Na skróty
  • WAŻNE:
Money.plArchiwumWiadomości agencyjneIARSygnały - Senator Gowin: Abp Wielgus powinien odnieść się do zarzutów
2007-01-05 08:50

Sygnały - Senator Gowin: Abp Wielgus powinien odnieść się do zarzutów


Senator Platformy Obywatelskiej - Jarosław Gowin uważa, że lepiej byłoby, gdyby ingres arcybiskupa Stanisława Wielgusa został odłożony na prośbę samego duchownego do czasu pełnego wyjaśnienia sprawy. Gość "Sygnałów Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia podkreślił, że arcybiskup Wielgus zdecydowanie powinien odnieść się do zarzutów. Tym bardziej, że - jak przypomniał polityk Platformy - kilka dni temu duchowny mówił, że niczego nie podpisywał. Potem przyznał, że coś podpisał, ale zastrzegł, że nie donosił, nie szkodził nikomu i nie był agentem. Senator i wieloletni publicysta katolicki dodał, że hierarcha powinien był przyznać się do współpracy z SB od razu po 1989 roku. Wówczas takie wyznanie zostałoby przyjęte z szacunkiem. Ujawnienie prawdy, które obecnie obserwujemy, nadszarpnęło autorytet arcybiskupa Wielgusa. Zdaniem senatora Gowina, duchowny nie powinien sprawować funkcji metropolity warszawskiego.
Czytaj więcej w Money.pl
Sprawa abpa Wesołowskiego. Kiedy początek procesu?
Proces karny według zapowiedzi ma rozpocząć się dopiero po uprawomocnieniu się wyroku trybunału kanonicznego, który wymierzył polskiemu arcybiskupowi karę wydalenia ze stanu kapłańskiego.
Sprzeczne sygnały na rynku walutowym
Główna para walutowa znajduje się pod wpływem zapowiedzi działań EBC oraz danych z USA.
Zabójstwo Jarosława Ziętary. Co dalej z byłym senatorem?
Prokuratura Apelacyjna w Krakowie chce aresztowania Aleksandra G. Wniosek w tej sprawie do sądu ma trafić jeszcze dzisiaj.
Komentując artykły prasowe na temat sprawy arcybiskupa Wielgusa, senator Jarosław Gowin wskazał, że wszelkie teorie spiskowe są bezsensowne. Pomysł "Trybuny", że obecna afera to element walki PiS z kościołem nazwał absurdem. Wskazał, że teza, iż jakakolwiek partia walczy z kościołem jest nieuczciwa. Dodał, że politycy powinni w całej sprawie zachować powściągliwość i wielu tak właśnie czyni.
Gość "Sygnałów Dnia" jest zdania, że sprawa arcybiskupa Wielgusa jest przykładem moralnego zagubienia człowieka, który kiedyś uwikłał się we współpracę ze służbami, a teraz nie potrafi sobie z tym poradzić. Dodał, że - według niego - w Polsce wielu ludzi kościoła lęka sie konfrontacji z prawdą. Podkreślił, że ten lęk jest nieuzasadniony, bo chrześcijanie nie powinni mieć nic do ukrycia.
(IAR)
Tagi:pis, senator, zarzuty, wielgus, abp, gowin, sygnał, powinna


Poprzednie wiadomości agencyjne IAR
Trójka - Krzysztof Piesiewicz: Kluczową sprawą jest moment opublikowania informacji
Profesor Andrzej Paczkowski powiedział, że nie ulega wątpliwości, fakt tajnej i świadomej współpracy arcybiskupa Stanisława Wielgusa z wywiadem PRL. Zaznaczył jednak, że z dokumentów wynika, iż miał on duże opory przed wykonywaniem powierzanych mu zadań.
Sygnały - Tomasz Wiścicki: Abp Wielgus stoi dziś pewnie przed najtrudniejszym wyborem w życiu
Publicysta katolicki Tomasz Wiścicki uważa, że wydany przedwczoraj przez Kościelną Komisję Historyczną komunikat potwierdza współpracę arcybiskupa Stanisława Wielgusa ze służami specjalnymi PRL. Publicysta miesięcznika "Więź" przypomniał w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że w komunikacie tylko raz użyto słowa "ewentualna", ale nie w odniesieniu do współpracy, tylko jej szkodliwości.
Sygnały - Janusz Rolicki interpretuje fakty; prezes SDP oburzona wypowiedzią arcybiskupa Głodzia
W ocenie publicysty "Faktu" Janusza Rolickiego sprawa współpracy arcybiskupa Wielgusa z SB może nie być tak jednoznaczna, jak przedstawiają ją media. Rolicki, który był gościem Sygnałów Dnia, zaznaczył, że możliwe, iż Stanisław Wielgus jako młody ksiądz podjął współpracę ze służbami PRL na zlecenie Kościoła. Publicysta powidzał, że utwierdziła go w tym przekonaniu informacja, że Watykan wiedział o jego współpracy.
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze