Na skróty
Przegląd prasy katolickiej
2007-01-27 17:43

Przegląd prasy katolickiej


We Włoszech powstała nowa katolicka stacja telewizyjna - H2O - informuje w korespondencji z Watykanu "Gość Niedzielny". Nowy kanał ruszy prawdopodobnie na Wielkanoc. H2O to chemiczny symbol wody, która w symbolice chrześcijańskiej oznacza życie, zbawienie i odnowę. Początkowo stacja będzie przygotowywać tylko serwis informacyjny dotyczący Stolicy Apostolskiej i Kościoła na świecie. Dyrektorem H2O został Jesus Colina, który od 10 lat kieruje Informacyjną Agencją Zenit. IAZ zajmuje się przekazywaniem informacji z życia Kościoła.
Ponadto "Gość Niedzielny" w felietonie Marcina Jakimowicza skupia się na obchodzonym 2-giego lutego "Dniu Życia Konsekrowanego". Jak czytamy w gazecie słowo konsekrowany oznacza poświęcony. Autor felietonu uważa, że powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób powinniśmy poświęcać swój czas Bogu. Jak zauważa Jakimowicz - żyjemy w czasach produktywności, ale powinniśmy też potracić trochę tego czasu w imię Boga.
"Gość Niedzielny" publikuje też wywiad ze Zbigniewem Nosowskim, członkiem komisji do zbadania dokumentów abp. Wielgusa. W rozmowie z Nosowskim gazeta zauważa, że przed sformułowaniem końcowego wniosku - komisja nie rozmawiała z księdzem arcybiskupem. Jak przyznaje Nosowski było to sprzeczne z zasadami, które sam publicznie głosi, jednak jak dodaje - "życie biegło szybciej" i trzeba było pominąć ten punkt procedury.

Czytaj więcej w Money.pl
Wydawcy prasy walczą z kopiowaniem ich treści w internecie
Czytelników 27 tytułów powitał dziś specjalny komunikat.
Biodiesel - USA - przegląd okresowy środków antydumpingowych
W dniu 17 kwietnia 2015 r. zostało opublikowane ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) NR 392/2014 z dnia 14 kwietnia 2014 r. Kończy ono częściowy przegląd okresowy dotyczący środków antydumpingowych na przywóz biodiesla pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, rozszerzonych na przywóz biodiesla wysyłanego z Kanady, zgłoszonego lub niezgłoszonego jako pochodzący z Kanady. Wniosek o dokonanie częściowego przeglądu ...
Prof. Śmieja doktorem h.c. UWr i komandorem orderu Izabeli Katolickiej
Naukowiec, tłumacz z języka hiszpańskiego, eseista i poeta prof. Florian Śmieja otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz został odznaczony orderem Izabeli Katolickiej w stopniu komandora. Order przyznał król Hiszpanii Filip VI.
Tymczasem "Tygodnik Powszechny" opisuje demonstrację organizacji pokojowej - â?ľBabcie przeciwko wojnie". Organizacja powstała niedawno w Stanach Zjednoczonych. Kilkadziesiąt pań w wieku od 49 do 91 lat przemaszerowało ulicami Nowego Jorku. Następnie kobiety przybyły do wojskowego punktu rekrutacyjnego. Chciały zaciągnąć się do armii i wyjechać do Iraku. Starsze panie apelowały pod jednostką wosjkową: "Niech Bush wyśle na wojnę nas, a nie te dzieciaki, które dopiero zaczynają żyć!". Organizatorką ruchu jest 76 - letnia Joan Wile.

Tygodnik "Niedziela" przygląda się także sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Jak czytamy w artykule - w nowo wybranym Kongresie USA po raz pierwszy katolicy, którzy stanowią 29 procent ogółu deputowanych - są najliczniejszą wspólnotą wyznaniową. Następne w kolejności grupy religijne to: babtyści i prezbiterianie. Ponadto po raz pierwszy w Kongresie jest więcej żydów, niż wyznawców Kościoła episkopalnego.


Z kolei "Idziemy" cytuje słowa jednego z polityków Unii Europejskiej, który opisuje Europę, jako klub wartości, a nie klub chrześcijan. Jak zaznacza tygodnik - Europa musi być gotowa do walki o te wartości. W artykule czytamy też wypowiedź kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Merkel uważa, że potrzebna jest większa pewność, że przyznając się do Boga, nikt nie jest spychany na margines.


Tradycyjny obraz Matki Bożej Gromnicznej : Na drodze wyją wilki. Środkiem wioski podąża Maryja, trzymając zapaloną świecę. Niesie światło. Ile otuchy przynosiła ludziom wiara w opiekę i wstawiennictwo Matki Bożej Gromnicznej.
Czy dziś, w dobie telefonów komórkowych i zainstalowanych na domach piorunochronów czujemy się naprawdę bardziej bezpieczni i niezależni? zastanawia się "Przewodnik Katolicki". Nasza wiara wciąż potrzebuje znaków i słów, które rozgrzeją serca: â?ľKiedy już umysły zostały oświecone i serca rozgrzane, przemawiają znaki". Co więc mamy uczynić, aby przemówił na nowo znak gromnicy ? czytamy w "Przewodniku Katolickim
Giełda na żywo

Wall Street w dół po słabych danych o PKB w USA

Inwestorów straszy również sprawa Grecji, jednakże jej ewentualne bankructwo..."Przewodnik Katolicki" pyta również: "Czy rodzice w świecie, gdzie nieuprzejmość widać na każdym kroku, gdzie ludzie zatrzaskują innym drzwi przed nosem, klną, mają szansę nauczyć dziecko dobrych manier?" Zdaniem dziennikarki tygodnika jest to możliwe. Jak czytamy w artykule - psychologia rozwojowa odpowiada jednoznacznie - wpływ rodziny jest większy, niż środowiska zewnętrznego.


Red. Katolicka/mn/skw.
(IAR)
Tagi:przegląd prasy, katolicki


Poprzednie wiadomości agencyjne IAR
Marszałek Marek Jurek po Radzie PiS-u: prawo musi znaczyć prawo
Marszałek Sejmu Marek Jurek powiedział, że Polska zmierza w dobrym kierunku.
Premier po Radzie Politycznej PiS-u: Polska zmierza w dobrą stronę
Premier Jarosław Kaczyński powiedział po posiedzeniu Rady Politycznej PiS, że jest w dalszym ciągu akceptacja dla obecnego układu koalicyjnego. Przyznał jednak, że podczas posiedzenia podnosiły się głosy o pewnych niedogodnościach.
Adam Małysz zwyciężył w Obersdorfie
Adam Małysz zwyciężył w dzisiejszych zawodach na skoczni w Oberstdorfie. Zawody te są zaliczane o Pucharu Świata.
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl