Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: najlepiej oceniamy notariuszy; u siebie czujemy się bezpiecznie

0
Podziel się:

Wśród zawodów prawniczych Polacy najwyżej oceniają
notariuszy, radców prawnych i sędziów, a najgorzej - komorników,
prokuratorów i służbę więzienną. 85 proc. Polaków uznaje miejsce
swego zamieszkania za bezpieczne. Przestępstwem, którego ofiarą
najczęściej padamy, jest kradzież.

Wśród zawodów prawniczych Polacy najwyżej oceniają notariuszy, radców prawnych i sędziów, a najgorzej - komorników, prokuratorów i służbę więzienną. 85 proc. Polaków uznaje miejsce swego zamieszkania za bezpieczne. Przestępstwem, którego ofiarą najczęściej padamy, jest kradzież.

Takie wyniki przyniósł sondaż CBOS nt. kontaktów z prawem, ocenie instytucji prawnych i poczuciu bezpieczeństwa Polaków. Przeprowadzono go od września do listopada 2007 r. na reprezentatywnej próbie losowo-adresowej ponad 38 tys. dorosłych Polaków.

Sondaż wskazuje, że w ostatnich pięciu latach Polacy najczęściej kontaktowali się z notariatem (21,9 proc.), sądem (21,5 proc.) i policją (18,4 proc.). Rzadziej mieli do czynienia z prokuraturą (7,9 proc.), strażą miejską (7,8 proc.), radcą prawnym (7,6 proc.), adwokatem (7,4 proc.) i komornikiem (6,8 proc.). Najrzadziej mieli kontakt ze służbą więzienną (3,2 proc.).

Według CBOS, przyczyną tak częstych wizyt u notariuszy jest konieczność otrzymywania i dostarczania różnych poświadczeń i uwierzytelnień.

Sondaż zwraca uwagę, że zadowolenie z kontaktów z przedstawicielami zawodów prawniczych jest tym większe, im te kontakty są częstsze. I tak, najbardziej satysfakcjonujące są kontakty z notariuszami (83 proc. zadowolonych wśród osób kontaktujących się z tym urzędem), radcami prawnymi (62,7 proc.) i sądami (57 proc.). Z kontaktów z adwokatami zadowolonych jest 52,7 proc. respondentów, a z policją - 50 proc. Rzadziej respondenci wyrażają zadowolenie z kontaktów ze strażą miejską (37,2 proc.), komornikami (35 proc.), prokuraturą (34,2 proc.) i służbą więzienną (18,7 proc.).

Zadowolenie z instytucji prawnych deklarują najczęściej mieszkańcy województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, a najrzadziej - lubelskiego, podlaskiego i małopolskiego.

Ponadto z sondażu wynika, że tych, którzy uważają, że ich miejsce zamieszkania można nazwać bezpiecznym i spokojnym, jest dużo więcej (85,4 proc.) niż mających przeciwne zdanie (14,6 proc.). "Im większe jest skupisko społeczności lokalnej, tym rzadziej jest ono uznawane za bezpieczne" - podkreśla CBOS. Poczucie bezpieczeństwa deklarują najczęściej mieszkańcy województw: podkarpackiego, lubelskiego i opolskiego, a najrzadziej - śląskiego, dolnośląskiego i łódzkiego.

Według respondentów, blisko połowę wszystkich przestępstw, których padli ofiarą, stanowiła kradzież. Dotknęła ona 16,4 proc. badanych. Na kolejnych miejscach pod tym względem było włamanie (7,2 proc.), oszustwo (4,6 proc.), pobicie (2,5 proc.), napad lub rabunek (2,4 proc.). Ofiarą innych przestępstw padło 2,5 proc. ankietowanych.

CBOS podkreśla, że ofiarami przestępstw (zwłaszcza oszustwa) częściej byli mężczyźni niż kobiety. Ludzie młodzi znacznie częściej niż starsi byli okradani, oszukiwani, bici i obrabowywani. Jedynie włamania do mieszkań ludzi starszych były częstsze, gdyż sprawcy spodziewali się tam większych łupów. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)