Światowa Federacja Dziennikarzy i Pisarzy Turystycznych (FIJET) uznała położone na południu Czech miasto Czeski Krumlov za najciekawsze z punktu widzenia turystyki miejsce na świecie w 2012 roku.
W związku z tym FIJET nagrodził Czeski Krumlov Złotym Jabłkiem, najważniejszą nagrodą branży turystycznej, nazywaną też "Oscarem turystyki" - poinformowała na swych stronach internetowych państwowa czeska organizacja turystyczna Czech Tourism.
Określane mianem "perły południowych Czech", położone w meandrach Wełtawy zabytkowe miasto wraz z górującym nad nim zamkiem już w 1992 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obok Pragi jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem Czech; rocznie przyjeżdża do niego około miliona osób.
Czeski Krumlov od czasów powstania w XIII wieku przetrwał w niemal niezmienionej formie. Na tamtejszym zamku, w którym dziś mieści się muzeum, do XVII wieku rezydował jeden z najznamienitszych czeskich rodów szlacheckich - Rożmberkowie.
FIJET podkreśla, że miasto zostało wyróżnione nie tylko z powodu swych nieprzeciętnych zabytków i znamienitej historii, ale także ze względu na wydarzenia kulturalne, które wciąż przyciągają do niego sławy z całego świata. Odbywający się w ubiegłym roku tamtejszy międzynarodowy festiwal muzyczny poprowadził np. wybitny tenor operowy Placido Domingo, w tym roku - z okazji 20-lecia wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO - odbywają się tam wystawy, koncerty, pochody i inne akcje kulturalne.
Gromadząca ponad 1000 członków z całego świata FIJET swoje wyróżnienie przyznaje od ponad 40 lat. W Czechach w 2004 roku Złotym Jabłkiem zostało wyróżnione zabytkowe centrum Brna - stolicy południowych Moraw. W Polsce jedynym miastem, które otrzymało tę nagrodę, jest Kraków; otrzymał ją w 1986 roku. (PAP)
zab/ mc/