Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstanie Warszawskie - rys historyczny i obchody

0
Podziel się:

Dziś przypada 63 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1-go sierpnia 1944-go roku, na rozkaz Komendanta Sił Zbrojnych w Kraju, generała "Bora" Tadeusza Komorowskiego, walkę w okupowanej przez Niemców stolicy, podjęły oddziały Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej.

Bój o wyzwolenie miasta, z ogromnym zaangażowaniem mieszkańców Warszawy, trwał 63 dni. Mimo pierwszych sukcesów powstańców i opanowaniu kilku kluczowych dzielnic, we wrześniu Niemcy zajęli Stare Miasto, Żoliborz, Mokotów i Śródmieście.
Wobec wyczerpania amunicji i żywności oraz braku współdziałania ze strony stacjonującej na Pradze Armii Czerwonej, 2 października podpisano akt kapitulacji. W czasie powstania zginęło 18 tysięcy powstańców oraz według różnych źródeł - od 150 do 200 tysięcy osób cywilnych zostało zabitych, rannych lub uznano je za zaginione.
Z okazji rocznicy o godzinie 17 - powstańczej godzinie "W" - w Warszawie zabrzmią syreny. W tym roku będzie je słychać także w większych polskich miastach.
Dzisiejsze obchody rozpoczną o godzinie 10 uroczystości przy Pomniku â?ľMokotów Walczący - 1944". W południe pod Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego odbędzie się uroczysta odprawa wart.
O godzinie 13:30 złożone zostaną wieńce pod pomnikiem generała Stefana Roweckiego "Grota". Pół godziny później odbędą się uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego w pobliżu Sejmu.
O 16:30 złożone zostaną kwiaty na grobie generała Antoniego Chruściela "Montera" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, a o 17 wieńce zostaną złożone pod pomnikiem Gloria Victis.
Dzisiejsze obchody zakończą uroczystości przy pomniku Polegli Niepokonani o godzinie 19, oraz na Kopcu Powstania Warszawskiego - o godzinie 21.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)