Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Blisko 7 tys. osób umiera w UE z powodu przedawkowania narkotyków

0
Podziel się:

Blisko 7 tys. osób umiera corocznie w UE z powodu przedawkowania
narkotyków. Ograniczenie ich zażywania jest jednym z celów Europejskiej Kampanii w sprawie
Narkotyków, do której przystąpiło ponad 800 organizacji i osób prywatnych.

Blisko 7 tys. osób umiera corocznie w UE z powodu przedawkowania narkotyków. Ograniczenie ich zażywania jest jednym z celów Europejskiej Kampanii w sprawie Narkotyków, do której przystąpiło ponad 800 organizacji i osób prywatnych.

"Liczymy, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy dołączy około 700 nowych sygnatariuszy" - powiedział w podczas środowej konferencji Andrzej Kośnikowski z koordynującej kampanię Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości KE. Konferencja podsumowywała 18 miesięcy kampanii.

Kośnikowski dodał, że w Polsce jest 60 sygnatariuszy kampanii; wśród nich: twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak, muzyk rockowy i pierwszy wokalista zespołu Oddział Zamknięty Krzysztof Jaryczewski, inicjator programu "Profilaktyka a Ty" insp. Grzegorz Jach, Fundacja Krzyś.

Organizacje te prowadzą działania profilaktyczne wśród młodzieży i informują o zagrożeniach związanych z zażywaniem narkotyków. Celem kampanii jest m.in. rozpowszechnianie tzw. "dobrych praktyk" w przeciwdziałaniu narkomanii.

Owsiak podkreślał, że uczestnicy festiwalu Przystanek Woodstock nie mogą brać narkotyków, nad czym czuwa co roku około 1000 wolontariuszy i 200 zawodowych ochroniarzy. Prowadzone są rygorystyczne kontrole i nikt - jak mówił - nie może mieć nawet niewielkiej ilości narkotyków.

Krzysztof Jaryczewski mówił, że sam kiedyś był osobą uzależnioną i opowiadał o tym później młodzieży przestrzegając przed braniem narkotyków. Jednak - jak powiedział - zdał sobie sprawę, że być może mówił zbyt wiele o swoich doświadczeniach, swoim leczeniu. Tymczasem przekaz dotyczący narkotyków powinien być różny, w zależności od tego, czy trafia do osób, które mają kontakt z substancjami psychoaktywnymi, czy do szerokiego kręgu odbiorców. Wyjaśnił, że osobom uzależnionym mówi się np. o leczeniu, terapii, podczas gdy przekaz dla młodzieży powinien przestrzegać przed sięganiem po narkotyki.

Działania profilaktyczne dla młodzieży mogą mieć różną formę. Program "Profilaktyka a Ty", którego inicjatorem jest insp. Grzegorz Jach, proponuje np. zajęcia teatralne, wokalne, taneczne i literackie. W kilkunastu województwach organizowane są przedstawienia teatralne adresowane do młodzieży. W skali kraju takich grup teatralnych - jak powiedział insp. Jach - jest 14.

Według danych Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, w ostatnich latach z 7 tys. osób umierających z powodu przedawkowania narkotyków, 80 proc. stanowiły przypadki po przedawkowaniu kokainy. Zwykle są to mężczyźni około 35. roku życia, często osoby poniżej 25 lat.

W Europie od opiatów (w tym heroiny) uzależnionych jest od 1,3 do 1,7 mln osób. Około 600 tys. osób korzysta z leczenia substytucyjnego.

Z danych Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii wynika, że po kokainę przynajmniej raz sięgnęło co najmniej 12 mln osób w Unii Europejskiej, po amfetaminę - 11 mln, a 9,5 mln - po ekstazy. Najwyższe wskaźniki spożycia amfetaminy są w Wielkiej Brytanii, Danii i Norwegii, najniższe - w Grecji, Francji i Portugalii.

Krajami o najwyższym wskaźniku rozpowszechnienia kokainy są: Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy. Amfetamina jest narkotykiem dominującym w Skandynawii i Europie Środkowej, a w krajach Europy Zachodniej i Południowej - jest to kokaina.(PAP)

edom/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)