Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

20-lecie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce

0
Podziel się:

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce świętował w
niedzielę w Opolu 20-lecie działalności. Organizacja grupuje stowarzyszenia mniejszości niemieckiej
z 10 województw - w tym najliczniejsze z Opolszczyzny i woj. śląskiego.

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce świętował w niedzielę w Opolu 20-lecie działalności. Organizacja grupuje stowarzyszenia mniejszości niemieckiej z 10 województw - w tym najliczniejsze z Opolszczyzny i woj. śląskiego.

Związek został zarejestrowany w Sądzie Wojewódzkim w Opolu pod koniec sierpnia 1991 roku. "Wtedy istniało wiele rozproszonych grup mniejszości powstałych z potrzeby serca w wielu regionach Polski. Dość szybko działacze zorientowali się, że rozproszenie i zróżnicowanie tych organizacji powoduje konieczność powstania czegoś, co by spinało je razem, i dawało wspólną reprezentację" - powiedział PAP przewodniczący Związku Bernard Gaida.

Związek zrzesza 10 organizacji stałych - stowarzyszeń mniejszości z woj. opolskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, lubuskiego i dolnośląskiego.

Organizacje zrzeszone w związku mają ok. 80-90 tys. członków płacących składki. Najwięcej - ok. 45 tys. mieszka na Opolszczyźnie, gdzie znajduje się główna siedziba Związku. Liczebność mniejszości niemieckiej jest - w ocenie Gaidy - dużo wyższa niż liczba członków mniejszościowych stowarzyszeń. "Według naszych szacunków w Polsce mieszka ok. 300 tys. osób pochodzenia niemieckiego" - ocenił Gaida.

Związek reprezentuje swoje organizacje członkowskie wobec rządu polskiego i niemieckiego, jego przedstawiciele mieli także swój wkład w powstanie ustawy o mniejszościach. "Mamy 20 lat, przez które udało się wiele osiągnąć. Różne przepisy pojawiające się w różnych ustawach udało się - m.in. przy naszym udziale - zgromadzić w ustawie o mniejszościach narodowych" - relacjonował przewodniczący.

Związek zajmuje się także podziałem funduszy otrzymywanych na działalność od rządów Polski i Niemiec. "Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie zdarzają się przy tym nieporozumienia i kłótnie. Wszystko pogodzić jest bardzo trudno, ale staramy się" - zaznaczył Gaida.

Podczas gali jubileuszowej w Opolu odczytano list, jaki do jej uczestników wystosował marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna (PO). "Korzystając z jubileuszowej okazji kieruję słowa podziękowania do wszystkich, którzy przyczyniają się do budowania nowych, pozbawionych uprzedzeń relacji pomiędzy narodami polskim i niemieckim. Obecnie zjednoczone Niemcy i demokratyczna Polska są ważnym elementem europejskiej rzeczywistości. Możemy wspólnie kształtować naszą przyszłość opartą na tolerancji i jeszcze lepszym zrozumieniu" - napisał marszałek.

Obecny na uroczystości wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Włodzimierz Karpiński w swoim wystąpieniu podkreślił bardzo dobrą współpracę pomiędzy mniejszością niemiecką, a polskim rządem. "20 lat temu trudno było się przyznać do niemieckości na tych ziemiach. Dzisiaj minister rządu najjaśniejszej Rzeczypospolitej składa wam życzenia. Chciałbym, aby te relacje promieniowały także na inne narody w Europie, aby wspólna Europa oparta była o wzajemny szacunek" - powiedział.(PAP)

jsz/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)