Na skróty
Boże Narodzenie i Nowy Rok w Rosji
2006-12-19 16:43

Boże Narodzenie i Nowy Rok w Rosji


Choć Boże Narodzenie w Rosji - zgodnie z prawosławną tradycją - obchodzone jest 7 stycznia, Moskwa i inne rosyjskie miasta przybrały już świąteczną szatę.

Kolorowe iluminacje na budynkach i mostach, choinki na ulicach i placach, a także wszechobecni Dziadek Mróz i Śnieżynka stwarzają świąteczny nastrój. W sklepach zaczyna się szał przednoworocznych zakupów.

Przednoworocznych, gdyż w Rosji uroczyściej niż Boże Narodzenie świętowany jest Nowy Rok. Wynika to z tego, że w prawosławnej tradycji Boże Narodzenie nigdy nie odgrywało takiej roli, jak w Kościele katolickim. Dla prawosławnych większe znaczenie zawsze miała Pascha, czyli zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.


Większość Rosjan wita Nowy Rok w gronie rodziny lub przyjaciół, przy choince i suto zastawionym stole. Właśnie wtedy nasi wschodni sąsiedzi składają sobie życzenia i obdarowują się prezentami. Dzieciom podarunki tradycyjnie przynoszą Dziadek Mróz i Śnieżynka.

Według tygodnika "Profil", na świętowanie Nowego Roku statystyczny mieszkaniec Moskwy i obwodu moskiewskiego przeznaczy 541 euro, z czego 339 euro - na prezenty, 123 euro - na produkty na świąteczny stół i 79 euro - na rozrywkę. Prezenty będą tradycyjne - słodycze, alkohol, zabawki, perfumy, kasety, płyty i książki.


Noc sylwestrową wielu Rosjan jak co roku spędzi na świeżym powietrzu. W Moskwie zabawy odbędą się tradycyjnie na Placu Czerwonym, Placu Teatralnym i Placu Twerskim. Na tym pierwszym w tym roku wylano wielkie sztuczne lodowisko.

Boże Narodzenie w Rosji - zgodnie z kalendarzem juliańskim, według którego żyje rosyjski Kościół prawosławny - obchodzone jest w tydzień po Nowym Roku. Jest to święto niezwykle radosne. Wielu Rosjan tradycyjnie udaje się wówczas do cerkwi. Liturgia Narodzenia Pańskiego zaczyna się zwykle po północy z 6 na 7 stycznia. Złoty wystrój świątyń, a także radosne melodie modlitw i kolęd tworzą niepowtarzalną atmosferę.

Obchody Bożego Narodzenia rozpoczyna Soczelnik, czyli wieczerza wigilijna. Na stole obowiązkowo powinno się znaleźć 12 postnych dań. Tradycyjnie są to kasze, grzyby, sałatki warzywne, ciasta i pierniki. Niekiedy - również ryby.

Głównym daniem wigilijnym jest jednak kutia, którą przygotowuje się z ziaren pszenicy, miodu, kaszy, maku lub orzechów. Na wigilijnym stole nie powinno też zabraknąć prosfory, czyli poświęconego chleba ofiarnego, oraz kompotu z suszu. Natomiast głównym daniem świątecznego obiadu jest zwykle gęś z jabłkami.

Wieczerzę wigilijną poprzedza 40-dniowy post. Prawosławni powstrzymują się wtedy od spożywania nie tylko mięsa i jego przetworów, lecz także nabiału, a często - ryb.

Okres świąteczny w Rosji trwa do nocy z 13 na 14 stycznia, kiedy to obchodzony jest "stary" - według kalendarza juliańskiego - Nowy Rok. Wolnych od pracy Rosjanie mają jednak "tylko" 10 dni - od 30 grudnia do 8 stycznia.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl

Re: Boże Narodzenie i Nowy Rok w Rosji

Zbyszek1234 / 89.70.226.* / 2012-12-25 04:03
Pięknie. Przynajmniej oni wiedzą, że należy obchodzić Pamiątkę Śmierci Chrystusa, nie narodziny.
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.