Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Wystawa exlibrisów poświęconych Janowi Pawłowi II

0
Podziel się:

Wystawę exlibrisów poświęconych Janowi Pawłowi
II, wykonanych przez autorów różnych wyznań i pochodzących z
różnych stron świata, otwarto w środę w miejskiej bibliotece
publicznej w Legnicy. Jest to część obchodów Legnickiego Roku Jana
Pawła II.

Wystawę exlibrisów poświęconych Janowi Pawłowi II, wykonanych przez autorów różnych wyznań i pochodzących z różnych stron świata, otwarto w środę w miejskiej bibliotece publicznej w Legnicy. Jest to część obchodów Legnickiego Roku Jana Pawła II.

Na ekspozycji zgromadzono około 230 exlibrisów. Wszystkie są własnością dolnośląskiego kolekcjonera Józefa Tadeusza Czosynki. Cały zbiór liczy około 50 tysięcy exlibrisów, a na część poświeconą papieżowi - Polakowi składa się 950 sztuk.

Ekspozycję otwiera exlibris, czyli znak własnościowy książki, wykonany przez wybitnego artystę Tyrsusa Wenhrynowicza, jeszcze dla kardynała Karola Wojtyły. Kolejnym jest już znak dla papieża Jana Pawła II autorstwa Jana Różańskiego.

"To najstarszy exlibris z kolekcji dokumentującej pontyfikat, bo wiem od autora, że powstał 16 października 1978 roku i to dokładnie w momencie ogłoszenia Polaka papieżem" - powiedział Józef Czosnyka.

Na wystawie są exlibrisy znanych polskich grafików oraz osób tylko z zamiłowania zajmujących się wykonywaniem tego typu pamiątek. Upamiętniają one kolejne rocznice pontyfikatu, urodziny Jana Pawła II i pielgrzymki oraz miejsca, do których przybywał.

Są też exlibrisy powstałe po śmierci papieża. Na jednym z nich, wykonanym przez Jerzego Napieracza, uwieczniono trumnę z ciałem Ojca Świętego, na której wiatr otwiera karty Ewangelii, by w końcu zamknąć księgę.

Wystawione w legnickiej bibliotece exlibrisy wykonane są w różnych technikach, od linorytu i drzeworytu, poprzez akwafortę aż do najnowszych grafik komputerowych. Wykonali je polscy artyści oraz graficy z Belgii, Słowenii, Czech, Rosji, Łotwy, Kazachstanu, Niemiec, Argentyny. Tworzyli je ludzie różnych wyznań, w tym judaizmu, prawosławia, islamu.

Właściciel kolekcji zaznaczył, że swój zbiór zawdzięcza sympatii grafików tworzących exlibrisy. "Znają mnie i od lat otrzymuję od nich jeden, dwa egzemplarze. Ten zbiór świadczący o tym, że postać Jana Pawła II zafascynowała ludzi o różnych przekonaniach, jest dowodem na wielkość papieża-Polaka" powiedział kolekcjoner.

Ekspozycja jest jedną z wielu imprez odbywających się w ramach zainaugurowanego 2 kwietnia Legnickiego Roku Jana Pawła II, który potrwa do 2 czerwca roku 2007, kiedy to przypadnie dziesiąta rocznica przyjazdu papieża do Legnicy. (PAP)

msj/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)