Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Giżycko: obchody 1000-lecia śmierci św. Brunona zakończone
Mszą świętą w Giżycku, zakończyły się obchody 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, biskupa i męczennika. Uroczytości poprzedziło 348. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski, które odbyło się w piątek i w sobotę w Łomży.
Czytaj więcej w Money.pl
Powstanie warszawskie. Harcerze zakończyli obchody
Czterodniowy zlot Jutro Powstanie poświęcony był w całości 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
Kim Dzong Un nieobecny na obchodach 69-lecia Partii
Kima nie było na opublikowanej przez państwową agencję prasową KCNA liście przedstawicieli władz.
Śmierć Jana Kulczyka. Znamy datę pogrzebu
Jan Kulczyk spocznie obok swojego ojca, Henryka. Pogrzeb najbogatszego Polaka zaplanowano na najbliższą środę. Uroczystość odbędzie się na cmentarzu na poznańskich Jeżycach.


W wydanym po zebraniu komunikacie biskupi podkreślili, że św. Brunon, który przybył na nasze tereny z Niemiec, jest przykładem gorliwej miłości Boga, a także wielkiej odwagi w głoszeniu Ewangelii na terenach dzisiejszej północno-wschodniej Polski. "Wraz ze św. Wojciechem i Pięcioma Braćmi Męczennikami Międzyrzeckimi stał się jednym z filarów Kościoła rodzącego się w naszej Ojczyźnie" - napisali biskupi podkreślając, że święty Brunon był darem od Boga dla naszego Kościoła, narodu i ówczesnej Europy i może on być dla nas także
- jak napisał Ojciec Święty Benedykt XVI - patronem dobrych relacji polsko-niemieckich.

W uroczystościach wzięli udział kardynałowie, arcybiskupi, biskupi i wierni z Polski, Litwy, Niemiec, Białorusi, Rosji i Ukrainy. W obchodach milenijnych uczestniczyli również przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich.


Biskupi, którzy rozpoczęli Podczas Zebrania Plenarnego w katedrze łomżyńskiej Rok Kapłański, wyrazili nadzieję, że posłuży on pogłębieniu kapłańskiej tożsamości, pomoże kapłanom w budowaniu ich wierności na wzór wierności Chrystusa oraz zachęci do modlitwy o świętość kapłanów i o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Konferencja Episkopatu Polski wyraziła też wdzięczność Ojcu Świętemu za przekształcenie Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w Papieski Uniwersytet Jana Pawła II, dziękując też za uhonorowanie w ten sposób pamięci Jana Pawła II.

Giełda na żywoPodczas zebrania biskupi przyjęli też dokument zatytułowany "Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie". Przypominają w nim katolicką naukę wszystkim odpowiedzialnym za tę podstawową wspólnotę społeczną. Przestrzegają przed próbą zmieniania treści tak podstawowych pojęć, jak małżeństwo i rodzina. Apelują o długofalową politykę prorodzinną będącą miernikiem odpowiedzialności za Ojczyznę.

Konferencja Episkopatu przyjęła również informację o stanie prac nad nowelizacją Podstawy Programowej Katechezy Kościoła Katolickiego w Polsce. Jak podkreślono - katecheza, od 19 lat obecna w szkole, powinna być wrażliwa na zmiany dokonujące się w systemie oświaty. "Kościół dostrzegając konieczność kontynuowania reformy oświatowej rozumie troskę wielu środowisk o jakość wykształcenia humanistycznego, w tym patriotycznego i historycznego" - czytamy w komunikacie.    

Biskupi informują jednocześnie, że dla utrzymania integracji katechezy ze szkolnym nauczaniem, Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski pracuje nad koniecznymi zmianami "Podstawy Programowej".      

Jedna z tych zmian dotyczy przygotowania do I Komunii Świętej: która po wprowadzeniu wcześniejszego obowiązku szkolnego, będzie nadal przyjmowana w wieku 9 lat.
śmierć, giżycko, obchody, 70-lecie
IAR