Na skróty
Money.plArchiwumWiadomości agencyjneIARPowodzie nawiedzają Europę Środkową
2009-06-27 19:50

Powodzie nawiedzają Europę Środkową


Europę Środkową nawiedzają tragiczne w skutkach powodzie. Do dwunastu wzrosła liczba ofiar w Czechach, w Austrii zalanych jest kilkadziesiąt miejscowości. W stolicy Słowacji, Bratysławie, woda sięga korony wałów, stan alarmowy ogłoszono też w północno- zachodnich Węgrzech.      

Czytaj więcej w Money.pl
PKP Cargo chce zdominować Europę Środkową. Kupuje zagraniczne terminale
Istotnym celem przewoźnika jest odegranie znaczącej roli w logistyce w korytarzu Bałtyk-Adriatyk.
Rafał Kiss dyrektorem sprzedaży na Europę Środkową w Panasonic'u
Rafał Kiss pełni nową funkcję od września. Oprócz Polski podlegają mu struktury w Czechach i na...
Europa Środkowa poradzi sobie lepiej niż strefa euro. Prognoza
Wzrost gospodarczy w naszym regionie utrzyma się na mniej więcej stabilnym poziomie ok. 2,7 proc.
Dwunastą ofiarą powodzi na Morawach jest komendant ochotniczej straży pożarnej, który zginął w miejscowości Vlcice, kiedy przez most przeszła dwumetrowa fala potoku.       

W Jeseniku, również na Morawach, ogłoszono stan klęski żywiołowej. Po serii gwałtownych burz, wezbrane wody miejscowego potoku zalały 100 domów, do ponad wysokości czterech metrów. Ewakuowano kilkaset osób w 17 miejscowościach. Zniszczonych jest wiele lokalnych dróg i połączeń kolejowych.      

To jedna z najbardziej tragicznych powodzi w historii Czech. Katastrofalna sytuacja panuje na północnych Morawach, gdzie w ciągu dwóch dni spadło ponad dwa metry wody na metr kwadratowy, oraz na czeskim Śląsku. Straty materialne sięgają setek milionów koron. Zerwane są mosty, zalane szkoły i przedszkola, zablokowane linie kolejowe. Tysiące gospodarstw nie mają prądu ani gazu.       

Sztab kryzysowy kierowany przez ministrów spraw wewnętrznych i obrony wyznaczył do walki z żywiołem 600 żołnierzy i ciężki sprzęt wojskowy. Na pomoc powodzianom rząd przeznaczył 100 milionów koron. Ze składek społecznych uzbierano już 5 milionów.      


Katastrofalne opady nawiedziły również Austrię. W Dolnej i Górnej Austrii oraz Styrii powódź zniszczyła dziesiątki domów. Miasto Viener Neustadt zostało odcięte od świata, Burgerland przypomina wielkie jezioro. Wojsko dostarcza powodzianom żywność i wodę pitną amfibiami.       

Powódz dotarła także na Słowację i Węgry. Wezbrany Dunaj zalewa nabrzeża Bratysławy. Fala powodziowa spływa na Węgry, gdzie również mocno pada. Poziom wody na rzece Rabie przekroczył rekord z 1965 roku. Zalany jest cały rejon na południe od miasta Gyor. Nie kursują pociągi. W Budapeszcie ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia powodziowego       

Prognozy są niekorzystne. Nad Europą Środkową tworzy się kolejny niż. Według synoptyków będzie padać co najmniej do wtorku.
(IAR)
Tagi:gaz, rząd, powódź, wojsko, ofiary, rok, środkowa


Poprzednie wiadomości agencyjne IAR
Albania: 400 obserwatorów na wyborach powszechnych
Jutrzejszym wyborom powszechnym w Albanii będzie się przyglądało 400 zagranicznych obserwatorów. Unia Europejska wielokrotnie powtarzała, że głosowanie ma być sprawdzianem, czy Albania przestrzega zasad demokracji.        
R. Pawelka zarzucił Polsce tępienie niemieckiej kultury na Śląsku
Szef Ziomkostwa Ślązaków Rudi Pawelka zarzucił polskim władzom tępienie niemieckiej kultury na Śląsku. Pawelka przemawiał na zjeździe ziomkostwa w Hanowerze w Dolnej Saksonii, w którym uczestniczy 50 tysięcy osób.       
W Budapeszcie stanie pomnik ofiar zbrodni katyńskiej
W Budapeszcie stanie pomnik upamiętniajacy ofiary zbrodni katyńskiej. Pomnik zostanie wzniesiony w historycznej części stolicy Węgier, w Parku Męczenników Katyńskich. Pomysłodawcami upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej byli radni Budapesztu.       
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze