Na skróty
OPIS Japonia-Tokio-zagrożenie-sytuacja
2011-03-15 09:06

OPIS Japonia-Tokio-zagrożenie-sytuacja


Stopień promieniowania wokół elektrowni atomowej w Fukushimie znacznie zwiększył się i osiągnął poziom zagrażający zdrowiu - poinformowały japońskie władze. Prawdopodobną tego przyczyną jest pożar reaktora numer 4.
Czytaj więcej w Money.pl
Stosunki Chiny-Japonia. Chiński ambasador na dywaniku w Tokio
Japoński minister obrony poinformował wczoraj, że dwa chińskie myśliwce Su-27 zbliżyły się na odległość 30 metrów do samolotu japońskich sił samoobrony, lecącego nad Morzem Wschodniochińskim.
Tajfun w Japonii zaatakował. To nie koniec zagrożenia
Służby ostrzegają przed powodziami i porywistym wiatrem, którego prędkość będzie dochodzić do 250 km/h.
Duże wzrosty na giełdzie w Tokio i nie tylko
Inwestorzy zapoznali się dziś z najnowszym raportem banku centralnego Japonii.
Premier Japonii Naoto Kan zaapelował, by wszystkie osoby mieszkające w promieniu 20 kilometrów ewakuowały się. Prosił też do Japończyków o zachowanie spokoju w związku z obecną sytuacją.
Rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano powiedział na konferencji prasowej, że reaktory numer 1, 2 i 3 są przegrzane i w tej chwili trwa ich chłodzenie wodą morską.
Wcześniej w elektrowni w Fukushimie doszło do kolejnego, trzeciego wybuchu. Tym razem eksplozja nastąpiła w reaktorze numer 2. Według japońskich ekspertów, w wyniku tego wybuchu uszkodzona została komora ochronna, w której znajduje się reaktor.
Ewakuowano wszystkich pracowników.
Wiatr, wiejący od strony morza zwiewa radioaktywne cząstki w stronę Tokio, odległego o 250 kilometrów. W mieście zanotowano podwyższony stopień promieniowania. Według władz nie zagraża on jednak zdrowiu. Władze rozważają możliwość ewakuowania większej liczby ludności zamieszkującej tereny w pobliżu elektrowni - do tej pory wycofano mieszkańców z promienia 20 kilometrów od miejsca zagrożenia, według ostatnich informacji ten obszar ma być rozszerzony do 30 kilometrów.
Mieszkańcy okolic elektrowni i samej stolicy muszą się liczyć z ograniczonymi dostawami prądu, któte wpływają na ograniczenie handlu. Japończycy wykupują ze sklepów strategiczne produkty, na wypadek kolejnych wstrząsów. Atmosfera na ulicach jest dość napięta, a mieszkańcy Japonii obawiają się ponownego trzęsienia ziemi i napromieniowania.
Tokijska prefektura liczy 12 milionów mieszkańców i zajmuje centralną część aglomeracji, w której mieszka 45 milionów osób. Na razie nie ma mowy o ewakuacji mieszkańxców stolicy. Część z nich zdecydowała się jednak na wyjazd - wśród nich korespondentka Polskiego Radia.
Kryzys jądrowy w Japonii jest wynikiem najsilniejszego we współczesnej historii tego kraju trzęsienia ziemi. Według sejsmologów, miało ono siłę 9 stopni, a nie 8,9 stopnia - jak podawano wcześniej.

Giełda na żywo

Wall Street w dół po słabych danych o PKB w USA

Inwestorów straszy również sprawa Grecji, jednakże jej ewentualne bankructwo...

IAR
(IAR)


Poprzednie wiadomości agencyjne IAR
Tupolew - gotowy do lotów
Rządowy samolot Tu 154 M po nocnych lotach weryfikacyjnych ma już nadany status HEAD - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa
"Nasz Dziennik" Rosjanie torturowali przed egzekucją
"Nasz Dziennik" dotarł do wstrząsających wyników badań szczątków uczestników wojny polsko-rosyjskiej 1830 r. z Kopnej Góry. To była straszna egzekucja poprzedzona torturami. Rosyjscy żołnierze dobijali tych, którzy nie polegli w bitwie - czytamy w gazecie.
"Rzeczpospolita" Księgarski sukces Zacharskiego
Dotychczas sprzedano blisko 80 tysięcy egzemplarzy dwóch książek napisanych przez Mariana Zacharskiego, emerytowanego oficera polskiego wywiadu - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Zacharski pisze trzecią książkę. W jego ślady zamierzają iść kolejni oficerowie służb, między innymi generał Gromosław Czempiński
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl