Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gorzów Wlkp.: W sobotę inauguracja obchodów 750-lecia miasta

0
Podziel się:

Uroczyste nabożeństwo ekumeniczne i
odsłonięcie zainstalowanego we wtorek "Dzwonu Pokoju" to główne
wydarzenia, które w najbliższą sobotę zainaugurują obchody 750-
lecia Gorzowa Wielkopolskiego. Rocznica przypada na 2 lipca
przyszłego roku; do tego czasu najważniejsze wydarzenia w Gorzowie
będą przebiegały pod znakiem jubileuszu.

Uroczyste nabożeństwo ekumeniczne i odsłonięcie zainstalowanego we wtorek "Dzwonu Pokoju" to główne wydarzenia, które w najbliższą sobotę zainaugurują obchody 750- lecia Gorzowa Wielkopolskiego. Rocznica przypada na 2 lipca przyszłego roku; do tego czasu najważniejsze wydarzenia w Gorzowie będą przebiegały pod znakiem jubileuszu.

Ważący półtorej tony i mierzący półtora metra średnicy i wysokości dzwon, odlany w Gliwicach, przyjechał we wtorek do Gorzowa. Przed południem został zwieszony na dzwonnicy wybudowanej na Placu Grunwaldzkim; widnieje na nim herb Gorzowa oraz niemiecka i polska nazwa miasta (Landsberg i Gorzów Wlkp. - PAP) oraz daty 1257-2007.

Dzwon powstał z inicjatywy obecnych i dawnych mieszkańców miasta - Landsberczyków. Magistrat za 200 tys. zł wybudował dzwonnicę i odnowił pomnik Braterstwa Broni, obok którego stanęła; byli niemieccy mieszkańcy miasta wyłożyli 20 tys. euro na wykonanie dzwonu.

Ma on bić tylko kilka razy w roku, podczas rocznic ważnych dla miasta i świąt państwowych oraz być symbolem współpracy polskich i niemieckich mieszkańców miasta i wspólnej dbałości o jego historię.

Sobotnia inauguracja jubileuszu ma być wydarzeniem patriotyczno-artystycznym. Po nabożeństwie ekumenicznym w gorzowskiej katedrze poczty sztandarowe, obecni i dawni mieszkańcy miasta, przemaszerują na Plac Grunwaldzki.

Tam, po przemówieniach prezydenta miasta i przewodniczącej związku byłych mieszkańców Landsberga (niemiecka nazwa miasta - PAP) i krótkim koncercie, po raz pierwszy zabrzmi "Dzwon Pokoju".

Z okazji obchodów jubileuszu, w Gorzowie wydawane są okolicznościowe kartki pocztowe i kolportowane inne "gadżety" promujące to ważne dla miasta wydarzenie; założono również Park 750-lecia. W ciągu najbliższych miesięcy widoczne ma być to, że miasto obchodzi jubileusz.

Gorzów był jednym z pierwszych miast lokowanych nad dolną Wartą. 2 lipca 1257 roku margraf Johann I z dynastii askańskiej podpisał dokument, na mocy którego założono miasto o nazwie Landisberch Nova, później zmienionej na Landsberg.

W swej historii Gorzów wielokrotnie był niszczony przez pożary i wojny, pustoszony przez zarazy. Najtragiczniejsza dla miasta okazała się jednak II wojna światowa. Niemcy wycofując się wysadzili oba mosty, a oddziały Armii Radzieckiej spaliły stare miasto. 30 stycznia 1945 roku Landsberg stał się polskim Gorzowem.

Obecnie Gorzów Wielkopolski na powierzchnię ponad 86 km kwadratowych i liczy około 130 tys. mieszkańców. Po reformie administracyjnej kraju w 1999 r. Gorzów jest siedzibą wojewody i jedną z dwóch stolic województwa lubuskiego. (PAP)

mmd/ lop/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)