Nowy serwis czeskiego Instytutu powstał we współpracy z publicznym radiem i telewizją, Wojskowym Instytutem Historycznym i Archiwum Służb Bezpieczeństwa. Dzięki temu w internecie pojawiły się zarówno niepublikowane dotąd dokumenty tajnych służb komunistycznej Czechosłowacji, jak i nagrania dźwiękowe oraz fotografie sprzed 40 lat.
W 1968 roku Czesi i Słowacy próbowali zreformować komunizm. Budowanie "socjalizmu z ludzką twarzą" zaczęło się od odwilży w kulturze i fermencie elit intelektualnych. Bieg wydarzeń uległ przyspieszeniu po wyborze Aleksandra Dubczeka na pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Czechosłowacji w styczniu 1968 roku i uchwaleniu programu jej działania w kwietniu. Czechosłowacka odwilż przeszła do historii pod nazwą "praskiej wiosny".
Do najciekawszych dokumentów dotyczących wydarzeń sprzed 40 lat udostępnionych na stronach Instytutu należą faksymile całego rocznika ściśle tajnego biuletynu czechosłowackiej esbecji - StB - oraz rozkazy kolejnych ministrów spraw wewnętrznych. Umieszczono tam także odnalezione po latach nagrania dramatycznych audycji Radia Czechosłowackiego z 21 i 22 sierpnia 1968 roku - pierwszych dwóch dni inwazji wojsk Układu Warszawskiego. Pod wodzą Armii Czerwonej postanowiły one zapobiec czechosłowackiej "kontrrewolucji". "Praska wiosna" skończyła się jednak dopiero rok później, kiedy czechosłowackie władze posłały przeciw demonstrantom rodzimą milicję.
Nowy serwis internetowy przynosi również wykaz stu ośmiu ofiar agresji z sierpnia '68 roku.