Na skróty
Giżycko: obchody 1000-lecia śmierci św. Brunona zakończone
2009-06-21 14:41

Giżycko: obchody 1000-lecia śmierci św. Brunona zakończone


Mszą świętą w Giżycku, zakończyły się obchody 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, biskupa i męczennika. Uroczytości poprzedziło 348. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski, które odbyło się w piątek i w sobotę w Łomży.
Czytaj więcej w Money.pl
Powstanie warszawskie. Harcerze zakończyli obchody
Czterodniowy zlot Jutro Powstanie poświęcony był w całości 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
Kim Dzong Un nieobecny na obchodach 69-lecia Partii
Kima nie było na opublikowanej przez państwową agencję prasową KCNA liście przedstawicieli władz.
Szukając św. Graala energetyki
Trwa wyścig o to, kto pierwszy opracuje i dostarczy technologię magazynowania prądu na szeroką skalę. Niemcy pobiły niedawno historyczny rekord produkcji energii ze słońca. Dokładnie 17 kwietnia o godzinie 13:00 w sieci pracowały panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 25 gigawatów. Dla porównania - to odpowiednik blisko dwóch trzecich mocy, którymi dysponuje cała polska energetyka. Ale ...


W wydanym po zebraniu komunikacie biskupi podkreślili, że św. Brunon, który przybył na nasze tereny z Niemiec, jest przykładem gorliwej miłości Boga, a także wielkiej odwagi w głoszeniu Ewangelii na terenach dzisiejszej północno-wschodniej Polski. "Wraz ze św. Wojciechem i Pięcioma Braćmi Męczennikami Międzyrzeckimi stał się jednym z filarów Kościoła rodzącego się w naszej Ojczyźnie" - napisali biskupi podkreślając, że święty Brunon był darem od Boga dla naszego Kościoła, narodu i ówczesnej Europy i może on być dla nas także
- jak napisał Ojciec Święty Benedykt XVI - patronem dobrych relacji polsko-niemieckich.

W uroczystościach wzięli udział kardynałowie, arcybiskupi, biskupi i wierni z Polski, Litwy, Niemiec, Białorusi, Rosji i Ukrainy. W obchodach milenijnych uczestniczyli również przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich.


Biskupi, którzy rozpoczęli Podczas Zebrania Plenarnego w katedrze łomżyńskiej Rok Kapłański, wyrazili nadzieję, że posłuży on pogłębieniu kapłańskiej tożsamości, pomoże kapłanom w budowaniu ich wierności na wzór wierności Chrystusa oraz zachęci do modlitwy o świętość kapłanów i o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Konferencja Episkopatu Polski wyraziła też wdzięczność Ojcu Świętemu za przekształcenie Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w Papieski Uniwersytet Jana Pawła II, dziękując też za uhonorowanie w ten sposób pamięci Jana Pawła II.
Giełda na żywo

PZU przejmuje 25 procent akcji Alior Banku za 1,6 miliarda złotych

Polski ubezpieczyciel z impetem wchodzi na rynek bankowy. I zapowiada, że to...

Giełda na żywo

Komunikat ze spółki PZU SAPodczas zebrania biskupi przyjęli też dokument zatytułowany "Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie". Przypominają w nim katolicką naukę wszystkim odpowiedzialnym za tę podstawową wspólnotę społeczną. Przestrzegają przed próbą zmieniania treści tak podstawowych pojęć, jak małżeństwo i rodzina. Apelują o długofalową politykę prorodzinną będącą miernikiem odpowiedzialności za Ojczyznę.

Konferencja Episkopatu przyjęła również informację o stanie prac nad nowelizacją Podstawy Programowej Katechezy Kościoła Katolickiego w Polsce. Jak podkreślono - katecheza, od 19 lat obecna w szkole, powinna być wrażliwa na zmiany dokonujące się w systemie oświaty. "Kościół dostrzegając konieczność kontynuowania reformy oświatowej rozumie troskę wielu środowisk o jakość wykształcenia humanistycznego, w tym patriotycznego i historycznego" - czytamy w komunikacie.    

Biskupi informują jednocześnie, że dla utrzymania integracji katechezy ze szkolnym nauczaniem, Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski pracuje nad koniecznymi zmianami "Podstawy Programowej".      

Jedna z tych zmian dotyczy przygotowania do I Komunii Świętej: która po wprowadzeniu wcześniejszego obowiązku szkolnego, będzie nadal przyjmowana w wieku 9 lat.
(IAR)
Tagi:śmierć, giżycko, obchody, 70-lecie


Poprzednie wiadomości agencyjne IAR
Szymon Peres: Irańczycy chcą "odzyskać swoją kulturę"
Prezydent Izraela wyraził nadzieje, że irański reżim niebawem upadnie. Z kolei zdaniem byłego szefa armii opozycja doprowadzi do rewolucji.  
Gruzja: Na skutek eksplozji miny zginął kierowca ambulansu
Na skutek eksplozji miny w Gruzji zginął kierowca ambulansu towarzyszącego policjantom z misji Unii Europejskiej. W wyniku wybuchu ciężko ranny został też lekarz karetki pogotowia. Mężczyzna walczy o życie. Żaden z unijnych policjantów nie ucierpiał.  
Bornholm: nurkowie wydobyli dwa ciała polskich rybaków
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl