Na skróty
  • Ważne:
2012-06-28 16:18

Matury-wyniki!


Co piąty maturzysta nie zdał w tym roku matury. To prawie 65 tysięcy tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.
Czytaj więcej w Money.pl
Matury 2014. Słabe wyniki to wina przepełnionych klas?
Takiego zdania jest Tamara Zacharuk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
"Dziennik Polski": Historyk bez matury z historii
Kandydaci na studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim nie muszą obowiązkowo zdawać matury z historii. Dwanaście innych z największych wydziałów historycznych w Polsce także zrezygnowało z tego wymogu - donosi "Dziennik Polski".
Matury 2014. 85 tysięcy uczniów oblało
- Uczcie się. Matura musi mieć swoją wagę - apeluje minister edukacji.
13 procent zdających oblało tylko jeden przedmiot, więc mają prawo podejść do egzaminów poprawkowych w sierpniu. 7 procent ma więcej niż jeden niezdany egzamin.
Najlepsze wyniki były w liceach ogólnokształcących. Tam z maturą poradziło sobie 89 procent uczniów. 70-procentową skuteczność mieli uczniowie techników. W liceach profilowanych z egzaminem dojrzałości poradziło sobie 57 procent uczniów. Najgorsze wyniki były w liceach i technikach uzupełniających - 27 i 22 procent.
Na języku polskim podstawowym odnotowano 97 procent pozytywnych wyników. Średnia zdobycz to 54 punkty na 100 możliwych. Z matematyką na poziomie podstawowym poradziło sobie 85 procent zdających. Średni wynik to 56 punktów na 100 możliwych.

IAR
(IAR)


Poprzednie wiadomości agencyjne IAR
Waluty-wakacje-wymiana
Kupując walutę na zagraniczne wakacje warto sprawdzić kursy w kilku bankach albo kantorach. Jak wyliczyli analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl, różnica przy zakupie jednego euro w najtańszym i najdroższym miejscu może wynieść nawet 15 groszy. Przy zakupie tysiąca euro różnica ta wynosi więc 150 złotych - mówi analityk Marcin Zienkiewicz. Przypomina, że z reguły najdrożej jest w kantorach na dworcach, w hotelach i na lotniskach.
Wlk. Brytania-Barclays Bank-Cameron
Brytyjski premier David Cameron zareagował na potężny skandal w banku Barclays, wzywając dyrekcję, aby wytłumaczyła się z manipulacji stopami oprocentowania kredytów. Barclay's Bank został wczoraj ukarany rekordową grzywną za podawanie nieprawdziwych danych, fałszujących ważny wsaźnik LIBOR. Kara wynosi 450 milionów dolarów. To wprawdzie tyle, ile zarabia bank w pół godziny. Ale jak powiedziała BBC Tracy McDermott z londyńskiej Komisji Kontroli Usług Finansowych: "Dla Barclay's Banku to coś daleko więcej niż sama kara. Publicity jaką to wywołało odciśnie się bardzo na reputacji Barclaysa."
Ceny paliw na wakacje. Jest prognoza
Dobre informacje dla kierowców - paliwa tanieją i wiele na to wskazuje, że przynajmniej w pierwszej połowie wakacji mogą się utrzymać na obecnym poziomie.
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl