się:

Szukanie dróg pojednania mocą pamięci - to cel powołanej przez episkopat Niemiec i popartej przez polskich biskupów Fundacji im. Maksymiliana Kolbego. Fundacja powstała z inicjatywy katolików z obu krajów, działających w dziele pomocy więźniom obozów koncentracyjnych i gett "Maximilian-Kolbe-Werk". Po raz pierwszy w Polsce Fundacja zaprezentowała swój program.

Biskup Ludwig Schick w Fundacji reprezentujący Episkopat Niemiec podkreśla, że przez ostatnie lata nastąpił olbrzymi postęp na drodze pojednania polsko-niemieckiego. W związku z tym zdecydowano się inicjatywom podejmowanym przez "Maximilian-Kolbe-Werk" nadać uniwersalny charakter. Biskup mówi, że są w Europie kraje, które szczególnie potrzebują pojednania- kraje byłej Jugosławii, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, a także Ukrainai Rosja.

Biskup Wiktor Skworc reprezentujący w Radzie Fundacji polski episkopat zwracał uwagę, że pojednanie, jakie dokonało się pomiędzy Polakami a Niemcami jest wzorem dla innych krajów. "Polacy i Niemcy mogą powiedzieć nam się udało, przebaczyliśmy sobie i to jest jedyna droga ku przyszłości Europy" - zaznaczył biskup Skworc.

Doktor Irena Lipowicz należąca do Rady Fundacji zwracała uwagę, że mimo ogromnych postępów, proces pojednania polsko-niemieckiego jeszcze nie został zakończony. Dlatego potrzeba dalszych działań w tej dziedzinie. Dlatego Fundacja planuje rozbudowę Centrum Modlitwy i Dialogu w Oświęcimiu a także organizowanie w parafiach wspólnot pojednania.

W przyszłym roku Fundacja im. Maksymiliana Kolbe w rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej zorganizuje rajd pokoju. Jego trasa przebiegać będzie z Lwowa, przez Polskę, Słowację oraz inne kraje Europy Środkowej. W jego trakcie młodzi ludzie będą poznawać przeszłość a także dyskutować jak doszło do wybuchu drugiej wojny światowej, katastrofy nacjonalizmów, która objęła Europę oraz jak w przyszłości żyć w dialogu oraz unikać wojen.

Fundacja planuje również na zachodnich ziemiach Ukrainy zamieszkałych przez wiele narodów m.in. Polaków, Ukraińców, Rosjan, Słoweńców i Słowaków podejmować działania na rzecz międzykulturowego dialogu.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)